Wywłaszczenie gruntu rolnego pod drogę - jakie są zasady?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wywłaszczenie gruntu rolnego pod drogę - jakie są zasady?

19.03.2021autor: Michał Czubak

Jedna z moich działek zostanie wywłaszczona przez Skarb Państwa pod drogę. Z jakich elementów składa się decyzja o wywłaszczeniu? Czy zawiera informację o odszkodowaniu?

Z artykułu dowiesz się

  • co powinno się znaleźć w decyzji o wywłaszczeniu?
  • co w sytuacji niezwłocznego zajęcia nieruchomości?
  • kto ustala wysokość odszkodowania?
  • jak ustalana jest wysokość odszkodowania?





Co powinno się znaleźć w decyzji o wywłaszczeniu?

Artykuł 119 ustawy o gospodarce nieruchomościami wskazuje, że decyzja o wywłaszczeniu nieruchomości, poza elementami określonymi w art. 107 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego, powinna zawierać:

  • ustalenie, na jakie cele nieruchomość jest wywłaszczana;
  • określenie przedmiotu wywłaszczenia przez podanie oznaczenia nieruchomości według księgi wieczystej lub zbioru dokumentów oraz według katastru nieruchomości;
  • określenie praw podlegających wywłaszczeniu;
  • wskazanie właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości;
  • wskazanie osoby, której przysługują ograniczone prawa rzeczowe na nieruchomości;zobowiązanie do zapewnienia lokali,
  • ustalenie wysokości odszkodowania.
r e k l a m a

Kto ustala wysokość odszkodowania?

Artykuł 129 ustawy o gospodarce nieruchomościami wskazuje, że odszkodowanie ustala starosta wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej w decyzji o wywłaszczeniu nieruchomości. Jeżeli w ramach odszkodowania została przyznana nieruchomość zamienna, w decyzji podaje się dodatkowo oznaczenie nieruchomości zamiennej według treści księgi wieczystej, jej wartość oraz wysokość dopłaty.

Jak ustalana jest wysokość odszkodowania?

Wysokość odszkodowania ustala się według stanu, przeznaczenia i wartości wywłaszczonej nieruchomości w dniu wydania decyzji o wywłaszczeniu. Następuje ono po uzyskaniu opinii rzeczo­znawcy majątkowego określającej wartość nieruchomości (art. 130 ustawy). Jest ono wypłacane jednorazowo, w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja o wywłaszczeniu podlega wykonaniu.

Co w sytuacji niezwłocznego zajęcia nieruchomości?

Ustawa stanowi także, że w przypadku wydania decyzji o niezwłocznym zajęciu nieruchomości na wniosek osoby wywłaszczanej wypłaca się zaliczkę w wysokości 70% odszkodowania ustalonego przez organ pierwszej instancji w decyzji o wywłaszczeniu. Jest ona wypłacana jednorazowo w terminie 50 dni, licząc od dnia złożenia wniosku o wypłatę zaliczki. Wysokość odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości pomniejsza się o kwotę wypłaconej zaliczki. Wojewódzki Sąd Administracyjny z siedzibą w Warszawie w wyroku z 29 października 2008 r. (sygn. akt: I SA/Wa 927/08) orzekł, że „obowiązek przyznania odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość ustalony w decyzji wywłaszczeniowej może być zrealizowany w formie pieniężnej lub w formie rzeczowej (nieruchomość zamienna)”.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Od kiedy będzie obowiązywać nowy podział obwodów łowieckich?

Do końca marca br. sejmiki wojewódzkie miały czas na podjęcie uchwał dotyczących ustanowienia nowych obwodów łowieckich. Nie wszystkie jednak wywiązały się z tego zadania, tłumacząc się głównie trudnościami spowodowanymi pandemią. Urzędy marszałkowskie województw małopolskiego i mazowieckiego zwróciły się więc do ministra klimatu o przedłużenie terminu.

czytaj więcej

Czy obowiązek prowadzenia działalności rolniczej dotyczy też ziemi rolnej poniżej 1 ha?

Nabyłem 0,8 ha zabudowanych gruntów rolnych. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nie skorzystał z prawa pierwokupu. Czy mam obowiązek prowadzenia działalności rolniczej na tej ziemi? Nie mam innych gruntów rolnych.

czytaj więcej
Aktualności

AgroUnia chce zniesienia obowiązku przekazywania gospodarstwa przed odejściem na emeryturę

AgroUnia proponuje, aby znieść obowiązek przekazywania przez rolnika gospodarstwa przed odejściem na emeryturę. Projekt ustawy został przekazany do Senatu i ma tam być dalej procedowany. Lider AgroUnii odniósł się także do informacji o utracie ubezpieczenia w KRUS przez rolników prowadzących drobną działalność gospodarczą.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)