Czy obowiązek prowadzenia działalności rolniczej dotyczy też ziemi rolnej poniżej 1 ha?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy obowiązek prowadzenia działalności rolniczej dotyczy też ziemi rolnej poniżej 1 ha?

22.02.2021autor: Michał Czubak

Nabyłem 0,8 ha zabudowanych gruntów rolnych. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nie skorzystał z prawa pierwokupu. Czy mam obowiązek prowadzenia działalności rolniczej na tej ziemi? Nie mam innych gruntów rolnych.

Z artykułu dowiesz się

  • czy istnieje obowiązek prowadzenia działalności rolniczej?
  • co z działalnością rolniczą na gruntach mniejszych niż 1ha?
  • czy obowiązuje zakaz sprzedaży gruntu w ciągu 5 lat od jego otrzymania?

Czy istnieje obowiązek prowadzenia działalności rolniczej?

Biorąc pod uwagę literalną (dosłowną) treść art. 2b ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (u.k.u.r.), zasadne wydaje się przyjęcie, że obowiązek prowadzenia działalności rolniczej dotyczy gospodarstwa rolnego (w którym powierzchnia nieruchomości rolnej albo łączna powierzchnia nieruchomości rolnych jest nie mniejsza niż 1 ha), a nie nieruchomości rolnej o wskazanej powierzchni.

r e k l a m a

Co z działalnością rolniczą na gruntach mniejszych niż 1ha?

Nie ulega oczywiście wątpliwości, że działalność rolnicza może być prowadzona na nieruchomości o powierzchni mniejszej niż 1 ha, ale taka sytuacja nie jest objęta obowiązkami w związku z u.k.u.r. Takie stanowisko znalazło też potwierdzenie w wypowiedzi przedstawicieli MRiRW oraz KOWR podczas konferencji naukowej „Obrót nieruchomościami rolnymi.Teoria i praktyka”, która odbyła się 26 listopada 2020 r. Podkreślono wtedy, że istotę tego obowiązku należy łączyć z koniecznością prowadzenia gospodarstwa rolnego, nie zaś z samym nabyciem nieruchomości rolnej. Powinność prowadzenia gospodarstwa rolnego przez nabywcę występuje wówczas, gdy będzie on posiadał taką jednostkę. Natomiast zakaz zbywania i oddawania w posiadanie w ciągu 5 lat od nabycia odnosi się także do nieruchomości rolnych o powierzchni mniejszej niż 1 ha (z wyjątkami określonymi w art. 2b ust. 4 ustawy, np. w nabytej w wyniku dziedziczenia oraz działu spadku lub zapisu windykacyjnego; położonej w granicach administracyjnych miasta o powierzchni mniejszej niż 1 ha).

Czy obowiązuje zakaz sprzedaży gruntu w ciągu 5 lat od jego otrzymania?

Zatem osoba, która nabyła nieruchomość rolną o powierzchni 0,8 ha w wyniku dziedziczenia, nie ma zarówno obowiązku prowadzenia działalności rolniczej na tych gruntach, jak i nie ma zakazu zbywania jej w ciągu 5 lat. Natomiast osoba, która kupiła na podstawie umowy sprzedaży czy darowizny 0,8 ha gruntów rolnych, nie ma obowiązku prowadzenia działalności rolniczej na tych gruntach, jeżeli nie weszła ona w skład gospodarstwa rolnego. Nadal obowiązuje ją jednak zakaz zbywania czy oddawania w posiadanie przez 5 lat nieruchomości od 0,3 ha (ewentualnie potrzebna jest zgoda KOWR).

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wywłaszczenie gruntu rolnego pod drogę - jakie są zasady?

Jedna z moich działek zostanie wywłaszczona przez Skarb Państwa pod drogę. Z jakich elementów składa się decyzja o wywłaszczeniu? Czy zawiera informację o odszkodowaniu?

czytaj więcej

Ziemia rolna najszybciej drożeje na Podlasiu. Ile za ha w każdym województwie?

Średnio w Polsce za hektar gruntu ornego trzeba zapłacić 49 tys. zł., a w rejonach rolniczych aż 64 tys. zł/ha! Ale rozpiętość między województwami jest ogromna. Ile kosztuje ziemia rolna w Wielkopolsce, Kujawach, Podlasiu czy woj. warmińsko-mazurskim?

czytaj więcej
Aktualności

Ziemia rolna nie dla Kościoła? Projekt Lewicy leży w Sejmie

Posłowie Lewicy złożyli w Sejmie projekt ustawy, który zakłada wstrzymanie przekazywania ziemi dla Kościoła Katolickiego w ramach rekompensaty za grunty utracone po II Wojnie Światowej. Szacuje się, że w ten sposób przekazano dotychczas ponad 76 tys. hektarów wartych prawie 3,5 mld zł. Zdaniem posłów Lewicy Kościół otrzymanymi gruntami spekuluje na rynku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)