Ceny tuczników wciąż wysokie. Jakie perspektywy dalszych podwyżek?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny tuczników wciąż wysokie. Jakie perspektywy dalszych podwyżek?

27.04.2023autor: Dorota Kolasińska

  Sytuacja na krajowym i europejskim rynku jest stabilna. Niektóre zakłady zdecydowały się na lekkie podwyżki w skupie. Który zakład w tym tygodniu płaci najwięcej? Jak długo na rynku utrzyma się hossa?

Z artykułu dowiesz się

  • ile płacą zakłady za tuczniki?
  • który zakład płaci najwięcej za świnie?
  • jak długo utrzymają się wysokie ceny świń? 

Według najnowszego raportu Komisji Europejskiej nadal utrzymuje się spadkowy trend w produkcji trzody w Europie. Największy spadek obserwowany jest w Danii i Hiszpanii (cena tuczników w Hiszpanii jest bardzo niska, na poziomie 2,02 euro/kg). Eksport wieprzowiny z UE również spada, niestety import z krajów trzecich rośnie. Mimo tych zawirowań, ceny utrzymują się na stabilnym poziomie. We wczorajszym notowaniu VEZG stawki nie zmieniły się i nadal niemieckie zakłady płacą 2,33 euro/kg, na małej giełdzie stawka ukształtowała się na poziomie 2,42 euro/kg.

- W krajowych ubojniach cena skupu w ubiegłym tygodniu wzrosła o 20 groszy za kilogram. Tuczniki w klasie E kupowano nawet w cenie powyżej 11,60 zł/kg. W wyniku niskiej podaży żywca cena skupu tuczników w Polsce od miesiąca przewyższa cenę skupu w Niemczech. W ostatnich notowaniach różnica w cenie na korzyść Polski wyniosła w niektórych transakcjach prawie 1 zł/kg – podaje Aleksander Dargiewicz, prezes PolPig. Według eksperta rekordowe ceny żywca wieprzowego w kraju są następstwem drastycznej redukcji pogłowia w poprzednich latach, która teraz jest widoczna na rynku. Ponadto podaż żywca jest niska, a koszty surowca wysokie. Zakłady przetwórcze mają problemy z płynnością finansową i wydłużają terminy płatności.

- Rolnicy mają nadzieję, ze wraz ze wzrostem temperatury i wzmożonego popytu na wyroby przeznaczone na spotkania grillowe, zapotrzebowanie na żywiec, a także ceny – wzrosną. W Polsce podobnie jak przed tygodniem, ceny maksymalne oscylują w granicach 12 zł za kg za klasę E, co daje w przeliczeniu na żywą wagę około 9,20-9,60 zł za kg – podaje z kolei Bartosz Czarniak, rzecznik POLSUS.

r e k l a m a

Czy to koniec kryzysu na rynku trzody?

Wysokie ceny w skupie rekompensują olbrzymie koszty produkcji, ale to chyba tyle w temacie. Mimo, że ceny komponentów paszowych są niskie, to rolnicy zgłaszają, że coraz częściej nie mogą kupić zbóż, gdyż inni rolnicy wolą sprzedać zboże do skupu, żeby otrzymać rządowe dopłaty.

- Rolnicy boją się braku stabilności, a ostatnie 2 lata bardzo niskiej ceny spowodowały bardzo duży ubytek gotówki u farmerów, przez co nawet obecne stawki jeszcze nie pozwoliły wielu na spokojne patrzenie w przyszłość, a nawet teraźniejszość. Jako hodowcy, producenci otrzymaliśmy kilka doz kroplówek w postaci wsparcia finansowego ze strony Rządu, jednakże to wcale nie uspokaja nastrojów, ponieważ nie o to chodzi abyśmy żyli dzięki dotacjom, a z produkcji, z ciężkiej pracy, którą codziennie wykonujemy – podkreśla Bartosz Czarniak, który również jest producentem trzody. Liczy na program odbudowy stad trzody, który zapowiada rząd od dłuższego czasu.

Zapotrzebowanie na tuczniki pozostanie na wysokim poziomie, bo pogłowie stale spada, stąd jak podkreśla rzecznik POLSUS wszystko wskazuje na dalsze wzrosty oraz ustabilizowanie się cen na wysokim poziomie. Ekspert prognozuje, że ceny na takim poziomie pozostaną co najmniej do września.

Ceny tuczników w polskich zakładach

Z naszej sondy wynika, że krajowe ubojnie w tym tygodniu płacą za tuczniki w wadze żywej średnio około 9 zł/kg, natomiast w wadze poubojowej w klasie E od 10,75 do 11,3 zł/kg. Jednak hodowcy twierdzą, że stawki powyżej 12 zł/kg są nadal spotykane, więc warto negocjować z zakładem.

Zobacz wszystkie, ile dokładnie płacą zakłady ubojowe z naszej listy. Sprawdź, który zakład płaci najwięcej!

dkol
Fot. archiwum TAP 

Zapraszamy na nasze Forum dla hodowców trzody chlewnej! Odbędzie się już w czerwcu w Licheniu Starym! Poniżej można się zarejestrować! Zachęcam serdecznie!

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek świń

Ceny tuczników: spadki kompletnie niezrozumiałe

  W tym tygodniu mimo, że tuczników brakuje w całej Europie, krajowe zakłady obniżyły ceny świń. Są dwie, prawdopodobne przyczyny takiego postępowania. Ile w tym tygodniu płacą ubojnie za tuczniki?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Chów i hodowla świń na własny użytek na nowych zasadach. Ma być łatwiej?

Chów i hodowla świń na własny użytek w celu produkcji mięsa będzie dozwolona na innych zasadach niż w większych gospodarstwach. Jedni się cieszą inni martwią. Dlaczego?

czytaj więcej
Żywienie świń

O zdrowotnych przyczynach obniżenia efektywności żywienia świń podczas Forum Zootechniczno-Weterynaryjnego w Poznaniu

Każde zakażenie świń patogennymi bakteriami lub wirusami ma wpływ na efektywność wykorzystania paszy. Jednak stopień tego ograniczenia zależy od wielu czynników. Niektóre infekcje mają przebieg niezauważalny, a inne będą skutkować poważnymi skutkami ekonomicznymi i o nich mówił w Poznaniu, podczas Forum Zootechniczno-Weterynaryjnego dr Arkadiusz Dors.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)