Ceny tuczników znowu w dół. Ile płacą zakłady?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny tuczników znowu w dół. Ile płacą zakłady?

18.05.2023autor: Jan Bromberek

  Rynek wieprzowiny w Polsce zdążył już nas przyzwyczaić do tego, że wymyka się prawom ekonomii. Niska podaż i wzmożony popyt powinien generować wzrosty cen. Niestety nie w tym przypadku. Tutaj ważniejsze jest dorównanie do rynku niemieckiego, a tam świnie były tańsze niż u nas, to stawki nad Wisłą musiały spaść.

Giełda bez zmian, u nas w dół

U naszych zachodnich sąsiadów od dwóch miesięcy nie zmieniają się oficjalne cenniki skupu tuczników. 2.33 euro/kg w klasie E zdaje się być nie do ruszenia. Oznacza to, że podstawowa stawka za niemieckie tuczniki to 10,5 zł/kg w klasie E – oczywiście ceny transakcyjne są często wyższe, jednak nasi skupujący zdają się tego nie zauważać. U nas ta stawka przez kilka tygodni była o kilkadziesiąt groszy wyższa – a to z prostego powodu - przy ograniczonej podaży w kraju i trudnościami w zakupie surowca za Odrą stawki poszły w górę. Gdy świnie przestały drożeć nasze ubojnie bardzo szybko sprowadziły polskich gospodarzy na ziemię – w zaledwie kilka dni zbili stawki, działo się to także w minionym tygodniu – lokalnie nawet o 1 zł/kg wbc. Obecnie stawki za tuczniki w rozliczeniach poubojowych spadły nieznacznie poniżej 11 zł/kg w kl. E, a w rozliczeniach za żywiec do ok. 8,00-8,3 zł.

Mało świń na rynku

Według analityków w najbliższych miesiącach stawki jednak nie powinny bardziej tanieć. Na rynku jest bowiem mało towaru. Powód jest jeden – cały czas trwa likwidacja stad. Rolników nie przekonują względnie wysokie stawki za tuczniki i taniejące ziarno paszowe. W pierwszym kwartale 2023 roku co godzinę z mapy naszego kraju znikało jedno stado trzody chlewnej. Mamy najniższe w historii pogłosie świń. Do tego podobny trend mamy u naszych zachodnich sąsiadów i w zasadzie całej Europie zachodniej. Do tego docierają do nas sygnały o rosnącym zapotrzebowaniu na import wieprzowiny na rynku chińskim – tutaj efekty dla naszego rynku może osłabić silna presja towarów z USA i Ameryki Południowej. Nie jest to jednak bez znaczenia dla naszego rynku. Przy spadającej podaży wieprzowiny, nawet informacje o tym i ż któryś kraj zwiększa zapotrzebowanie może wpływać pozytywnie na ceny.

Zobacz, ile zakłady w Polsce płacą za tuczniki. 


jbr
Fot. Envato Elements
autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek świń

Ceny tuczników: giełda VEZG w górę! Czy u nas tuczniki zdrożeją?

Rynek tuczników nadal wykazuje spore wahania. W ostatnich tygodniach mimo braku sygnałów z rynku niemieckiego, ceny w kraju spadały. Oczywiście nie miało to związku z sytuacją popytowo-podażową, bowiem tuczników w kraju notorycznie brakuje. Była to typowa zagrywka największych graczy na rynku po to by zrównać się ze stawkami zza Odry, a gdy tam nadejdą podwyżki móc startować ze wzrostami z niższego poziomu. Taki schemat obserwowaliśmy już wiele razy.  

czytaj więcej
Obory

Sprytne triki na muchy w oborze. Jakie koszty skutecznego zwalczania?

To, jak bardzo muchy potrafią być męczące, wie każdy kto choć chwilę pracował w oborze. Aby zwalczanie much było skuteczne konieczne jest zastosowanie kilku metod jednocześnie. Jakich? 

czytaj więcej
Rynek świń

Ceny warchlaków krajowych i importowanych nadal wysokie. Ile trzeba za nie zapłacić?

  Ceny prosiąt trzymają się wysokiego pułapu. Mimo spadku cen tuczników, nie zapowiada się, aby ten trend pociągnął za sobą spadek cen materiału do tuczu. Ile teraz zapłacisz za warchlaki krajowe i importowane? Ile kosztują loszki hodowlane?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)