Wywłaszczenie gruntów rolnych pod drogę. jakie warunki?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wywłaszczenie gruntów rolnych pod drogę. jakie warunki?

08.02.2022autor: dr Aneta Suchoń

Gmina ma zamiar budować drogę, która ma przebiegać przez grunt mój i sąsiada. Ma nastąpić wywłaszczenie części mojego gruntu. Jaka jest procedura? Czy mogę nie zgodzić się na wywłaszczenie?

Z artykułu dowiesz się

  • kiedy możliwe jest wywłaszczenie?
  • czy wywłaszczenie dotyczy całej nieruchomości?
  • czy zawsze wywłaszczenie jest jedyną formą przejęcia gruntu?

Kiedy możliwe jest wywłaszczenie?

Według art. 113 ustawy o gospodarce nieruchomościami, nieruchomość może być wywłaszczona tylko na rzecz Skarbu Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego. Wywłaszczenie może być dokonane, jeżeli cele publiczne nie mogą być zrealizowane w inny sposób niż przez pozbawienie albo ograniczenie praw do nieruchomości. Prawa te nie mogą być nabyte w drodze umowy.

r e k l a m a

Czy wywłaszczenie dotyczy całej nieruchomości?

Wywłaszczeniem może być objęta cała nieruchomość albo jej część. Jeżeli wywłaszczeniem jest objęta część nieruchomości, a pozostała część nie nadaje się do prawidłowego wykorzystywania na dotychczasowe cele, na żądanie właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości nabywa się tę część w drodze umowy. Nabycie następuje na rzecz Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego – w zależności od tego, na czyją rzecz następuje wywłaszczenie.

Czy zawsze wywłaszczenie jest jedyną formą przejęcia gruntu?

W pierwszym etapie prowadzone są rokowania. Artykuł 114 ustawy o gospodarce nieruchomościami wskazuje, że wszczęcie postępowania wywłaszczeniowego należy poprzedzić rokowaniami. Przeprowadza się je między starostą a właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości, a także osobą, której przysługuje do nieruchomości ograniczone prawo rzeczowe. W trakcie prowadzenia rokowań może być zaoferowana nieruchomość zamienna. W przypadku wywłaszczania nieruchomości na wniosek jednostki samorządu terytorialnego rokowania przeprowadzają ich organy wykonawcze.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 22 kwietnia 2009 r. (sygn. akt: II SA/Kr 1307/08) orzekł, że obowiązek prowadzenia rokowań zostaje spełniony przez złożenie właścicielowi nieruchomości oświadczenia woli w rozumieniu prawa cywilnego o charakterze zaproszenia do prowadzenia rokowań w sprawie zawarcia stosownej umowy, w którym zostają określone warunki nabycia własności nieruchomości. Sąd wskazał także, że to podmiot, na rzecz którego ma nastąpić wywłaszczenie, powinien wystąpić z inicjatywą i zaproponować właścicielowi nieruchomości warunki, na których jest gotów nabyć daną nieruchomość przeznaczoną na realizację celu publicznego w drodze umowy.

Jeżeli nie zgodzi się Pan na zbycie nieruchomości, prowadzone będzie postępowanie wywłaszczeniowe. Artykuł 115 określa, że wszczęcie postępowania na rzecz Skarbu Państwa następuje z urzędu, a na rzecz jednostki samorządu terytorialnego – na wniosek jej organu wykonawczego.

Wszczęcie postępowania wywłaszczeniowego następuje po bezskutecznym upływie dwumiesięcznego terminu do zawarcia umowy wyznaczonego na piśmie.

Po wszczęciu postępowania wywłaszczeniowego starosta wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej przeprowadza rozprawę administracyjną. W jej trakcie właściciel może przedstawiać argumenty i dowody, aby wywłaszczenie nie zostało przeprowadzone.

Ustawa wskazuje, że przejście prawa własności na rzecz Skarbu Państwa lub na rzecz jednostki samo­rządu terytorialnego następuje z dniem, w którym decyzja o wywłaszczeniu nieruchomości stała się ostateczna.

dr. hab. Aneta Suchoń, prof UAM
fot. Pixabay

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kto ponosi koszty zniesienia współwłasności gruntów rolnych?

Nie mogę dogadać się z bratem co do podziału gruntów odziedziczonych po ojcu. Chcę, aby sąd to rozstrzygnął. Ile ta sprawa będzie kosztować? Czy będę musiał płacić sam, czy również brat poniesie jakieś koszty?

czytaj więcej

Kto ma prawo do oszczędności z konta po śmierci właściciela rachunku?

Brat opiekował się naszą kuzynką, która nie założyła włas­nej rodziny. Przekazała mu ziemię odziedziczoną po rodzicach. Niedawno zmarła, zostawiając oszczędności. Czy brat ma do nich jakieś prawo w związku z tym, że się nią zajmował?

czytaj więcej
Aktualności

Uproszczenia dla rolników: zaangażuj się i zmieniaj prawo!

Ministerstwo Rolnictwa zamierza zminimalizować rolniczą biurokrację. To jedna z inicjatyw, podejmowanych w ramach Polskiego Ładu i Polskiego Ładu dla Polskiej Wsi. Ministerstwo zaprasza rolników do zaangażowania się w ten projekt.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)