Z artykułu dowiesz się
- Które grunty rolne są zwolnione z podatku rolnego?
- Czy możliwe jest zwolnienie części działki z podatku?
Z artykułu dowiesz się
Artykuł 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym przewiduje, że zwolnione z podatku rolnego są m.in. użytki rolne klasy V, VI i VIz oraz grunty zadrzewione i zakrzewione ustanowione na użytkach rolnych. Jeżeli w ewidencji gruntów i budynków podarowana Państwu działka jest sklasyfikowana jako użytek rolny klasy IV, nie podlega zwolnieniu. Zgodnie bowiem z art. 4 ust. 1 wymienionej ustawy, podstawę opodatkowania podatkiem rolnym dla gruntów gospodarstw rolnych stanowi liczba hektarów przeliczeniowych ustalana na podstawie powierzchni, rodzajów i klas użytków rolnych wynikających z ewidencji gruntów i budynków oraz zaliczenia do okręgu podatkowego. Natomiast dla pozostałych gruntów – liczba hektarów wynikająca z ewidencji gruntów i budynków.
Organ podatkowy, ustalając wysokość zobowiązania podatkowego w podatku rolnym, jest związany danymi z ewidencji gruntów i budynków. W myśl art. 21 ust. 1 Prawa geodezyjnego i kartograficznego, podstawę planowania gospodarczego, planowania przestrzennego, wymiaru podatków i świadczeń, oznaczania nieruchomości w księgach wieczystych, statystyki publicznej, gospodarki nieruchomościami oraz ewidencji gospodarstw rolnych stanowią dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków prowadzonej przez starostów.
Zmian w ewidencji gruntów dokonuje się tylko na oznaczonych podstawach określonych w wymienionej wyżej ustawie i w określonym trybie wynikającym z przepisów Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Aktualizacja operatu ewidencyjnego, zgodnie z § 45 rozporządzenia, następuje poprzez wprowadzanie udokumentowanych zmian do bazy danych ewidencyjnych w celu: zastąpienia danych niezgodnych ze stanem faktycznym, stanem prawnym lub obowiązującymi standardami technicznymi odpowiednimi danymi zgodnymi ze stanem faktycznym lub prawnym oraz obowiązującymi standardami technicznymi; ujawnienia nowych danych ewidencyjnych; wyeliminowania danych błędnych, przy czym obowiązek zgłaszania właściwemu staroście zmian danych objętych ewidencją gruntów i budynków spoczywa na właścicielach.
Weryfikacja danych dotyczących przeznaczenia nieruchomości nie może następować w postępowaniu podatkowym, lecz w odrębnym postępowaniu administracyjnym przed właściwym starostą. Dopóki więc zapis dotyczący przeznaczenia gruntów na działce nie ulegnie zmianie w ewidencji gruntów, będzie miał on charakter wiążący dla organu podatkowego przy ustalaniu wymiaru podatku. Organy podatkowe, ustalając wysokość zobowiązania podatkowego, nie mogą bowiem przyjąć innej podstawy opodatkowania niż ta wynikająca z ewidencji gruntów i budynków, która stanowi dowód tego, co zostało w niej urzędowo stwierdzone.
Zwolnienia, przynajmniej części działki, z podatku można natomiast dokonać już teraz na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku rolnym. Zwolnieniu podlegają grunty gospodarstw, na których zaprzestano produkcji rolnej, z tym że zwolnienie może dotyczyć nie więcej niż 20% powierzchni użytków rolnych gospodarstwa, lecz nie więcej niż 10 ha – na okres nie dłuższy niż 3 lata, w stosunku do tych samych gruntów. Zwolnienie jest przyznawane na wniosek i obowiązuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek.
Alicja Moroz
fot. evanto.com
Alicja Moroz
Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym
Najważniejsze tematy