Odstawa tuczników do rzeźni
Podsumowaniem pracy rolnika zajmującego się tuczem trzody chlewnej, dającym wiele odpowiedzi i informacji o trwającym od kilku tygodni tuczu w gospodarstwie, jest odstawa tuczników do zakładów mięsnych. Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu, bo coraz częściej zakłady mięsne zwracają uwagę na ten etap transakcji. Dlaczego? Bo ma on ogromny wpływ na jakość surowca do handlu.
W krajowej produkcji trzody chlewnej widzimy ogromne zmiany, przede wszystkim pod względem pogłowia. Szczególnie dotyczy to loch. Aktualnie w naszym kraju jest lekko powyżej 50 tys. podmiotów utrzymujących świnie. Liczba loch zbliża się do rekordowo niskiego poziomu 500 tys. Świadczy to, że większość warchlaków do tuczu stanowi materiał z importu. I to są fakty, które były do przewidzenia już dawno. Faktem również jest to, że produkowane tuczniki trafiają do coraz mniejszej liczby zakładów mięsnych.
Fermy specjalizujące się w tuczu
Rynek mięsny coraz bardziej zacieśnia się i opanowany jest przez koncerny zagraniczne. Krajowe, średnie i mniejsze zakłady rodzinne coraz częściej przegrywają z obcym kapitałem, ponieważ wiele tuczników produkowanych jest w tuczu nakładczym, zarządzanym przez koncerny mięsno-paszowe lub inne, powiązane biznesowo podmioty. Małe zakłady ubojowe, aby pozyskać surowiec, często muszą kupować tuczniki po wyższych cenach. Rozwiązaniem jest wprowadzenie polityki współpracy rolników i mniejszych zakładów w szerszym zakresie, jakim może być certyfikowanie produktów finalnych. Aby można było wypracować taki schemat, jednym z ważnych elementów jest organizacja sprzedaży, załadunek na samochód i transport tuczników do ubojni.
W krajowej produkcji świń od lat obserwujemy rozwój ferm specjalizujących się w tuczu, a innych w produkcji warchlaków. Wahająca się i niestabilna sytuacja rynkowa w ostatnich latach powodowała, że rolnicy dążą do zamknięcia cyklu produkcyjnego. W fermach wielkotowarowych, pracujących w rytmie tygodniowym, sprzedaż tuczników jest jednym z podstawowych zajęć w codziennej pracy gospodarstwa. W fermach najczęściej obowiązuje zasada całe pomieszczenie pełne – całe pomieszczenie puste i to wymusza regularny obrót stada. W takim rytmie powinno się co tydzień szybko opróżnić tuczarnię lub jej komory ze zwierząt, które osiągnęły masę rzeźną, umyć i zdezynfekować ją dla kolejnej grupy warchlaków z odchowalni.