Z artykułu dowiesz się
- Dlaczego warto sporządzać umowę pożyczki w wersji pisemnej?
- Czy można zgodzić się na udzielenie pożyczki, a następnie z tego się wycofać?
- Kiedy możesz żądać zwrotu pożyczki?
- Co grozi za niezgłoszenie pożyczki fiskusowi?
Z artykułu dowiesz się
Odpowiedź: Pożyczkę może udzielić osoba fizyczna (ktoś z rodziny czy znajomych) bądź też osoba prawna (firma pożyczkowa, bank itp.).
Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzecz, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę rzecz w tym samym gatunku i w tej samej jakości.
Pożyczyć możesz traktor, samochód, przyczepę albo 5 ton jęczmienia. Pożyczyć możesz też pieniądze w każdej walucie.
Zwrot pożyczki powinien nastąpić w taki sposób, jaki to wynika z umowy zawartej między stronami. Najczęściej jest to zwrot tej samej ilości pieniędzy albo tej samej rzeczy. Możliwa jest też taka konstrukcja zwrotu pożyczki, gdzie w celu wywiązania się ze zobowiązania pożyczkobiorca zwróci inną rzecz (np. nieruchomość).
Uwaga, Kodeks cywilny (kc) pozwala nam uniknąć kłopotów z pożyczką. Pożyczkodawca może odmówić pomocy, jeżeli zwrot pożyczki jest wątpliwy z powodu złego stanu majątkowego drugiej strony.
Uprawnienie to nie przysługuje dającemu pożyczkę, jeżeli w chwili zawarcia umowy o złym stanie majątkowym drugiej strony wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć.
Po drugie, roszczenie pożyczkobiorcy o wydanie przedmiotu pożyczki przedawnia się z upływem sześciu miesięcy od chwili, gdy przedmiot miał być wydany (art. 722 kc).
Przykład: Zgodziłeś się pomóc sąsiadowi, spisaliście umowę pożyczki na dostawę 30 t żyta. Ale gdy dowiedziałeś się o kłopotach alkoholowych sąsiada i jego rozwodzie z żoną, swego ziarna mu nie wydałeś.
Uwaga: jeżeli termin zwrotu pożyczki nie jest oznaczony, dłużnik obowiązany jest zwrócić pożyczkę w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu przez dającego pożyczkę.
Jeśli więc masz umowę spisaną na papierze, masz do czego się odwołać. W razie dużej zwłoki – możesz iść do sądu.
W gospodarstwach często rodzice czy dziadkowie pożyczają pieniądze zstępnym, np. na kupno ziemi czy maszyn. Co do zasady, takie pożyczki zwolnione są od podatku. Spełniać muszą jednak pewne warunki. Są to tylko pożyczki:
- złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych właściwemu organowi podatkowemu w terminie 14 dni od daty dokonania pożyczki;
- obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego – obowiązek ten powstaje z chwilą zawarcia umowy pożyczki bądź wypłacie kolejnych transz;Niedochowanie tych obowiązków skutkować może naliczeniem podatku wynoszącego 20% od kwoty pożyczki, jeśli fiskus się o niej dowie. A dowiedzieć się może, jeśli wystąpisz do sądu, jeśli dłużnik będzie zwlekał z oddaniem długu.
Adwokat Mikołaj Pomin
Wzory dokumentów
adw. Mikołaj Pomin
Kancelaria Adwokacka Mikołaj Pomin
Najważniejsze tematy