Ceny bydła stabilizują się. Na jak długo? Sprawdź aktualne cenniki zakładów mięsnych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny bydła stabilizują się. Na jak długo? Sprawdź aktualne cenniki zakładów mięsnych

07.06.2022autor: Michał Czubak Kamila Szałaj

Po kilku tygodniach spadków, ceny skupu bydła w Polsce stabilizują się i są jednymi z najwyższych w UE. Ale rosnąca podaż sztuk do uboju może spowodować ponowne obniżki. Ile obecnie zakłady mięsne płacą za byki, jałówki i krowy? Sprawdź w naszej cotygodniowej SONDZIE!  

Na krajowym rynku żywca wołowego stabilizują się ceny. Spadki, które obserwowaliśmy w ostatnich tygodniach, wyhamowały. Większość zakładów mięsnych i ubojni pozostawiła swoje cenniki na ubiegłotygodniowych poziomach, a przeceny dotyczyły głównie byków.

r e k l a m a
Sprawdziły się zatem przewidywania analityków, że niewielka skala spadku cen, z jaką mieliśmy do czynienia przez ostatnie trzy tygodnie będzie zwiastować stabilizację rynku.

Ogólnie za byka w klasie R otrzymamy ok. 21 zł/kg. Za wagę żywą byków zakłady płacą natomiast ok. 12,30 zł/kg, a za krowy - 8,50 zł/kg. Natomiast w rozliczeniu poubojowym ceny jałówek dochodzą do 21,40 zł/kg.

Z kolei z danych MRiRW wynika, że w ostatnim tygodniu maja br. nastąpił dalszy spadek cen żywca wołowego. Bydło skupowano średnio po 11,28 zł/kg, o 2 proc. taniej niż w poprzednim tygodniu i przed miesiącem. Cena tego żywca była o 57 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2021 r.

Tylko irlandzcy farmerzy dostają więcej za bydło niż Polacy

Analitycy Banku ING zwracają uwagę, że choć na rynku odczuwalna jest zwiększona podaż żywca, to poziom stawek w kraju pozostaje na poziomie jednym z wyższych w Europie. Taniej niż w Polsce za żywiec wołowy płacono pod koniec maja m.in. we Francji, Włoszech i w Niderlandach, a drożej jedynie w Irlandii.

Niemcy: podaż bydła dużo mniejsza, a ceny i tak spadają

W Niemczech już piąty tydzień z rzędu na dużej giełdzie VEZG obniżono stawki. Szczególnie mocno spadają ceny byków. Obecnie niemieccy farmerzy dostają za klasę R 4,45 euro/kg. A jeszcze trzy tygodnie temu było to 5-5,15 euro/kg. To jednocześnie o 1,30 euro mniej niż na początku kwietnia 2022 r.

- W wielu miejscach podaż bydła rzeźnego jest mniejsza niż w poprzednim tygodniu. Niemniej jednak i tak przekracza słaby popyt ze strony rzeźni, więc ceny znacznie spadają - informuje niemieckie Stowarzyszenie Stowarzyszeń Producentów Żywca i Mięsa (VEZG). Dodaje, że w najbliższych tygodniach spodziewana jest stabilizacja cen w wyniku dalszego spadku liczby sztuk zwierząt.

 

Czy ceny bydła jeszcze wzrosną?  

W związku ze wzrostem podaży żywca do uboju, analitycy rynkowi nie wykluczają dalszych spadków cen. 

- W obliczu stabilizacji cen skupu, czy też spadku, choćby lekkiego, część rolników może podjąć decyzję o sprzedaży zwierząt w najbliższym czasie. W efekcie może pojawić się większa presja na ceny skupu, co oznacza, że możliwe jest osłabienie cen żywca - ocenia Grzegorz Rykaczewski, analityk Santander Bank. Ale jak zaznacza, jest kilka czynników, które powinny ograniczać skalę spadków. Więcej o przewidywanych cenach bydła i o sytuacji na rynku żywca wołowego przeczytasz w naszym RAPORCIE - Ceny bydła: czy to już koniec podwyżek? Ile za byki zapłacą zakłady na jesieni?

Jakie są aktualne ceny skupu żywca wołowego w Polsce z 03.06.2022r.

