Zabrudzenie drogi publicznej - jaki mandat grozi rolnikowi?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zabrudzenie drogi publicznej - jaki mandat grozi rolnikowi?

11.03.2022autor: Michał Czubak

Zabrudzenie drogi publicznej przez ciągnik czy inną maszynę rolniczą jest wykroczeniem, za które grozi wysoki mandat. Jak wysoka to kara? Czy rolnik może uniknąć mandatu?

Błoto z pola na drodze publicznej

Podmokłe tereny, polne drogi czy wyjazd z pól uprawnych niosą ze sobą błoto, które osadza się na kołach ciągnika rolniczego, przyczepy, czy innej samojezdnej maszyny rolniczej. Póki rolnik takim sprzętem nie porusza się po drodze publicznej, nie ma z tym problemu. Kłopoty zaczynają się, gdy gospodarz takim zabłoconym sprzętem wyjedzie na drogę publiczną. Szczególnie jest to uciążliwe w sezonach jesiennych oraz wiosennych, z którym teraz mamy do czynienia.

r e k l a m a

Nawet 1500 złotych dla rolnika za zabrudzenie drogi błotem

Pozostawiając ziemię czy inne zanieczyszczenia pochodzące z pola, stwarzamy realne zagrożenia w ruchu drogowym. Przy odrobinie deszczu powstaje śliskie błoto, które przyczynić się może do osłabienia przyczepności kół naszego pojazdu, a w konsekwencji do wypadku drogowego.

Jest to wykroczenie z art. 91 KW, za które grozi kara grzywny w wysokości nawet do 1500 złotych. 

Czy można uniknąć kary?

Błędnym myśleniem jest fakt, że uprzątnięcie zabrudzonej drogi pozwala na uniknięcie odpowiedzialności i kary, za popełnione wykroczenie. Owszem, może to mieć to wpływ na ogólny wymiar kary, ale niekoniecznie - wszystko zależy od funkcjonariusza policji czy straży miejskiej lub gminnej obsługującej zdarzenie.

Ministerstwo: rolnik ma obowiązek nie tylko oczyścić jezdnie, ale też maszynę rolniczą

Należy zwrócić uwagę, że zanieczyszczenia jezdni pochodzące z kół pojazdów rolniczych wykonujących prace polowe, mogą w znaczący sposób obniżyć przyczepność nawierzchni, co może prowadzić do powstawania niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Ministerstwo podkreśla, że obowiązkiem rolnika wykonującego prace polowe pojazdem rolniczym i planującego wyjechać na drogę publiczną, jest takie oczyszczenie maszyny rolniczej,  aby jej ruch nie powodował zanieczyszczania drogi.

Michał Czubak
fot. pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

NIK: za mało pieniędzy na budowę i remont wiejskich dróg

Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę PROW 2014–2020 pod kątem budowy i modernizacji dróg lokalnych. Zbadano okres od 1 stycznia 2015 r. do 30 czerwca 2021 r. Jak dowiedziono, limit środków na budowę i modernizację dróg lokalnych, który wyniósł ponad 2 mld 300 mln zł, został wyczerpany już w 2016 r. Ze względu na brak środków wsparcie nie zostało udzielone w przypadku 1859 wniosków, tj. 34% wszystkich złożonych. Kwoty objęte wnioskami już w pierwszych naborach prawie trzykrotnie przekroczyły limit pieniędzy.

czytaj więcej

Co zrobić, gdy punkt skupu chce obniżyć cenę zboża za wysoką wilgotność?

Wśród wielu problemów z jakimi spotykają się rolnicy, zdarza się, że podmioty skupujące zboża usiłują obniżyć cenę za towar. Twierdzą przy tym, że zboże dostarczone przez gospodarza ma zbyt dużą wilgotność. Co w takiej sytuacji może zrobić rolnik?

czytaj więcej

Jak zadbać o ochronę marchwi jeszcze przed jej siewem?

Wiosna, przynajmniej ta astronomiczna, coraz bliżej. Już w marcu można przygotowywać się do wysiewu marchwi. O czym warto pamiętać, aby zapewnić jej najlepszą ochronę i warunki do wzrostu już na stracie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)