Ile pieniędzy i ziemi oddał KOWR w zamian za udziały w spółkach?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ile pieniędzy i ziemi oddał KOWR w zamian za udziały w spółkach?

28.03.2023autor: wk

Parki przemysłowe, rynki hurtowe oraz terminale przeładunkowe. Tym zajmują się spółki celowe Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. W ostatnio powołanej do życia firmie KOWR wykupił udziały za... 200 mln złotych. 

Z informacji przedstawionej przez resort rolnictwa wynika, że od 2017 r. z udziałem KOWR powstały następujące spółki:

  • Euro-Park Ząbkowice utworzony w 2022 r. przez KOWR oraz Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. Celem powstania spółki było utworzenie parku przemysłowego na terenie powiatu ząbkowickiego;
  • Jurajski Agro Fresh Park utworzony w 2020 r. przez KOWR i Regionalny Fundusz Gospodarczy S.A. Celem spółki jest zrealizowanie inwestycji w postaci budowy rynku hurtu rolno-spożywczego;
  • Terminal Intermodalny Bydgoszcz Emilianowo utworzony w 2020 r., w celu wybudowania i przekazania do eksploatacji terminalu przeładunkowego o charakterze intermodalnym, mającego wpływ na usprawnienie transportu w regionie kujawsko-pomorskim, w tym transportu towarów rolnych;
  • Rolno-Spożywcza Spółka Inwestycyjna utworzona w 2022 r. Zgodnie z założeniami właścicielskimi, ma ona na celu wzmocnienie, w wymiarze lokalnym, stopnia wykorzystania infrastruktury, zasobów kadrowych oraz potencjału marketingowego polskich podmiotów funkcjonujących w sferze przetwórstwa rolno-spożywczego, a w konsekwencji zwiększenie udziału w rynku branżowym, poprawę wyników, działalności oraz kreowanie przyjaznych warunków współpracy operacyjnej między zakładami przetwórczymi, będącymi odbiorcami surowców rolnych a producentami rolnymi oferującymi te surowce.
r e k l a m a

Ile pieniędzy i ziemi oddał KOWR w zamian za udziały w spółkach?

W odpowiedzi na interpelację posłów Doroty Niedzieli i Kazmierza Plocke MRiRW poinformowało, że tytułem wkładów na pokrycie obejmowanych udziałów lub akcji w powyższych spółkach, KOWR poniósł do chwili obecnej następujące koszty:

  • Euro-Park Ząbkowice - KOWR objął udziały w zamian za wkład niepieniężny w postaci nieruchomości rolnych (działka o nr 354/25, obręb Bobolice, o powierzchni 123,5 ha i o wartości 32 525 000 zł);
  • Jurajski Agro Fresh Park - KOWR objął akcje w zamian za wkład niepieniężny w postaci dwóch nieruchomości o łącznej powierzchni 216,56 ha, o wartości 93 434 318 zł;
  • Terminal Intermodalny Bydgoszcz Emilianowo - KOWR objął udziały w zamian za wkład pieniężny w wysokości 2 mln zł;
  • Rolno-Spożywcza Spółka Inwestycyjna - KOWR objął udziały w zamian za wkład pieniężny w wysokości 200 mln zł.

Czym teraz zajmują się spółki KOWR? 

Euro-Park Ząbkowice w 2023 r. realizuje następujące zadania:

  • współpraca z Gminą Ząbkowice Śląskie w zakresie budowy infrastruktury,
  • stworzenie we współpracy z wybranym projektantem koncepcji i programu funkcjonalno-użytkowego,
  • przeprowadzenie przetargów na wykonanie projektów budowlanych i rozpoczęcie prac projektowych po przygotowaniu programu funkcjonalno-użytkowego i koncepcji.

Jurajski Agro Fresh Park - na koniec stycznia 2023 r. spółka była na etapie wybierania pracowni architektonicznej w celu przeprowadzenia prac projektowych do planowanych inwestycji.

Terminal Intermodalny Bydgoszcz Emilianowo – spółka jest obecnie na etapie przygotowań do prac nad studium wykonalności dla inwestycji. Rozpoczęto przygotowywanie procedury na wybór wykonawcy studium wykonalności.

Rolno-Spożywcza Spółka Inwestycyjna - jest na etapie organizacji swojej działalności, w tym przygotowania zaplecza, pozyskiwania specjalistów oraz narzędzi do pracy.

wk

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dodatkowe ponad 500 mln zł na kredyty preferencyjne dla rolników. Od dzisiaj!

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że 29 marca na internetowej platformie aplikacyjnej Agencja udostępni współpracującym bankom dodatkowe limity akcji kredytowej oraz środki na dopłaty do kredytów na 2023 rok. Jakie banki udzielą kredytu preferencyjnego rolnikom?

czytaj więcej

Jak rolnik może przedłużyć umowę dzierżawy gruntów rolnych od KOWR?

Od kilku lat dzierżawię grunty rolne od KOWR. Za kilka miesięcy kończy mi się dzierżawa. Jakie są zasady przedłużenia dzierżawy na kolejny okres?

czytaj więcej

Ziemia odzyskana przez KOWR leży odłogiem, zamiast trafiać do rolników

Jak przebiega rozdysponowanie gruntów z powracających dzierżaw między indywidualnych rolników? Zdaniem opozycji bardzo opieszale - ziemia leży odłogiem, zamiast trafiać do rolników.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)