Zwolnienie z podatku gruntów nieużytkowanych rolniczo. Jakie zasady?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zwolnienie z podatku gruntów nieużytkowanych rolniczo. Jakie zasady?

27.03.2023autor: Alicja Moroz

Dwa lata temu dostaliśmy od teściów działkę przylegającą do naszego pola. Jest sklasyfikowana jako użytek rolny klasy IV, ale na razie nie nadaje się do rolniczego wykorzystania, ponieważ porastają je krzewy i drobne drzewka. Zwróciliśmy się do gminy o zwolnienie z podatku rolnego do czasu uporządkowania tego gruntu i obsiania go, ale dostaliśmy decyzję odmowną. Czy słusznie?

Z artykułu dowiesz się

  • Które grunty rolne są zwolnione z podatku rolnego?
  • Czy możliwe jest zwolnienie części działki z podatku?

Które grunty rolne są zwolnione z podatku rolnego?

Artykuł 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym przewiduje, że zwolnione z podatku rolnego są m.in. użytki rolne klasy V, VI i VIz oraz grunty zadrzewione i zakrzewione ustanowione na użytkach rolnych. Jeżeli w ewidencji gruntów i budynków podarowana Państwu działka jest sklasyfikowana jako użytek rolny klasy IV, nie podlega zwolnieniu. Zgodnie bowiem z art. 4 ust.  1 wymienionej ustawy, podstawę opodatkowania podatkiem rolnym dla gruntów gospodarstw rolnych stanowi liczba hektarów przeliczeniowych ustalana na podstawie powierzchni, rodzajów i klas użytków rolnych wynikających z ewidencji gruntów i budynków oraz zaliczenia do okręgu podatkowego. Natomiast dla pozostałych gruntów – liczba hektarów wynikająca z ewidencji gruntów i budynków.

Organ podatkowy, ustalając wysokość zobowiązania podatkowego w podatku rolnym, jest związany danymi z ewidencji gruntów i budynków. W myśl art. 21 ust. 1 Prawa geodezyjnego i kartograficznego, podstawę planowania gospodarczego, planowania przestrzennego, wymiaru podatków i świadczeń, oznaczania nieruchomości w księgach wieczystych, statystyki publicznej, gospodarki nieruchomościami oraz ewidencji gospodarstw rolnych stanowią dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków prowadzonej przez starostów.

Zmian w ewidencji gruntów dokonuje się tylko na oznaczonych podstawach określonych w wymienionej wyżej ustawie i w określonym trybie wynikającym z przepisów Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Aktualizacja operatu ewidencyjnego, zgodnie z § 45 rozporządzenia, następuje poprzez wprowadzanie udokumentowanych zmian do bazy danych ewidencyjnych w celu: zastąpienia danych niezgodnych ze stanem faktycznym, stanem prawnym lub obowiązującymi standardami technicznymi odpowiednimi danymi zgodnymi ze stanem faktycznym lub prawnym oraz obowiązującymi standardami technicznymi; ujawnienia nowych danych ewidencyjnych; wyeliminowania danych błędnych, przy czym obowiązek zgłaszania właściwemu staroście zmian danych objętych ewidencją gruntów i budynków spoczywa na właścicielach.

r e k l a m a

W jaki sposób następuje weryfikacja przeznaczenia nieruchomości?

Weryfikacja danych dotyczących przeznaczenia nieruchomości nie może następować w postępowaniu podatkowym, lecz w odrębnym postępowaniu administracyjnym przed właściwym starostą. Dopóki więc zapis dotyczący przeznaczenia gruntów na działce nie ulegnie zmianie w ewidencji gruntów, będzie miał on charakter wiążący dla organu podatkowego przy ustalaniu wymiaru podatku. Organy podatkowe, ustalając wysokość zobowiązania podatkowego, nie mogą bowiem przyjąć innej podstawy opodatkowania niż ta wynikająca z ewidencji gruntów i budynków, która stanowi dowód tego, co zostało w niej urzędowo stwierdzone.

Czy możliwe jest zwolnienie części działki z podatku?

Zwolnienia, przynajmniej części działki, z podatku można natomiast dokonać już teraz na podstawie art.  12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku rolnym. Zwolnieniu podlegają grunty gospodarstw, na których zaprzestano produkcji rolnej, z tym że zwolnienie może dotyczyć nie więcej niż 20% powierzchni użytków rolnych gospodarstwa, lecz nie więcej niż 10 ha – na okres nie dłuższy niż 3 lata, w stosunku do tych samych gruntów. Zwolnienie jest przyznawane na wniosek i obowiązuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek.

Alicja Moroz
fot. evanto.com

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Użytki zielone a odchwaszczanie. Kiedy i na jakich zasadach są one dopuszczalne?

Chwasty są jedną z głównych przyczyn degradacji i skrócenia okresu użytkowania porostu. Dlatego warto zapobiegać kompensacji chwastów stanowiących w zebranej paszy balast i w pierwszej kolejności robić to metodami agrotechnicznymi.

czytaj więcej

Jak zaradzić deficytom wody na użytkach zielonych?

Użytki zielone stanowią – wciąż niedoceniane jeszcze – źródło wysokiej jakości pasz objętościowych dla bydła mlecznego. O tym, jak uzyskać wysoki plon z użytków zielonych w czasach coraz bardziej dających się we znaki deficytach wody, opowiadał prof. Piotr Goliński z UP w Poznaniu, podczas Forum Mleko.

czytaj więcej

Kiedy rolnik może uzyskać zwolnienie z opłaty targowej?

Żona handluje w pobliskim mieście warzywami i jajkami z naszego gospodarstwa. Podobno miały być jakieś zwolnienia z opłaty targowej za handel produktami rolnymi w piątki i soboty. Żona z tego nie może skorzystać, bo wystawia towar w innym miejscu, niż wskazała gmina. Czy jej to zwolnienie się nie należy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)