Drożdże wpływają na zwiększenie produkcji mleka przez krowy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Drożdże wpływają na zwiększenie produkcji mleka przez krowy

08.04.2020autor:

Podczas szkolenia w Kosowie Lackim producenci mleka mogli dowiedzieć jak istotne jest kontrolowanie pH żwacza u krów. Ważne jest także stosowanie żywych drożdży, które wspierają pobieranie paszy co prowadzi do większej wydajność krów w produkcji mleka.

Z artykułu dowiesz się

  • Jaki cel postawili sobie producenci mleka w Austrii po referendum?
  • Jakie procesy zachodzą w żwaczu krów?
  • Jakie są efekty stosowania drożdży w żywieniu krów?

Żywienie bydła mlecznego paszami bez GMO

10 marca br. w Kosowie Lackim, odbyło się szkolenie dla hodowców bydła mlecznego. Zostało zorganizowane przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Kosowie Lackim oraz Gabinet Weterynaryjny Miko-Wet Katarzyny i Macieja Osińskich z Węgrowa. 

r e k l a m a
Szkolenie główne, dotyczące żywienia bydła mlecznego poprowadził Engelbert Halbmayer z firmy Likra z Austrii, który opowiedział hodowcom, jak w Austrii wprowadzono oznakowanie produktów niezawierających GMO.

Od ok. 2 lat większość zakładów mleczarskich i producentów mleka przestawia się na NON GMO. Austria jako pierwsza w Europie wprowadziła żywienie bydła paszami niezawierającymi GMO. W roku 1997 roku przeprowadzono w Austrii referendum, w którym społeczeństwo zdecydowało, że nie chce mieć GMO na terenie swojego kraju. Po referendum zawiązała się spółdzielnia firm łącząca mleczarnie i supermarkety, które postawiły sobie za cel wyprodukowanie i dostarczenie konsumentom żywności bez GMO. W 2003 roku pierwsza austriacka mleczarnia wprowadziła obowiązek żywienia zwierząt paszami bez GMO, a także zatwierdzono przepisy regulujące oznaczenia w tym zakresie. Dwa lata później wiele dużych mleczarni wprowadziło oznaczenia bez GMO, a większość gospodarstw rozpoczęła żywienie paszami niezawierającymi GMO. Od czerwca 2010 roku cały przemysł mleczarski w Austrii jest wolny od GMO. Kroki takie podjął też przemysł drobiarski, oferujący świeże jaja – powiedział Engelbert Halbmayer, dodając też, że od 2017 roku w Austrii jest obowiązek stosowania soi wolnej od GMO pochodzącej wyłącznie ze źródeł europejskich. Prelegent poinformował również, iż 70% ankietowanych klientów sklepów austriackich stwierdziło, że jedzenie produktów bez GMO jest bardzo ważne, a 80%, że produkty mleczarskie muszą być wolne od GMO.

Engelbert Halbmayer poruszył także temat stosowania żywych drożdży w żywieniu krów mlecznych.

Żwacz krowy ma bardzo dużą pojemność – od 150 do 180 l i żyje w nim ok.7 kg różnorodnych mikroorganizmów. Dzięki nim dochodzi do rozkładu celulozy, skrobi i cukrów. Krowa część białka może pobrać i przyswoić bezpośrednio bez rozkładów, ale większość białka jest jednak rozkładana przez bakterie żwacza i produkowane jest białko bakteryjne. Jest ono najlepszym białkiem dla krowy – powiedział Engelbert Halbmayer. – Krowa produkuje od 180 do 300 litrów śliny, co jest równoważne z podaniem 2–2,3 kg kwaśnego węglanu sodu. Zatem, jeśli podajemy krowie 100 do 200 g kwaśnego węglanu sodu, to stanowi to tylko niewielką część w stosunku do tego, co ona sama wyprodukuje.
Engelbert Halbmayer
  • Engelbert Halbmayer

Wartość pH w żwaczu jest istotna 

Krowa od zasuszenia aż do wycielenia ma bardzo zrównoważone pH żwacza. Natomiast największym zagrożeniem dla mikroorganizmów w żwaczu są duże skoki pH, którego optymalna wartość dla mikroorganizmów wynosi od 6 do 7. Jeżeli pH zacznie spadać poniżej 6, to zaczynają się problemy, którym możemy przeciwdziałać stosując drożdże.

Wykładowca z Austrii zaprezentował zalety żywych drożdży, które poprawiają funkcjonowanie żwacza.

 – Efektami stosowania żywych kultur drożdży może być wzrost wydajności mleka o 1,2 do 2 l dziennie oraz wyższa zawartość białka i tłuszczu. Do żwacza wraz z paszą trafiają także duże ilości tlenu, a bakterie żwacza należą do beztlenowców. Żywe kultury drożdży w pierwszej kolejności wiążą tlen w żwaczu, dzięki temu organizmy w żwaczu dużo szybciej i w dużo większej ilości się namnażają. Zyskują na tym wszystkie bakterie, przede wszystkim te, które rozkładają włókno, budują białko i wspomagają całą przemianę materii. Żywe drożdże stabilizują także pH żwacza, przez co zmniejszają ryzyko kwasic –mówił Engelbert Halbmayer. – Drożdże mają także wpływ na zwiększenie wykorzystania paszy. Bakterie w żwaczu dzięki żywym drożdżom są w dobrej formie, w związku z tym krowa jest w stanie zjeść więcej i lepiej wykorzystać pobraną paszę.

