Ceny tuczników: świnie są nieco droższe. Ile płacą ubojnie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny tuczników: świnie są nieco droższe. Ile płacą ubojnie?

21.09.2023autor: Jan Bromberek

W ostatnich dniach podobnie jak w zeszłym tygodniu notujemy podwyżki cen tuczników. Wzrosty są wprawdzie już mniej intensywne, jednak najważniejsze jest, że trend ten jest kontynuowany.

Co więcej wzrosty cen nie są pokłosiem podwyżek w Niemczech. To jedynie wskazuje, że na naszym rynku cały czas brakuje tuczników. Wystarczyło bowiem osłabienie złotówki, aby ubojniom i pośrednikom opłacało się podnieść ceny na krajowym podwórku niż płacić więcej za wieprzowinę z Europy Zachodniej. Tam bowiem nawet bez zawirowań na rynku walutowym tuczniki są nadal droższe od naszych.

Ile płacą za tuczniki?

W kraju przeciętnie płaci się ok. 10 zł/kg wagi poubojowej w klasie E i maksymalnie 8 zł/kg żywca. W Niemczech natomiast cena poubojowa to ok. 10,6 zł/kg w klasie E. Ponadto jak nieoficjalnie podkreślają pośrednicy, w handlu tucznikami ubojnie nawet gdyby bardzo chciały przywieźć żywiec z zagranicy to możliwości są ograniczone – za Odrą także brakuje tuczników.

Na nasz rynek ostatnio częściej trafiają elementy wieprzowe i to przeważnie z Hiszpanii – dotyczy to zazwyczaj towaru który np. nie znalazł nabywców na rynku chińskim. Wtedy odbiorcy bardzo szybko reagują na taką sytuacją obniżkami cen skupu. Obyśmy w najbliższym czasie nie mieli z tym do czynienia. Stawki za tuczniki, mimo że są wysokie to nie zawsze wystarczają na pokrycie kosztów produkcji – obecnie ceny pasz są nieco niższe, jednak cały czas rosną koszty energii oraz koszty pracy. Co ciekawe, wysokie koszty produkcji zbóż powodują, że obecnie lepiej wychodzi się na przygotowaniu pasz ze zbóż z zakupu niż z wyprodukowanych we własnym gospodarstwie.

Sprawdź ceny skupu tuczników tutaj!

ceny swin skup tucznikow tabela cenowa

jbr
fot. Envato Elements

autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Ile jest świń w Polsce w 2023 r.? Rośnie pogłowie, ubywa stad świń

Jak w ostatnich miesiącach zmieniło się pogłowie świń w Polsce? Ile mamy stad trzody chlewnej w 2023 roku? Podajemy ostatnie dane.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Locha Plus: duże zainteresowanie dopłatami do prosiąt!

  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podsumowała wstępnie nabór wniosków, który trwał do 15 września. Okazuje się, że bardzo wielu rolników było zainteresowanych pomocą finansową.

czytaj więcej
Żywienie świń

Jak zbadać zboże paszowe dla świń? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Suchy początek lata, mokre i przeciągające się żniwa. W tym roku trzeba szczególnie zadbać o zboża paszowe i dokładnie je zbadać przed podaniem do koryta. Podpowiadamy, jak to zrobić!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)