Osi Poland Foodworks:

  • byki (kl. O): 20,20 zł/kg (spadek o 30 gr),
  • jałówki (kl. O): 20,50 zł/kg (bez zmian),
  • krowy (kl. O): 20,00 zł/kg (bez zmian);

Łódzkie: Marciniak, Sędzimirowice:

  • byki: 13,50 zł/kg (bez zmian),
  • jałówki: 12,80 zł/kg (bez zmian),
  • krowy: 9-10 zł/kg (bez zmian);

Lubelskie: ZM Wierzejki:

  • byki (kl. O): 22,20 zł/kg (bez zmian),
  • byki (kl. R): 22,60 zł/kg (kl. R) (bez zmian),
  • jałówki (kl. O): 21,40 zł/kg (bez zmian),
  • jałówki (kl. R): 22,00 zł/kg (bez zmian);

Małopolskie: PW Laskopol Limanowa:

  • byki 11,00-13,00 zł/kg (bez zmian),
  • jałówki 10,00-12,00 zł/kg (bez zmian),
  • krowy 5,60 - 8,40 zł/kg (bez zmian).

Mazowieckie:  ZM Mościbrody:

  • byki (kl. O): 21,00 zł/kg (bez zmian),
  • byki (kl. R): 21,40 zł/kg (bez zmian),
  • byki (kl. U dostawy pow. 10 szt.): 21,00 zł/kg (bez zmian),
  • jałówki (kl. O): 21,00 zł/kg (bez zmian),
  • jałówki (kl. R): 21,60 zł/kg (bez zmian),
  • krowy (320 kg mięsa): 19,80 zł/kg (bez zmian);

Podlaskie: ZM Bost, Turośń Kościelna

  • byki: 6,00 - 9,00 zł/kg (spadek o 20-50 gr),
  • jałówki: 6,00 - 9,00 zł/kg (spadek o 20-30 gr);

Podkarpackie: Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie:

  • byki: 12,10 zł/kg (bez zmian),
  • jałówki: 10,70 zł/kg (spadek o 40 gr),
  • krowy: 4,6 zł/kg (bez zmian);

Wielkopolska: Jóźwiakowski, Damasławek:

  • byki: 11,00 - 13,50 zł/kg (spadek o 80 gr),
  • jałówki: 7,80-12,00  zł/kg (bez zmian),
  • krowy: 8,50-8,80 zł/kg (bez zmian).

Kamila Szałaj
oprac. cen. M. Czubak
fot. arch.

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Mładanowicz: w żniwa może nie być chętnych na zboża albo ich cena nie pokryje kosztów

Podczas niedawnych rozmów z Mykoła Solskyi, ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy, wicepremier Henryk Kowalczyk zaznaczył, iż Polska rekomenduje Ukrainie korzystanie z polskich struktur portowych. Zapewnił, iż porty morskie w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i w Świnoujście są w pełni przygotowane do obsługi ładunków ukraińskich. Dodał też, że mają one charakter uniwersalny i dają możliwość obsługi praktycznie wszystkich typów ładunków. Są one też zainteresowane współpracą z ukraińskimi partnerami zarówno w zakresie eksportu zboża, jak i importu paliw, a również handlu dowolnymi innymi produktami.

czytaj więcej

Ceny bydła: czy to już koniec podwyżek? Ile za byki zapłacą zakłady na jesieni? [RAPORT]

Po wielu miesiącach nieprzerwanych wzrostów pod koniec maja doszło do obniżek cen skupu bydła. Niewielka skala tych spadków sugeruje stabilizację rynku. Ale czy trend ten utrzyma się wobec problemów z dostępnością pasz? Ile za byki zapłacą zakłady na jesieni? Jak wygląda sytuacja w innych krajach UE? Co zagraża produkcji żywca wołowego w Polsce? Czytaj nasz RAPORT O CENACH BYDŁA.

czytaj więcej

Rolnicy spod Piszu postawili na oryginalne francuskie bydło limousine. Czy to się opłaca?

Kontynuując projekt „Szlakiem Polskiego Mięsa” sfinansowanego z Funduszu Promocji Mięsa Wołowego, Związek Polskie Mięso zorganizował kilka wyjazdowych spotkań dla dziennikarzy mediów ogólnopolskich.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)