Młodzi rolnicy zmodernizowali gospodarstwo. Teraz sprzedają 1 mln litrów mleka
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Młodzi rolnicy zmodernizowali gospodarstwo. Teraz sprzedają 1 mln litrów mleka

26.03.2020

Renata i Janusz Chęciowie przez długie lata produkcję mleka prowadzili w oborze uwięziowej z 51 stanowiskami. 9 lat temu gospodarstwo zmieniło się jednak nie do poznania. To za sprawą syna Kamila i jego żony Ewy, którzy nie zastanawiali się nad wyborem życiowej drogi. Widzieli się tylko na wsi i tylko z bydłem mlecznym, ale w nowoczesnej wersji chowu i hodowli.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak hodowcy zachęcają krowy do podchodzenia do stołu paszowego
  • Dlaczego bydło czerwono-białe nie jest utrzymywane razem z czarno-białym?
  • Dlaczego bydło montbeliarde nie sprawdziło się w systemie rusztowym

Wspólna inwestycja

Jakże ogromne było zadowolenie rodziców, gdy okazało się, że gospodarstwo ma nie tylko godnych następców, ale jeszcze z pasją i głową pełną pomysłów. Bez wahania – jak wspominali Renata i Janusz Chęciowie – wsparli i pomogli młodym w inwestycji, jaką była budowa nowej obory. Dziś, oficjalnie seniorzy i młodzi prowadzą odrębne gospodarstwa i produkcję mleka, jednak w praktyce – wszyscy wspólnie, zgodnie i z zaangażowaniem opiekują się całym stadem. A to małe nie jest, liczy bowiem już ok. 300 sztuk bydła, w tym 110 krów mlecznych. I właśnie z myślą o zwiększeniu pogłowia, poprawą dobrostanu zwierząt i możliwością korzystania z nowoczesnych technologii, w 2011 roku w gospodarstwie oddano do użytkowania oborę wolnostanowiskową.

r e k l a m a
Zakładaliśmy, że w nowym obiekcie, pod jednym dachem będziemy utrzymywali całe stado. Okazało się jednak, że szybko się ono rozrastało i dziś w oborze bezuwięziowej przebywają tylko krowy mleczne – wyjaśniała Ewa Chęć.

Obora uwięziowa zmieniona na cielętnik

Wysłużoną, uwięziową oborę hodowcy zaadaptowali na cielętnik. Wygospodarowano tam również miejsce dla krów, które mają problemy z przystosowaniem się do poruszania na posadzce szczelinowej oraz dla krów wycielonych, co usprawnia prace przy odpajaniu cieląt. Te bowiem przez pierwszy miesiąc życia odpajane są mlekiem pełnym.

Taki system wymaga wiele pracy, która jednak rekompensowana jest zdecydowanie wyższymi przyrostami i lepszą zdrowotnością cieląt – stwierdziła Ewa Chęć.

Dodatek paszy treściwej zachęca krowy do podchodzenia do stołu paszowego

Obora państwa Chęciów to tradycyjny obiekt bezuwięziowy, podzielony korytarzem paszowym na dwie części: większą i mniejszą, w której to pierwotnie przebywać miała młodzież, a dziś zajęta jest już przez krowy dojne. Zmiana ta nieco utrudniła żywienie stada, bowiem w tej części (w przeciwieństwie do większej) nie ma stacji paszowych i z tego powodu hodowcy zdecydowali się 4 razy dziennie posypywać PMR paszą treściwą, a następnie (przeciwdziałając sortowaniu) przemieszać i podgarniać paszę.


  • W oborze hodowcy zdecydowali się na rusztowy system utrzymania krów oraz dojarnię wyposażoną w halę udojową autotandem 2 x 4 stanowiska, w której dój stada zajmuje ok. 2,5 godziny
Cielne jałowice oraz krowy zasuszone przebywają w odrębnym budynku, przy którym hodowcy zorganizowali wygodny wybieg
  • Cielne jałowice oraz krowy zasuszone przebywają w odrębnym budynku, przy którym hodowcy zorganizowali wygodny wybieg
Niewielką ilością paszy treściwej posypywany jest też mix dla krów mających możliwość korzystania ze stacji, co – jak potwierdził Kamil Chęć – dodatkowo zachęca krowy do podejścia do stołu paszowego, a tym samym zwiększa pobranie paszy.

Skład PMR-u

PMR sporządzany jest w wozie paszowym o pojemności 17 m3, firmy Strautmann, a w jego skład wchodzi: kiszonka z kukurydzy, sianokiszonka, mokre wysłodki buraczane i ok. 3,5–4 kg paszy treściwej na sztukę. Wysłodki zakiszane są tutaj w dwóch rękawach po 250 ton paszy każdy, co pokrywa roczne na nie zapotrzebowanie.