Podczas spotkania głos zabrał także Andrzej Minarczuk, prezes zarządu OSM Kosów Lacki.

 – Poprosiłem pana Halbmayera, aby opowiedział o skarmianiu pasz bez dodatków GMO, ponieważ w szkoleniu uczestniczą hodowcy z różnych mleczarni. Dostawcy mleka do OSM Kosów Lacki tę procedurę przeszli w 2018 roku i od września tegoż roku posługujemy się znaczkiem do niedawna starym, a od nowego roku nowym, potwierdzającym, że wszystkie produkty wytworzono bez stosowania GMO. Co prawda obecnie posługiwanie się takim oznaczeniem nie daje nam specjalnej przewagi na półce sklepowej, ale mam nadzieję, że za jakiś czas rzeczywiście tę przewagę uzyskamy – powiedział Andrzej Minarczuk.

Andrzej Minarczuk
  • Andrzej Minarczuk
Prezes zwrócił się do dostawców OSM Kosów Lacki przekazując bieżące informacje.

 – Rok 2019 był dla nas czwartym niezłym rokiem z rzędu. Zakończyliśmy go z niewielkim zyskiem, wynoszącym ponad milion zł. Przy stałych inwestycjach, które robimy, trzeci rok z rzędu jest to dość dobry wynik. Rozmawiając na spotkaniach z prezesami innych spółdzielni w kraju okazuje się, że 2019 rok z wielu powodów nie rozpieszczał rolników. Obok suszy wystąpiła cała masa różnych zawirowań – powiedział prezes zarządu OSM Kosów Lacki, który odniósł się także do sytuacji związanej z koronawirusem.

 – Sytuacja zaczyna się gwałtownie rozwijać i już nas dotyka. Niedawno skończyliśmy kontrakt na dostawę 80 t sera do Włoch i mieliśmy w tym tygodniu rozpocząć negocjacje dotyczące kolejnej wysyłki. Otrzymaliśmy jednak informację, że na razie nie ma gwarancji, że do niej dojdzie. Te 80 t może nie znaczy wiele, ale to przerobionych około 800 tys. litrów mleka, co w zakładzie takim jak Kosów Lacki, który skupuje miesięcznie 6 mln litrów mleka, powoduje lekkie spiętrzenie.  W perspektywie niewiadomej przyszłości, żaden zakład nie zechce gromadzić tysięcy ton proszku, bo w ten sposób zamraża pieniądze. Więc jak nie będzie zbytu na proszek, to zapasy pozostałych produktów mleczarskich będą się piętrzyły. Na razie chciałem uspokoić swoich członków, nie ma powodów do paniki, gdyż radzimy sobie ze sprzedażą produktów – powiedział Andrzej Minarczuk.

Uczestnicy szkolenia
  • Uczestnicy szkolenia
Józef Nuckowski
Zdjęcia: Józef Nuckowski, Pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Przez koronawirusa rolnicy w USA wylewają mleko na pola. Co czeka polskich producentów mleka?

Farmerzy z Florydy są zmuszeni wylewać swoje mleko na pola, ponieważ nie ma na nie zbytu. To efekt kryzysu wywołanego przez epidemię koronawirusa. Polscy producenci i przetwórcy mleka nie chcą podzielić takiego losu. Jaki mają pomysł na rozwiązaniu problemów na rynku mleka? 

czytaj więcej

Na ratunek mleczarniom - Nie można pozwolić na nieodbieranie mleka od rolników

– Nie można zostawić mleka w gospodarstwie rolnika, nie można też nie doić krów. To jest wręcz oczywista oczywistość. Dlatego niezwłocznie trzeba uruchomić plan przerzutów mleka, na wypadek wyłączenia z produkcji jakiegoś zakładu. Jeżeli się tego nie zrobi, to chłopi pójdą z torbami. – stwierdza Tadeusz Badach, prezes OSM w Krasnymstawie. Jak zmienia się sytuacja na polskim rynku mleka w dobie panującej pandemii koronawirusa?

czytaj więcej

Młodzi rolnicy zmodernizowali gospodarstwo. Teraz sprzedają 1 mln litrów mleka

Renata i Janusz Chęciowie przez długie lata produkcję mleka prowadzili w oborze uwięziowej z 51 stanowiskami. 9 lat temu gospodarstwo zmieniło się jednak nie do poznania. To za sprawą syna Kamila i jego żony Ewy, którzy nie zastanawiali się nad wyborem życiowej drogi. Widzieli się tylko na wsi i tylko z bydłem mlecznym, ale w nowoczesnej wersji chowu i hodowli.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)