Rekordowe ceny tuczników i wyprzedane prosięta. Takich stawek jeszcze w Europie nie było!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rekordowe ceny tuczników i wyprzedane prosięta. Takich stawek jeszcze w Europie nie było!

23.02.2023autor: Anna Kurek

Na rynku wieprzowiny ożywiony popyt wystrzelił ceny świń w górę. Na niemieckiej giełdzie zanotowaliśmy wzrost aż o 28 eurocentów za kg wbc w ciągu trzech tygodni, do 2,28 €!  To najwyższy poziom od czasu wprowadzenia euro we Wspólnocie. Sprawdzamy co jest powodem tych nagłych zmian. Jakie ceny w polskich skupach?

Z artykułu dowiesz się

  • Wyższe ceny tuczników w Europie
  • Rynek prosiąt
  • Zapotrzebowanie na tuczniki
  • Skup świń: ceny znowu w górę!
  • Najnowsze ceny świń

Wyższe ceny tuczników w Europie

Skokowy, rekordowy, historyczny... jeszcze wiele przymiotników można by wymieniać opisując podwyżki cen tuczników w Europie. Wszyscy na nie czekaliśmy, ale nie spodziewaliśmy się tak radykalnych zmian. Stawki z zeszłego tygodnia sięgnęły najwyższego poziomu od czasu wprowadzenia euro!

Czym tę sytuacje tłumaczą niemieccy analitycy? Otóż wyjaśniają, że w przypadku ubojni wzrost cen jest zbyt szybki, w związku z czym zmniejszają one liczbę ubojów.  Tygodniowy ubój w Niemczech obejmuje nieco ponad 700 000 świń.

Drugą stroną medalu są bardzo wysokie koszty energii. Zakłady mięsne do minimum skurczyły  zapasy w chłodniach. Firmy z trudem mogą zrekompensować wahania popytu.

Ożywienie objęło całą Europę. W podobnym do Niemiec tempie ceny podnoszą Holandia, Francja, Polska i Austria. Jedynie Dania ma trudności, ponieważ jak dotąd nie była w stanie przeforsować wyższych cen na rynkach krajów trzecich. Tymczasem podaż wieprzowiny w UE prawdopodobnie będzie nadal spadać w 2023 r.

r e k l a m a

Rynek prosiąt

W Niemczech obecnie prosięta są trudne do zdobycia. „Na wolnym rynku płaci się nawet o 20 euro/szt. więcej”, informuje dealer. Poza wysokimi cenami na  warchlaki trzeba czekać czasem nawet kilka tygodni.  Przyczyny niedoboru prosiąt są oczywiste:

  • Redukcja europejskiego pogłowia loch wciąż postępuje. Nawet jeśli presja ekonomiczna ustąpi, nowe wymagania i brak perspektyw zmuszają producentów prosiąt do rezygnacji z hodowli.
  • Wielu producentów tuczników pod koniec 2022 roku nie ufało rynkowi i wahało się z inwestycjami. Ponieważ wpływy ze sprzedaży tuczników wzrosły tak szybko, wzrosła również gotowość do inwestowania i wstawiania warchlaków.
  • Koszty paszy w ostatnich miesiącach są nadal wysokie. W sumie są tylko o około 15% niższe od szczytowych cen z zeszłego lata.

Zapotrzebowanie na tuczniki

Podaż tuczników prawdopodobnie pozostanie na razie ograniczona. Niemcy sami twierdzą, że "niewiele można zyskać od naszych sąsiadów, którzy we wcześniejszych latach uzupełniali niemieckie braki prosiąt". Dania również straciła około 10% macior rok do roku, a Holandia około 3%. Ponadto oba kraje dostarczające na europejski rynek prosięta cieszą się obecnie dużym popytem ze strony Polski i Hiszpanii. Przyciągają je do nas przede wszystkim stawki, za które dostarczają do nas warchlaki. Bo Polska, jak długa i szeroka, od duńskich prosiąt jest uzależniona i musimy ich sprowadzić 6-7 mln, by zaspokoić zapotrzebowanie.

Skup świń: ceny znowu w górę!

Jak wynika z naszej cotygodniowej sondy cenowej, po raz kolejny stawki w skupie świń poszły do góry. Może być to spowodowane niższą podażą - w Europie brakuje towaru, bo pogłowie świń cały czas maleje. Dynamiczne wzrosty notowań, które przyszły do nas z początkiem lutego, nie zatrzymują się już trzeci tydzień z rzędu. Rozpoczęty właśnie okres przygotowań do Świąt Wielkanocnych może utrzymać wyższe ceny w skupach, chociaż producenci wieprzowiny wolą ostrożnie podchodzić do tematu, obawiając się powtórki ze stycznia, kiedy mimo rosnącego popytu na tuczniki ceny spadały. 

Zobacz najnowsze ceny i sprawdź, który skup płaci za tuczniki najwięcej!

autor Anna Kurek

Anna Kurek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wyrównywanie wielkości miotów prosiąt - jakie są dobre i złe strony tego rozwiązania?

Poprawa zarządzania lochami z jednej strony, a pojawienie się ras hiperplennych z drugiej skutkuje tym, że liczba prosiąt w miotach stale rośnie. Rodzi się znacznie więcej sztuk, niż jest dostępnych sutków. To sprawia, że coraz częściej stosowana jest praktyka przenoszenia osesków od jednej lochy do drugiej. Wydaje się, że to jedyna możliwość, jaką mamy w zakresie opieki nad nimi.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Ceny tuczników: stawki się stabilizują. Na jakim poziomie?

Zarówno w UE i Niemczech sytuacja się stabilizuje. Krajowe ubojnie twierdzą, że kolejny tydzień może przynieść zmiany. Na lepsze czy gorsze? Ile w tym tygodniu zakłady płacą za tuczniki? 

czytaj więcej
Chlewnie

Skaner 3D Optiscan określa idealną wagę tuczników do sprzedaży

  Precyzja żywienia i optymalna waga sprzedaży tuczników to nie tylko oszczędność kosztów żywienia, ale również gwarancja wysokiej klasy tuszy. W selekcji zwierząt do sprzedaży może pomóc skaner 3D. Jak to działa i ile kosztuje?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)