Ceny tuczników: brak świń stymuluje podwyżki
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny tuczników: brak świń stymuluje podwyżki

14.09.2023autor: Jan Bromberek

Ostatnie dni pokazują, że jednak ubojnie i przetwórnie nie mają nadmiaru tuczników. Wzrosty cen mimo stabilizacji stawek w Niemczech dowodzą temu, że świń na rynku jest niewiele, a import np. zza Odry albo jest niemożliwy albo zwyczajnie nieopłacalny.

Giełda VEZG bez zmian

W ostatnia środę w Niemczech na tzw. dużej giełdzie VEZG po raz kolejny utrzymano na niezmienionym poziomie ceny tuczników – 2,3 euro/kg w klasie E czyli blisko 10,5 zł/kg. U nas ta stawka była do niedawna o przynajmniej 60-70 gr/kg wagi poubojowej niższa. Obecnie wprawdzie stawki się jeszcze nie zrównały, ale dystans się nieco zmniejszył. Po ostatnich podwyżkach ceny zbliżają się do ok. 10 zł/kg w kl. E a w rozliczeniach za żywiec do ok. 7,5-7,7 zł/kg netto.

Tylko te zakłady które tradycyjnie płacą najwięcej przebiły granicę 8 zł/kg żywca. Tak sytuacja nieco uspokaja rolników, bowiem spadki sprzed dwóch tygodni zasiały niepokój o opłacalność. Jednak wzrosty cen zdaniem niektórych analityków raczej nie powinny być intensywne, co ich zdaniem wymuszają sieci handlowe, jednak sam fakt podwyżek bez impulsu z Niemiec pokazuje, że na naszym rynku zwyczajnie brakuje świń.

Warchlak też w górę

Ceny sprzed ostatnich podwyżek były dalekie od tego czego oczekiwali rolnicy, szczególni coi prowadzący tucz w cyklu otwartym. Teraz bowiem do sprzedaży zaczynają trafiać tuczniki wyprodukowane z warchlaków kupowanych po 600 i więcej zł/szt.  netto. Aby na nich nie stracić ceny powinny być jeszcze wyższe. Tutaj jednak nie ma zbyt wielkiego pola manewru – warchlaki bowiem staniały poniżej bariery  500 zł/szt. netto, jednak ostatnio i na tym rynku widać oznaki wzrostów cen. Na razie nie rosną oficjalne ceny warchlaków na duńskiej giełdzie, to jednak na krajowym rynku  zarówno producenci warchlaków jak i importerzy delikatnie podnoszą cenniki. 

Sprawdź ceny skupu tuczników tutaj!

ceny swin skup tucznikow tabela cenowa

jbr
fot. Envato Elements

autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Żywienie świń

Jak zbadać zboże paszowe dla świń? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Suchy początek lata, mokre i przeciągające się żniwa. W tym roku trzeba szczególnie zadbać o zboża paszowe i dokładnie je zbadać przed podaniem do koryta. Podpowiadamy, jak to zrobić!

czytaj więcej
Rynek świń

Ceny tuczników: wreszcie świnie przestały tanieć

  Po serii obniżek cen tuczników ostatnie dni przyniosły stabilizację stawek za żywiec. Krajowi odbiorcy mimo, że poszukują surowca nie decydują się na podwyżki, gdyż jak podkreślają nie pozwalają na to notowania na dużej niemieckiej giełdzie VEZG.

czytaj więcej
Rynek świń

Trzoda chlewna: mniej świń i mniej ubojów

O blisko 2 mln spadła w zeszłym roku liczba ubijanych w Polsce świń. Ma to związek z kurczącym się pogłowiem trzody w naszym kraju. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)