Polskie mleko - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Polskie mleko

Jak ograniczyć zagrzewanie się kiszonek?

W letnich miesiącach często dochodzi do wzrostu temperatury kiszonki lub TMR-u, a to oznacza fatalne skutki – spada pobieranie paszy i szwankuje zdrowie zwierząt.

czytaj więcej

Areszt dla podejrzanego o oszustwo na 60 mln złotych w ROTR Rypin

Na początku maja wśród poszkodowanych dostawców upadłej spółdzielni ROTR pojawiła się informacja o przedstawieniu przez prokuraturę okręgową we Włocławku zarzutów podejrzanemu, który miałby ponosić winę za wyrządzenie im szkody znacznej wielkości.

czytaj więcej

Rekordowy zysk SDM Wieluń cieszy spółdzielców

Pomimo pandemii koronawriusa Spółdzielnia Dostawców Mleka w Wieluniu zamknęła 2021 roku z zyskiem wysokości ponad 4,3 mln zł. – To wynik ciężkiej pracy dostawców i pracowników – mówił Marek Kapica, prezes SDM Wieluń. A jaka była średnia cena skupu mleka i jakie inwestycje planuje spółdzielnia?

czytaj więcej

Fonterra ponownie na minusie

Druga majowa aukcja na platformie Global Dairy Trade nie przerwała tendencji spadkowej, która utrzymuje się od marca. Tym razem wartość produktów mleczarskich spadła o 2,9%.    

czytaj więcej

Rolnicy z Podlasia od 20 lat używają tego samego wozu paszowego. "Nie do zdarcia"

Gdy Leonard Pruszyński zaczął mieć problemy zdrowotne, to jego syn Marek zrezygnował z pracy zawodowej i zajął się rodzinnym gospodarstwem. Dziś jest w trakcie jego przejmowania.

czytaj więcej

Włoskie buhaje z większą tolerancją na ciepło

Problemy hodowców związane z konsekwencjami stresu cieplnego u krów sprawiły, że tematem tym – z genetycznego punktu widzenia – zajęli się także włoscy naukowcy.

czytaj więcej
r e k l a m a

Krowy mieszańcowe hf i montbeliarde dają wiele korzyści

O Sylwii i Leszku Skupach z całą pewnością można powiedzieć, że to hodowcy z krwi i kości. I chociaż w gospodarstwie trudno szukać nowoczesnej obory wyposażonej w zaawansowane technologie, to wystarczy wejść do uwięziowej obory, rzucić okiem na utrzymywane w niej zwierzęta, by mieć pewność, że ich wartość genetyczna to najwyższa hodowlana półka.

czytaj więcej

Co wpływa na koszt doju automatycznego i jak go obniżyć?

Roboty udojowe są drogie. Ale jest to najważniejszy wydatek. Na co dzień można zaoszczędzić! Jaki jest koszt doju automatycznego i jak go obniżyć?  

czytaj więcej

Rolnik z Łódzkiego rozwija gospodarstw mleczne etapami. "Obecne czasy na inwestycje są ciężkie"

W rodzinnym gospodarstwie państwa Dominiaków trwają inwestycje, których efektem ma być bezuwięziowe utrzymywanie mlecznego stada. Stada, które w ostatnim czasie również znacznie się zwiększyło. Całe przedsięwzięcie gospodarze zdecydowali się przeprowadzić etapami, wykorzystując m.in. istniejące budynki i bazując na własnych środkach finansowych.  

czytaj więcej

Słoma czy siano - czym lepiej budować strukturę dawki pokarmowej dla krów?

Szacuje się, że w czasie jednej minuty przeżuwania krowa wydziela ok. 270 ml śliny. W niej znajduje się naturalny bufor, jakim jest kwaśny węglan sodu, w ilości około 7 g na litr śliny.

czytaj więcej

Jak stres cieplny odbija się na zdrowiu krów zasuszonych?

Wydaje się, że tegoroczna zimna wiosna odsuwa w czasie letni problem hodowców, jakim jest stres cieplny, niemniej nieprzewidywalna pogoda może spłatać figla i sprawić, że dosłownie z dnia na dzień słupek rtęci może wskazać ponad 20 st. C, co przy wilgotności 75% niesie już ryzyko stresu cieplnego

czytaj więcej

Rolnicy z łódzkiego zamienili starą oborę na nowoczesną uwięziówkę. Jak oceniają swoją inwestycję?

Kiedy w 2009 roku Bogna i Sebastian Karasińscy stali się następcami rodzinnego gospodarstwa pani Bogny, wiedzieli już, że swoją przyszłość chcą związać z produkcją mleka. Aby jednak dojść do obecnego poziomu, potrzeba było czasu, determiancji i wysiłku. Dziś zgodnie mówią, że było warto.

czytaj więcej
ŁADOWANIE
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)