Jak przeprowadzić rozwód, aby sprawa trwała krótko i tanio?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak przeprowadzić rozwód, aby sprawa trwała krótko i tanio?

23.10.2021autor: Alicja Moroz

Po 24 wspólnych latach żona mnie zostawiła i związała się z innym mężczyzną. Próbowałem ratować małżeństwo, ale nic to nie dało. Teraz zamierzam wnieść sprawę o rozwód. Jak to załatwić, żeby sprawa trwała krótko?

Z artykułu dowiesz się

  • Kiedy można żądać rozwiązania małżeństwa przez rozwód?
  • Czy zawsze sprawa rozwodowa kończy się orzeczeniem o winie jednego z małżonków?
  • Ile wynoszą opłaty sądowe za sprawę rozwodową?

Kiedy można żądać rozwiązania małżeństwa przez rozwód?

Zgodnie z art. 56 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód.

W myśl art. 57 k.r.o., orzekając rozwód, sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia.

Sąd powinien ustalić, czy występuje sprzeczność zachowania się albo postępowania małżonka z normami prawnymi lub zasadami współżycia określającymi obowiązki małżonków, a sprzeczności tej towarzyszy umyślność lub niedbalstwo tego małżonka. Między takim zachowaniem się lub postępowaniem małżonka a powstałym rozkładem pożycia małżeńskiego musi istnieć związek przyczynowy.

Wskazówką dla określenia obowiązków małżeńskich jest art. 23 k.r.o. Wynika z niego, iż małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie oraz że są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli. Jeśli ich niewłaściwe zachowanie stało się przyczyną rozpadu małżeństwa, ponoszą tego skutki w postaci przypisania im winy rozkładu pożycia.

r e k l a m a

Czy zawsze sprawa rozwodowa kończy się orzeczeniem o winie jednego z małżonków?

Na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy. Istnieje wówczas możliwość zakończenia sprawy bezkonfliktowo i na jednej rozprawie. W przedstawionej sytuacji z pewnością istnieją podstawy do orzeczenia rozwodu z winy żony, ale wówczas sprawa będzie ciągnąć się znacznie dłużej i nie obejdzie się bez tzw. prania brudów w sądzie.

Jeśli złoży Pan pozew o rozwód bez orzekania o winie, nie będzie Pan musiał szczegółowo wskazywać przyczyn rozstania. Wystarczy powołać się na zerwanie trzech więzi łączących każde małżeństwo: uczuciowej, fizycznej oraz gospodarczej. Pozew o rozwód bez orzekania o winie warto złożyć wówczas, gdy strony doszły do porozumienia w tej sprawie albo wprawdzie nie zawarły porozumienia, jednak istnieje szansa na ugodowe zakończenie sprawy.

Ile wynoszą opłaty sądowe za sprawę rozwodową?

Uzyskanie rozwodu bez orzekania o winie kosztuje przy tym mniej. Opłata stała od pozwu o rozwód wynosi 600 zł. Musi ją uiścić strona wnosząca pozew. Zasadą postępowania cywilnego jest, że strona przegrywająca ponosi koszty procesu.

Jeżeli jeden z małżonków zostanie uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego, na żądanie małżonka niewinnego będzie on musiał zwrócić wszystkie koszty postępowania. Jeżeli natomiast rozwód zostanie orzeczony z winy obu stron, koszty zostaną rozłożone po połowie. Zgodnie jednak z art. 79 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, jeżeli sąd rozwiąże małżeństwo stron bez orzekania o winie, rozstrzygnie o kosztach postępowania w ten sposób, że nakaże kasie sądu zwrot powodowi opłaty od pozwu (300 zł), zaś od strony pozwanej zasądzi na rzecz powoda kwotę 150 zł tytułem zwrotu części opłaty od pozwu.

Artykuł ukazał się w „Tygodniku Poradniku Rolniczym” nr 42/2021 na str. 12. 

Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści premium na TPR: Zamów prenumeratę.

Alicja Moroz
fot. Pixabay

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy żona po rozwodzie dostanie połowę dotacji unijnych z gospodarstwa?

Otrzymałem od rodziców w darowiźnie gospodarstwo rolne. Zarówno ziemia, jak i budynki i maszyny są moją własnością. Jestem w trakcie rozwodu z żoną, która pracuje zawodowo i nigdy nie pracowała w gospodarstwie. Żona żąda jednak połowy dochodów z gospodarstwa, wliczając środki unijne, w tym premię dla młodego rolnika. Czy ma do tego prawo? Środki unijne zostały wydane m.in. na zakup maszyn rolniczych.

czytaj więcej

Czy za grunty rolne otrzymane w spadku przysługują dopłaty bezpośrednie?

Okazało się, że moja mama najprawdopodobniej będzie spadkobierczynią po swoim bracie, który nie miał dzieci i żony. Zastanawiamy się, co z płatnościami bezpośrednimi. Czy spadkobierca może je otrzymać? Czy grunty muszą być uprawiane, aby otrzymać płatności?

czytaj więcej

Czternasta emerytura 2021: Kiedy i ile KRUS wypłaci rolnikom?

Wkrótce Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) rozpocznie wypłatę dodatkowego świadczenia dla rolników-emerytów, tzw. czternastej emerytury. Komu będzie przysługiwało świadczenie? Ile będzie wynosić czternaste emerytura netto?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)