Ceny tuczników: spadki kompletnie niezrozumiałe
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny tuczników: spadki kompletnie niezrozumiałe

11.05.2023autor: Jan Bromberek

  W tym tygodniu mimo, że tuczników brakuje w całej Europie, krajowe zakłady obniżyły ceny świń. Są dwie, prawdopodobne przyczyny takiego postępowania. Ile w tym tygodniu płacą ubojnie za tuczniki?

Kolejny raz na krajowym rynku tuczników obserwujemy sytuację, którą bardzo trudno wytłumaczyć. Skupujący nierzadko mają problem by nabyć wystarczającą ilość towaru, a mimo to w ostatnich dniach ceny mocno spadły.

Obniżki cen tuczników

Ubojnie obniżyły ceny w rozliczeniach poubojowych w sumie o 30 do 50 gr/kg w klasie E – w ekstremalnych przypadkach do 11 zł/kg. Przeważnie jest to obecnie 11,2 do 11,4 zł/kg.

Trzeba pamiętać, że jeszcze kilka dni temu te stawki oscylowały wokół 12 zł/kg w kl. E. A co za tym idzie w rozliczeniach za żywiec stawki są już poniżej 9 zł/kg netto, gdzie jeszcze kilka dni temu spokojnie można było otrzymać 9,3 zł/kg żywca. Skąd zatem takie obniżki? Oczywiście najprawdopodobniej chodzi tutaj o dwie kwestie. Pierwszą jest próba zbicia stawek przed podwyżkami, które według analityków są nieuniknione – pojawiają się kolejne dane o spadkach produkcji nie tylko u nas, ale w zasadzie w całej Europie Zachodniej co tylko potęguje deficyt wieprzowiny. Po drugie spadki cen tuczników zapewne są związane z tym, że u naszych zachodnich sąsiadów oficjalna cena tuczników od kilku tygodni to 2,33 euro/kg w klasie E (VEZG), czyli ok. 10,8 zł/kg.

U nas te stawki były przez pewien czas o ok. 1 zł/kg wagi poubojowej wyższe. Zatem skupujący dwoją się i troją aby dorównać do ceny niemieckiej, bo ich zdaniem u nas jest za drogo, mimo że przywóz do naszego kraju mięsa czy tuczników zza Odry jest ograniczony. Tam też brakuje wieprzowiny.

r e k l a m a

Polscy hodowcy nie mogą mieć więcej niż za Odrą?

Obserwując rynek zdaje się, że dla skupujących jest to wręcz sprawa honorowa, bo według nich polski producent nie może otrzymywać za tuczniki więcej niż producent z Niemiec. Szkoda tylko, że gdy relacja była odwrotna nikt także nie chciał równać do ceny z niemieckiej giełdy. Widać sytuacja jest jak najbardziej „polska”.

Zdaje się jednak, że wielkiego pola manewru w zakresie obniżek cen, skupujący nie mają, a każde ożywienie popytu związane np. z poprawą pogody w sezonie grillowym, powinno wywołać podwyżki. Dla producentów wieprzowiny jest to szansa by załatać wszelkie „dziury” w budżetach swoich gospodarstw, powstałe przez ostatnie 3 lata kiepskich, a w zasadzie bardzo kiepskich cen wieprzowiny.

Zobacz, ile w tym tygodniu płacą ubojnie za tuczniki. Który zakład płaci najwięcej? Sprawdź!

jbr

Fot. archiwum TAP

autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek świń

Ceny tuczników znowu w dół. Ile płacą zakłady?

  Rynek wieprzowiny w Polsce zdążył już nas przyzwyczaić do tego, że wymyka się prawom ekonomii. Niska podaż i wzmożony popyt powinien generować wzrosty cen. Niestety nie w tym przypadku. Tutaj ważniejsze jest dorównanie do rynku niemieckiego, a tam świnie były tańsze niż u nas, to stawki nad Wisłą musiały spaść.

czytaj więcej
Organizacja produkcji świń

Sprawny załadunek i rozładunek świń: organizacja odstawy tuczników

Moment sprzedaży – załadunek i rozładunek zwierząt jest jednym z najcięższych zajęć dla obsługi chlewni. Jak go zorganizować, by zminimalizować stres zwierząt i ludzi oraz ułatwić pracę?

czytaj więcej
Rynek świń

Ceny tuczników wciąż wysokie. Jakie perspektywy dalszych podwyżek?

  Sytuacja na krajowym i europejskim rynku jest stabilna. Niektóre zakłady zdecydowały się na lekkie podwyżki w skupie. Który zakład w tym tygodniu płaci najwięcej? Jak długo na rynku utrzyma się hossa?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)