Przez koronawirusa rolnicy w USA wylewają mleko na pola. Co czeka polskich producentów mleka?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Przez koronawirusa rolnicy w USA wylewają mleko na pola. Co czeka polskich producentów mleka?

06.04.2020autor: Paweł Mikos

Farmerzy z Florydy są zmuszeni wylewać swoje mleko na pola, ponieważ nie ma na nie zbytu. To efekt kryzysu wywołanego przez epidemię koronawirusa. Polscy producenci i przetwórcy mleka nie chcą podzielić takiego losu. Jaki mają pomysł na rozwiązaniu problemów na rynku mleka? 

Epidemia koronawirusa uderza w rolników w USA

Stany Zjednoczone Ameryki w ogromnym stopniu są dotknięte przez epidemię koronawirusa. Najgorsza sytuacją jest w stanie Nowym Jork, ale również inne regiony USA notują coraz więcej przypadków zakażeń koronawirusem. 

Żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się władze stanowe wprowadzają różne ograniczenia. Jednym z takich stanów jest Floryda, w której to władze wprowadziły 20 marca 2020 roku zakaz przebywania w restauracjach, kawiarniach, pubach itp. 

Niemal natychmiast odbiło się to na lokalnych rolnikach, którzy stracili miejsce zbytu do świeżego mleka.

O tym jak dramatycznie wygląda tam sytuacja świadczy zdjęcie zamieszczone na Twitterze przez Bena Butlera, rolnika produkującego świeże mleko i wołowinę. Widać na nim jak co najmniej z 5 dużych cystern wylewane jest mleko wprost na pole. 

– W południowej Florydzie musimy wylewać mleko, ponieważ nie dla niego zbytu. Ale wciąż musimy karmić i dbać o nasze krowy, a nasi farmerzy wciąż muszą doić krowy w nadziej, że będziemy w stanie sprzedać w przyszłości nasze mleko – skomentował Ben Butler.  

 

r e k l a m a

Czy polscy rolnicy także będą mieli problem ze sprzedaniem swojego mleka? 

O tym, że epidemia koronawirusa odciska swe piętno również na polskim rolnictwie świadczą relację rolników, jak i szefów mleczarń. Po chwilowej zwyżce obrotów wynikającej z gromadzenia zapasów przez rolników, handel produktami mlecznymi niemal zamarł. Niektóre sieci handlowe nawet nie odbierają z mleczarń wcześniej zamówionych dostaw. Ogromnym ciosem dla branży mlecznej było wprowadzenie zakazów dotyczących restauracji czy kawiarni, czyli istotnych konsumentów produktów mleczarskich. 

Jak na razie Mleczarnia Turek należąca do francuskiego koncernu Savencia Fromage & Dairy ograniczyła skup mleka od rolników o 10%.
Więcej na ten temat w artykule: 

Mleczarnia Turek przez koronawirusa ogranicza skup mleka

 

Polskie mleczarnie skupią całe mleko, ale nie wykluczają obniżenia cen skupu mleka

W sondzie przeprowadzonej przez „Tygodnik Poradnik Rolniczy” wśród prezesów spółdzielni mleczarskich wynika, że skupią całe mleko wyprodukowane przez członków spółdzielni, co wynika zresztą ze statutów. Jednak nie wykluczają, że będą musiały obniżyć ceny skupu mleka. 

Skup mleka wykazuje tendencję zwyżkową i spółdzielnie mleczarskie odbierają całość oferowanego im mleka, bo taka jest ich rola. Natomiast otrzymujemy sygnały, że podmioty niespółdzielcze wypowiadają rolnikom umowy na dostawę mleka – dotyczy to np. dostaw z gospodarstwa nawet powyżej 20–30 tys. litrów mleka dziennie – podaje Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.

 

Konieczny interwencyjny skup mleka w proszku i masła przez Agencję Rezerw Materiałowych

Waldemar Broś, szef KZSM, zwrócił się z apelem do ministra rolnictwa o podjęcie działań na rzecz stabilizacji rynku mleka.

Należy podjęć decyzję o zakupie na tzw. rezerwy państwowe 10 tys. ton odtłuszczonego mleka w proszku i 5 tys. ton masła, jeszcze do końca kwietnia br. z możliwością zwiększenia tych zakupów do 50 tys. ton OMP i 20 tys. ton masła na przełomie II i III kwartału – podpowiada szef KZSM.  

Cały apel można przeczytać tu: 

Na Ratunek Mleczarniom – apel do ministra rolnictwa o szybką pomoc

Za takim rozwiązaniem opowiadają się także przedstawiciele spółdzielni mleczarskich. I wskazują, że jeśli nie dojdzie do szybkiej interwencji, będą zmuszeni do obniżenia cen skupu mleka.  

Więcej na temat sytuacji w polskim mleczarstwie można przeczytać tu: 

Na ratunek mleczarniom 

 

Paweł Mikos 
Fot. Ben Butler/Twitter

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Prezes Mlekovity apeluje o skrócenie terminów płatności sieciom handlowym do 14 dni

Dariusz Sapiński, prezes Grupy Mlekovita, zaapelował o wprowadzenie regulacji, które wzmocniłyby przetwórców, w tym mleczarnie i pozwoliły im przetrwać kryzys wywołany przez koronawirusa. Chce m.in skrócenia terminów płatności dla sieci handlowych.

czytaj więcej

Drożdże wpływają na zwiększenie produkcji mleka przez krowy

Podczas szkolenia w Kosowie Lackim producenci mleka mogli dowiedzieć jak istotne jest kontrolowanie pH żwacza u krów. Ważne jest także stosowanie żywych drożdży, które wspierają pobieranie paszy co prowadzi do większej wydajność krów w produkcji mleka.

czytaj więcej

Koronawirus w Polsce: Ponad 1,5 MLD złotych na kredyty preferencyjne dla rolników

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przekazała dodatkowe środki na limity akcji kredytowej oraz środki na dopłaty do oprocentowania kredytów. Dzięki temu pożyczka będzie tańsza niż standardowo. Czy to pomoże w walce z koronawirusem?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)