Zwalczanie pryszczarka w rzepaku. Do kiedy można wykonać zabieg?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zwalczanie pryszczarka w rzepaku. Do kiedy można wykonać zabieg?

16.06.2023

Pytanie Czytelnika: Czy w czerwcu warto i można legalnie zwalczać pryszczarka na rzepaku?

Odpowiedź eksperta: Warto zwalczać szkodniki jeszcze w czerwcu, ale są pewne problemy.

Zobacz także: Dobrać dobry międzyplon. Czego unikać i jaki wybrać termin siewu?

Pryszczarek kapustnik na łuszczynie rzepaku. Fot. Czubiński

Pryszczarek kapustnik daje w rzepaku ozimym 2–3 pokolenia na rok (w jarym jest to nawet 4). Dodatkowo im cieplej, tym rozwój pojedynczego pokolenia jest krótszy i trwa zamiast 4 tygodni zaledwie 18–20 dni. Rozwój pokoleń powoduje dodatkowo, że wraz z rozwojem każdego kolejnego pokolenia liczba szkodników jest coraz większa.

Ostatnie w danym sezonie pokolenia rozwijają się na najpóźniejszych łuszczynach. Mimo że mają one już mniejszy potencjał plonotwórczy, to duża liczba szkodników znacznie wpływa na plon. Dlatego warto zwalczać szkodniki jeszcze w czerwcu, zwłaszcza jeśli będziemy mieli ciepłą końcówkę maja i początek czerwca.

  • Problemem w tym czasie jest wielkość roślin rzepaku. Przy stosunkowo małej rozpiętości belek polowych opryskiwacza, gęste przejazdy sprzętem niszczą nadmiernie rzepak. Wtedy niejednokrotnie lepiej zrezygnować z zabiegu i pogodzić się ze stratami lub wykonać tylko opryskiwanie brzegów pola.
  • Drugim problemem jest okres karencji, gdyż od zabiegu w połowie czerwca do zbioru mamy zaledwie 2–3 tygodnie. Trzeba dobierać środki o krótkiej karencji, a także takie, które dobrze działają w wyższych temperaturach, które panują zwykle w czerwcu, jak np. zawierające acetamipryd. Koniecznie zabieg wykonać trzeba w nocy, po oblocie owadów pożytecznych.
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rzepak

Dlaczego ptaki atakują jeden rzepak, a drugiego nie?

Pytanie Czytelnika: Zauważyłem znaczną różnicę uszkodzeń przez ptaki dwóch sąsiednich pól rzepaku – na jednym łuszczyny były masowo pootwierane i zniszczone, podczas gdy na sąsiednim nie. Jaka jest tego przyczyna?

czytaj więcej
Rzepak

Niespodziewany atak larw chowacza czterozębnego w rzepaku

Kto by się spodziewał, że o tej porze roku gorącym tematem stanie się chowacz czterozębny. Mamy niepokojące sygnały od rolników, że jego liczne larwy obserwujemy pod koniec maja w ogonkach starszych liści rzepaku. Niestety, obecnie nie można już pomóc roślinom i zwalczyć intruzów. Trzeba natomiast nastawić się na skuteczne zwalczanie szkodnika wczesną wiosną przyszłego roku.

czytaj więcej
Wypadki rolnicze

Chowacz w rzepaku czy rzepiara płci męskiej? Jak nazwać ten okaz? (FILM!)

Czy to męskie wydanie rzepiar, które kilka sezonów z rzędu robiły szkody w rzepaku fotografując swoje uśmiechnięte twarze na tle żółtego morza o zapachu kapusty? Tym razem to bardziej zawiła historia, co nie zmienia faktu, że dość zabawna. A chowacz idealnie do niego pasuje! Zwalczyła go Lubelska Policja. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)