Ceny skupu świń ani drgną, ale jest nadzieja na spore podwyżki. Ile zakłady mięsne płacą obecnie za tuczniki?
Brzydka pogoda i zakończenie skupu mięsa na potrzeby prywatnego przechowalnictwa nadal wpływają na obniżki cen skupu tuczników w Polsce. Pozytywne impulsy nie płyną też z Niemiec, gdzie od kilku tygodni stawki są utrzymywane na niezmienionym poziomie. Ale zdaniem ekspertów to sytuacja przejściowa i już niebawem w cennikach pojawi się 10 zł/kg wbc. Jakie są aktualne ceny świń? Sprawdź w naszej SONDZIE!
W Polsce ceny tuczników kontynuują trend spadkowy
Pogoda nie sprzyja producentom trzody chlewnej. Deszcz, choć tak potrzebny uprawom, przeszkadza konsumentom w grillowaniu. Zazwyczaj okres maja i czerwca był impulsem do wzrostu cen świń. Tymczasem stawki zamiast rosnąć - spadają. Jest to efekt nie tylko brzydkiej pogody, ale także zakończenia skupu mięsa na potrzeby prywatnego przechowalnictwa.
Obecnie ceny skupu tucznika z ubojni i zakładów mięsnych wahają się w granicach: od 5,50 zł/kg do 6,60 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą 8 zł/kg.
Z kolei z danych KOWR wynika, że w dniach 16–22.05.2022 r. krajowi dostawcy za żywiec wieprzowy uzyskiwali przeciętnie 6,48 zł/kg, o 2 gr/kg więcej niż w poprzednim tygodniu. Cena trzody chlewnej była o 4 proc. niższa niż przed miesiącem. Natomiast w o zbycie kontynuowany był spadek cen półtusz wieprzowych. Półtusze wieprzowe zakłady sprzedawały przeciętnie po 9,27 zł/kg, o 1 proc. taniej niż w poprzednim tygodniu i o 7 proc. taniej niż przed miesiącem.
Na niemieckiej giełdzie ceny tuczników bez zmian
Mimo oczekiwań hodowców, dziś, 1 czerwca, na niemieckiej dużej giełdzie VEZG ceny tuczników w klasie E nadal pozostają niezmienione i zostały utrzymane na poziomie - 1,80 EUR/kg. Stawka będzie obowiązywała do 8 czerwca.
- Na niemieckim rynku trzody chlewnej w nowym tygodniu ubojowym ceny pozostaną takie same - wyjaśnia Zrzeszenie Producentów Żywca i Mięsa (VEZG).
A jak jest w innych krajach UE? Jak informuje Polpig, w Hiszpanii presja na ceny żywca stopniowo maleje, o czym świadczy spadająca waga ubojowa tuczników, pomimo że niektóre zakłady już od kilku tygodni prowadzą ubój w systemie 4-dniowym. W Danii, po wzrostach w poprzednim tygodniu, ceny zatrzymały się. W Holandii i Austrii również niska jak na ten okres sprzedaż w sieciach handlowych nie pobudza cen skupu do zmian.
Chiny ograniczyły zakupy wieprzowiny z UE aż o 60 proc.
Sytuacji unijnych hodowców nie poprawia fakt, że światowy eksport wieprzowiny do Chin w pierwszym kwartale 2022 r. spadł o połowę w porównaniu do 2021 roku. Niechęć do zakupów odczuli wszyscy główni dostawcy. Stany Zjednoczone odnotowały 56-procentowy spadek eksportu wieprzowiny, a dostawy wieprzowiny z Brazylii spadły o 35 procent. Z kolei w styczniu i lutym z UE do Chin trafiło aż o 60 proc. mięsa mniej.
Jak informuje Polpig, sytuację eksporterów pogarszają problemy logistyczne w chińskich portach z powodu Covid-19. Ograniczenia importowe przełożyły się jednak mocno na cenę świń. Stawki w maju w Chinach skoczyły o ponad 20 proc. do 2,05 euro/kg wż. To sporo, ale nadal dużo mniej niż rok temu, gdy cena ta wynosiła 3,33 euro/kg wż.
Choiński: ceny skupu świń w Polsce wzrosną do 10 zł/kg wbc
Rolnicy mieli nadzieję, że sezon grillowy przyniesie wzrost cen skupu tuczników. Niestety, ograniczony popyt na mięso hamuje podwyżki, a część zakładów nadal wprowadza korekty w cennikach. Jednak w ocenie prezesa Związku Polskie Mięso Witolda Choińskiego, ceny skupu świń powinny zacząć rosnąć, choć trudno przewidzieć, kiedy dokładnie to nastąpi.
- Ceny skupu świń w Polsce wzrosną do 10 zł/kg wbc, ale trudno dokładnie przewidzieć termin tych podwyżek. Być może będzie to za tydzień, a być może za dwa miesiące. Jest zbyt wiele czynników wpływających na rynek, ale podwyżki są nieuchronne – wyjaśnił Choiński.
Będzie kontynuacja programu dopłat do loch
W związku z niekorzystną sytuacją na rynku trzody chlewnej, minister rolnictwa zapowiedział przedłużenie programu dopłat do loch.
Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 27 maja 2022 roku.
A oto jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:
Kujawsko-pomorskie:
- Kwiecińscy, Żnin - 5,95 zł/kg (wzrost o 10 gr);
Lubelskie:
- ZM Wierzejki – 5,50-6,20 zł/kg (bez zmian);
Łódzkie:
- Marciniak, Sędzimirowice – 6,30 zł/kg (wzrost o 30 gr);
- Złoczex, Złoczew - 6,00 zł/kg (bez zmian),
- PPHU Kawiks Patoki- 6,10 - 6,60 zł/kg zł/kg (bez zmian).
Małopolskie:
- PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (bez zmian);
Mazowieckie:
- ZM Mościbrody – 5,80 - 6,20 zł/kg (bez zmian) oraz 8,20 zł/kg wbc kl.E (bez zmian);
Podlaskie:
- ZM Bost, Turośń Kościelna – 5,80-6,40 zł/kg (bez zmian);
Podkarpackie:
- Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 6,05 zł/kg (bez zmian);
Wielkopolska:
- Jóźwiakowski – 6-6,40 zł/kg (bez zmian);
- Mróz – 8,00 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian).
Kamila Szałaj
oprac. cen. M. Czubak
fot. arch
Michał Czubak
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Kamila Szałaj
redaktor w zespole PWR Online
Najważniejsze tematy