Jak zadbać o ochronę marchwi jeszcze przed jej siewem?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak zadbać o ochronę marchwi jeszcze przed jej siewem?

12.03.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

Wiosna, przynajmniej ta astronomiczna, coraz bliżej. Już w marcu można przygotowywać się do wysiewu marchwi. O czym warto pamiętać, aby zapewnić jej najlepszą ochronę i warunki do wzrostu już na stracie?

Optymalny termin na siew marchwi to kwiecień i maj, ale zabiegi przygotowujące można zaplanować nawet na 30 dni przed siewem. Duże znaczenie ma też tu odpowiednia uprawa gleby i precyzyjny wysiew nasion. A jakie odmiany sieje się najwcześniej? Te z przeznaczeniem na przetwórstwo i tzw. świeży rynek., potem marchew do długiego przechowywania

r e k l a m a

Co zagraża marchwi i jak temu zapobiec?

Jak zwalczyć nicienie? Jest to możliwe dzięki użyciu takich środków jak:

Constans WG

To środek chroniący przed zgnilizną twardzikową, zawiera organizm żywy Coniothyrium minitans, który chroni korzenie marchwi i niszczy przetrwalniki grzyba Sclerotinia spp. – sprawcy zgnilizny twardzikowej. Stosuje się go doglebowo, ok. 10–30 dni przed planowanym siewem, dawką 8 kg/ha, czyli przy użyciu 500–700 l wody. Ciecz użytkową należy zużyć do opryskania chronionej powierzchni w ciągu 2 godzin, gdyż później traci skuteczność.

  • Następnie powierzchnię gleby po jej opryskaniu trzeba wymieszać na głębokości około 10 cm.
  • Po zabiegu Contans WG nie wolno doglebowo stosować chemicznych środków grzybobójczych, chroniących rośliny przed szarą pleśnią i zgnilizną twardzikową.

Coxima

Jest nematocydem zawierającym fluopyram z grupy benzamidów, który działa kontaktowo i układowo. W uprawach marchwi, pietruszki, pasternaku, selera i buraka ćwikłowego zwalcza:

  • guzaki,
  • korzeniaka szkodliwego,
  • cysty mątwika marchwiowego,
  • nicienie glebowe z rodzajów Trichodorus oraz Tylenchorhynchus.,
  • a także w ochronie ziemniaka przed mątwikami (ziemniaczanym i agresywnym) przynajmniej 3 dni przed sadzeniem bulw.

Środek stosuje się w proporcji 0,625 l/ha w 200–1000 l wody w postaci oprysku na ok. 10 dni przed siewem marchwi. Następnie trzeba wymieszać z glebą na głębokość 10–20 cm.

Velum Prime

Jest nematocydem zawierającym fluopyram z grupy benzamidów działający kontaktowo i układowo.

Można go stosować w uprawach: marchwi, pietruszki, pasternaku, buraka ćwikłowego i selera,

  • Chroni przed:
  • guzakami,
  • korzeniakiem szkodliwym,
  • cystami mątwika marchwiowego,
  • oraz nicieniami glebowymi z rodzajów Trichodorus oraz Tylenchorhynchus,
  • stosowany również do ochrony ziemniaka.

Środek stosuje się w proporcji 0,625 l/ha w 200–1000 l wody w postaci oprysku.

Zabieg ten powinien być zaplanowany wcześniej i wykonany najpóźniej na 10 dni przed siewem nasion. Należy pamiętać o wymieszaniu z glebą na głębokości ok. 10–20 cm.

Voxamyl 10 G

Kolejny nematocyd, ale zawierający oksamyl  - związek z grupy karbaminianów, który działa układowo w roślinie. Dostępny w postaci granul. Jest pobierany przez korzenie.

W uprawie marchwi zwalcza nicienie migrujące, korzeniaki szkodliwe i guzaki korzeniowe. Ma także zastosowanie w ochronie ziemniaka.

Środek można stosować na dwa sposoby:

  1. przed siewem – jako etap przygotowania pola pod uprawę – 40 kg środka rozsiewa się na powierzchni 1 hektara, wykorzystując aplikator do granulatów i od razu miesza z glebą na głębokość 10–15 cm.
  2. równocześnie z siewem – aplikacja rzędowa 10 kg środka na hektar za pomocą aplikatora podłączonego do siewnika.

Vydate 10 G

Kolejny netamtocyd w postaci granulatu, zawierający oksamyl. Stosowany do zwalczania nicieni migrujących, korzeniaków szkodliwych i guzaków korzeniowych.

Środek można stosować na dwa sposoby dawkowania:

  1. dawka 40 kg/ha – stosowana do wysiewów równomiernych na całej powierzchni tuż przed siewem nasion marchwi. Środek miesza się z glebą na głębokość 10–15 cm.
  2. dawka 10 kg/ha podczas siewu – w rzędy przy założeniu odstępu między redlinami o szerokości co najmniej 50 cm. Podobnie możemy działać, chroniąc ziemniaki.

NEMguard DE 

Nematocyd pochodzenia roślinnego, zawiera 45% wyciąg z czosnku i jest produkowany w formie granul.

  • Środek stosuje się rzędowo za pomocą aplikatorów do granulowanych środków ochrony roślin podczas siewu nasion marchwi lub pasternaku w dawce 20 kg/ha.