Krowy rozdzielone umaszczeniem

W oborze zauważyliśmy nietypowy podział stada. Większą część zajmuje bowiem bydło o umaszczeniu czerwono- białym, mniejszą czarno -białe sztuki.

– Zaobserwowaliśmy, że czarno-białe krowy zdecydowanie dominują w stadzie i przeganiają pozostałe od stołu paszowego czy stacji, stąd też takie właśnie rozwiązanie – wyjaśniała Ewa Chęć


Wizytówka gospodarstwa Renata i Janusz Chęciowie, wspólnie z synem Kamilem i jego żoną Ewą, prowadzą rodzinne gospodarstwo mleczne w miejscowości Poniatówka (gmina Leśniowice, powiat chełmski). Rolnicy uprawiają łącznie 350 ha gruntów ornych i 50 ha łąk. 60 ha zajmuje zwykle uprawa kukurydzy (na kiszonkę i ziarno), 130 ha stanowi pszenica konsumpcyjna, 30 ha jęczmień, na 80 ha uprawiany jest rzepak, a pozostałe grunty przeznaczone są pod buraki cukrowe. Państwo Chęciowie są dostawcami mleka do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie, do której sprzedają łącznie ok. miliona litrów mleka rocznie. Janusz Chęć jest także przewodniczącym rady nadzorczej krasnostawskiej spółdzielni.
  • Renata i Janusz Chęciowie, wspólnie z synem Kamilem i jego żoną Ewą, prowadzą rodzinne gospodarstwo mleczne w miejscowości Poniatówka (gmina Leśniowice, powiat chełmski). Rolnicy uprawiają łącznie 350 ha gruntów ornych i 50 ha łąk. 60 ha zajmuje zwykle uprawa kukurydzy (na kiszonkę i ziarno), 130 ha stanowi pszenica konsumpcyjna, 30 ha jęczmień, na 80 ha uprawiany jest rzepak, a pozostałe grunty przeznaczone są pod buraki cukrowe. Państwo Chęciowie są dostawcami mleka do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie, do której sprzedają łącznie ok. miliona litrów mleka rocznie. Janusz Chęć jest także przewodniczącym rady nadzorczej krasnostawskiej spółdzielni.

Bydło montbeliarde nie sprawdziło się na rusztach

Renata i Janusz Chęciowie utrzymywali głównie bydło rasy simental i montbeliarde oraz mieszańce tych ras. Kiedy powstała nowa obora młodzi hodowcy zakupili do niej sztuki rasy montbeliarde, które – jak przyznali – nie sprawdziły się jednak.

Były to krowy duże i okazało się, że w rusztowym systemie utrzymania nie do końca dobrze sobie radziły, dlatego zdecydowaliśmy się pójść w kierunku hf-a. Pomimo że w naszej oborze dominują jeszcze sztuki mieszańcowe, to systematycznie wypierane są przez hf-a – poinformował Kamil Chęć, który sam zajmuje się inseminacją stada. „Wspomaga” go w tym, utrzymywany w gospodarstwie buhaj rasy holsztyńsko-fryzyjskiej, do którego dopuszczane są trudne do zacielenia sztuki.

Bardzo chcielibyśmy, aby główną, utrzymywaną przez nas rasą był hf z jego mlecznym potencjałem, do tego potrzeba jednak czasu – zgodnie przyznali na koniec hodowcy.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Drożdże wpływają na zwiększenie produkcji mleka przez krowy

Podczas szkolenia w Kosowie Lackim producenci mleka mogli dowiedzieć jak istotne jest kontrolowanie pH żwacza u krów. Ważne jest także stosowanie żywych drożdży, które wspierają pobieranie paszy co prowadzi do większej wydajność krów w produkcji mleka.

czytaj więcej

Obora z 2 stołami paszowymi i materacami wodnymi dla krów

Zdecydowali się na rzadziej spotykany model obory nie z jednym, a z dwoma stołami paszowymi usytuowanymi wzdłuż ścian bocznych, aby nie przeganiać do doju krów przez stół paszowy. Zdaniem Agaty i Tadeusza Koców, w takim obiekcie łatwiej jest też dzielić krowy na grupy, ponadto woda, która się skrapla ze świetlika kalenicowego nie opada na stół paszowy.

czytaj więcej

Już wkrótce dotacje na Modernizację gospodarstw rolnych i na restrukturyzację małych gospodarstw

Od 31 marca do 29 maja 2020 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski na „Modernizację gospodarstw rolnych” oraz „Restrukturyzację małych gospodarstw” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014–2020

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)