Ceny tuczników: wreszcie świnie przestały tanieć
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny tuczników: wreszcie świnie przestały tanieć

31.08.2023autor: Jan Bromberek

  Po serii obniżek cen tuczników ostatnie dni przyniosły stabilizację stawek za żywiec. Krajowi odbiorcy mimo, że poszukują surowca nie decydują się na podwyżki, gdyż jak podkreślają nie pozwalają na to notowania na dużej niemieckiej giełdzie VEZG.

Dwa tygodnie cena bez zmian

Na krajowym rynku cały czas brakuje tuczników. Skupujący szukają towaru, jednak nie chcą podwyższać cen. Twierdzą, że nie pozwalają im na to notowania cen na niemieckiej dużej giełdzie VEZG. Tam bowiem drugi raz z rzędu ustalono iż przez kolejne siedem dni obowiązującą stawką za tuczniki będzie 2,3 euro/kg w klasie E czyli w przeliczeniu na złotówki jest to 10,31 zł/kg. Na krajowym podwórku stawki nie osiągają nawet granicy 10 zł/kg w klasie E, a co za tym idzie stawka za żywiec jest na poziomie 7 – 7,3 zł/kg netto. Zatem skupujący osiągnęli, to o czym od kilku tygodni mówili – cena w Polsce jest na powrót o ok. 50 gr/kg wagi poubojowej niższa niż za Odrą.

Gdy sytuacja była odwrotna było to dla naszego rynku bardzo niewygodne i nie trzeba było żadnych ruchów na VEZG aby krajowe stawki znacząco obniżyć. Teraz próżno szukać głosów, że słusznym byłoby zrównanie tych stawek. Dla ubojni i pośredników normalnym jest bowiem, że u nas tuczniki są tańsze niż w Niemczech. Krajowym producentom wieprzowiny zaś trudno to pojąć.

Warchlak także jest tańszy

Spadkom cen tucznika towarzyszyły również znaczące spadki cen warchlaków na tucz, te importowane z Danii staniały w dość krótkim czasie z ok. 600 zł/szt. 30 kg netto do ok. 480 zł/szt. netto. Warchlaki z krajowej hodowli wyceniane są bardzo podobnie. Jednak wśród kupujących pojawiły się pierwsze oznaki niepokoju i zawahania przed kolejnymi wstawieniami na tucz.

Obecnie po spadku cen tucznika opłacalność stoi pod znakiem zapytania. W najgorszej sytuacji są ci którzy kilka tygodni temu kupili warchlaki w szczycie cenowym. Może się okazać, że nawet przy niższych kosztach pasz sztuki te nie przyniosą zysku. Nawet sprzedając tucznika po 8 zł/kg żywca (obecnie taka stawka jest niemal nie osiągalna) w cyklu otwartym strata wyniesie przynajmniej 50 zł. Stąd zrozumiałe obawy o słuszność nowych wstawień.

Ile płacą krajowe ubojnie?


Aktualne ceny skupu żywca wieprzowego znajdziesz w naszej strefie rynkowej.

r e k l a m a

Fot. Sierszeńska
autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Organizacja produkcji świń

Hormonalna synchronizacja rui u loszek: jak zrobić to poprawnie?

Powtarzalność jest podstawowym elementem optymalnego funkcjonowania stada, zarówno w aspekcie ferm w cyklu zamkniętym, jak i nastawionych na produkcję i sprzedaż warchlaków. Tylko prawidłowe działanie sektora rozrodu, czyli serca fermy, warunkuje taką powtarzalność i sukces produkcyjny.

czytaj więcej
Rynek świń

Ceny tuczników: świnie są nieco droższe. Ile płacą ubojnie?

W ostatnich dniach podobnie jak w zeszłym tygodniu notujemy podwyżki cen tuczników. Wzrosty są wprawdzie już mniej intensywne, jednak najważniejsze jest, że trend ten jest kontynuowany.

czytaj więcej
Rynek świń

Ceny tuczników: brak świń stymuluje podwyżki

Ostatnie dni pokazują, że jednak ubojnie i przetwórnie nie mają nadmiaru tuczników. Wzrosty cen mimo stabilizacji stawek w Niemczech dowodzą temu, że świń na rynku jest niewiele, a import np. zza Odry albo jest niemożliwy albo zwyczajnie nieopłacalny.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)