Bactim Receptor  

Środek mikrobiologiczny ograniczający szkodliwość i liczebność nicieni, dostępny w postaci sproszkowanej lub mikrogranulatu (Bactim® Receptor GR).

Zawiera kompozycję grzybów mikoryzowych, saprofitycznych oraz promieniowców. Mikroorganizmy zawarte w preparacie szybko zasiedlają ryzosferę oraz wchodzą w symbiozę i interakcję z systemem korzeniowym, co utrudnia nicieniom jego zasiedlanie.

  • Stosuje się przed formowaniem redlin i aplikuje w formie oprysku, po czym należy go z nią zmieszać w dawce 1–2 kg/ha.
  • Zaleca się wykonanie ponownej aplikacji oprysku na glebę i rośliny w podobnej dawce, kiedy marchew znajduje się w fazie BBCH 41–43 – tj. gdy korzeń osiąga około 30% docelowej średnicy.
  • Zabieg wykonuje się przed deszczem, podczas deszczu lub nawadniając plantację po zabiegu.
  • Preparat zalecany też do stosowania w uprawie ziemniaka, buraka ćwikłowego, cebuli, czosnku, pietruszki, pasternaku i selera.

Nematodo Biocontrol

Jest preparatem bakteryjnym, który stwarza warunki niekorzystne dla żerowania nicieni, stosowany w formie oprysku niskociśnieniowego, gruba kropla, w dawce 1 kg/ha w 200–500 litrach wody. Może być stosowany łącznie z nawozami mineralnymi i organicznymi.

  • Stosuje się go na całą powierzchnię gleby przed siewem nasion, w trakcie uprawek lub innych zabiegów agrotechnicznych, tak aby umożliwić dobre i równomierne wymieszanie preparatu z glebą. Zabieg można powtarzać 2–3 razy w okresie wegetacyjnym.
  • Preparat sprawdzi się także w zaprawianiu nasion marchwi oraz sadzeniaków ziemniaka. Do zaprawienia materiału siewnego przeznaczonego na powierzchnię 1 ha potrzeba 1 kg preparatu, który rozpuszcza się w wodzie i nanosi na materiał siewny w postaci oprysku drobnokroplistego. Siew musi być wykonany najpóźniej po trzech dniach od zaprawienia.

Jak zwalczyć połyśnicę marchwiankę? Jest to możliwe dzięki użyciu takich środków jak:

Belem 0,8 MG – insektycyd granulowany, zawiera cypermetrynę (pyretroidy), działa kontaktowo i żołądkowo. Stosowany doglebowo podczas siewu marchwi siewnikiem z aplikatorem do granulowanych środków ochrony roślin. Zalecana dawka to 12 kg środka na hektar.

  • Środek sprawdzi się w ochronie pietruszki, pasternaku czy selera oraz w redlinach podczas sadzenia bulw ziemniaka w dawce 24 kg/ha, ponieważ chroni plantację przed drutowcami.

Jak zwalczyć ślimaki w marchwi? Jest to możliwe dzięki użyciu takich środków jak:

Ironmax Pro – granulowany moluskocyd zawierający fosforan żelaza. Stosowany do zwalczania ślimaków nagich. Pierwszą aplikację granul na powierzchnię pola w dawce 7 kg/ha można wykonać 7 dni przed siewem marchwi i kontynuować do fazy 4 liści marchwi (BBCH 14), w odstępach przynajmniej 5-dniowych. Maksymalna dawka środka na rok może wynieść 28 kg/ha.

Ironclad (fosforan żelaza) – granulat zwalczający ślimakinagie i skorupkowe. Można go zastosować przed wschodami w dawce 7 kg/ha i później, ale maksymalnie 4 razy w sezonie – w odstępach przynajmniej 7-dniowych. Rocznie można dojść do dawki maksymalnej 28 kg/ha.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Na podstawie Zanim posiejesz marchew. O czym warto pamiętać?
Fot. Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty bezpośrednie 2022: Wnioski w ARiMR od 15 marca do 16 maja. Jakie zmiany dla rolników?

Od wtorku 15 marca do poniedziałku 16 maja Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmować wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2022 rok. Na razie ARiMR nie przewiduje przedłużenia tego terminu o miesiąc jak to było w poprzednich latach, ale wszystko się jeszcze może wydarzyć. We wnioskach jest klika zmian - warto o nich wiedzieć!

czytaj więcej

Ceny paliw i limity tankowania uderzają w rolników. „W konia mam zainwestować?”

Ceny oleju napędowego na wielu stacjach przekroczyły już 8 zł/litr. Do tego rolnicy nie mogą kupić paliwa w hurcie, a na stacjach obowiązują ich limity tankowania. Dlatego izby rolnicze żądają urealnienia limitów oraz zwiększenia stawki zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze. Jaka stawka będzie sprawiedliwa?

czytaj więcej

Zabrudzenie drogi publicznej - jaki mandat grozi rolnikowi?

Zabrudzenie drogi publicznej przez ciągnik czy inną maszynę rolniczą jest wykroczeniem, za które grozi wysoki mandat. Jak wysoka to kara? Czy rolnik może uniknąć mandatu?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)