Czy w tym roku kiła jest mniej groźna dla rzepaku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy w tym roku kiła jest mniej groźna dla rzepaku?

15.06.2023

Pytanie Czytelnika: Przypadkowo zasiałem na polu z zarodnikami kiły kapusty wrażliwą odmianę. Na szczęście, ku mojemu zaskoczeniu, rzepak jest w dobrej kondycji. Czy patogen stracił na znaczeniu?

Odpowiedź eksperta: W tym roku wiosna obfitowała w opady. Także z zimy zasoby wody były spore. Ponadto jesienią rzepaki miały dość dobre warunki do rozwoju.

Kiła kapusty na rzepaku. Fot. Czubiński




Czytaj także: Czy mączniak rzekomy w czerwcu jest groźny dla uprawy rzepaku?

Czynniki te spowodowały, że nawet na polach porażonych przez sprawcę kiły, rzepak dość dobrze bronił się przed szkodami w wyniku infekcji i wytwarzał liczne korzenie. Dzięki temu rośliny dość dobrze reagowały regeneracją i były w stanie odżywiać część nadziemną. Nie wszędzie jednak tak było. Są pola, na których kiła siała spustoszenie w tym roku.

Sprawca kiły kapusty po takim sezonie nie stracił na wirulencji. Wręcz przeciwnie – słabsze objawy zmniejszyły czujność rolników, co może doprowadzić do wzrostu zagrożenia w wyniku siewu odmian bez genów odporności. Ponadto lepsza kondycja rzepaku to także lepszy rozwój guzów na korzeniach (choć o mniejszej ich szkodliwości). Dlatego tym bardziej trzeba stosować płodozmian, z unikaniem roślin kapustowatych na takim polu, a wybierać odmiany tylko odporne.

 

fot. Czubiński

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rzepak

Dlaczego ptaki atakują jeden rzepak, a drugiego nie?

Pytanie Czytelnika: Zauważyłem znaczną różnicę uszkodzeń przez ptaki dwóch sąsiednich pól rzepaku – na jednym łuszczyny były masowo pootwierane i zniszczone, podczas gdy na sąsiednim nie. Jaka jest tego przyczyna?

czytaj więcej
Rzepak

Co uprawiać na polu, na którym wystąpiła zgnilizna twardzikowa?

Pytanie Czytelnika: Masowo wystąpiła u mnie zgnilizna twardzikowa? Co na takim polu można uprawiać?

czytaj więcej

Jak diagnozować patogeny już po ścięciu rzepaku?

W jaki sposób zdiagnozować problemy, które miały miejsce na plantacji już po ścięciu rzepaku?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)