Kto ponosi koszty zniesienia współwłasności gruntów rolnych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kto ponosi koszty zniesienia współwłasności gruntów rolnych?

04.03.2022autor: dr Aneta Suchoń

Nie mogę dogadać się z bratem co do podziału gruntów odziedziczonych po ojcu. Chcę, aby sąd to rozstrzygnął. Ile ta sprawa będzie kosztować? Czy będę musiał płacić sam, czy również brat poniesie jakieś koszty?

Z artykułu dowiesz się

  • Ile kosztuje wniosek o zniesienie współwłasności?
  • Czy strony kosztami zawsze dzielą się po połowie?

Ile kosztuje wniosek o zniesienie współwłasności?

Zgodnie z art. 41 ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, od wniosku o zniesienie współwłasności pobiera się opłatę stałą w kwocie 1000 zł. Jeżeli wniosek zawiera zgodny projekt zniesienia współwłasności, opłata wynosi 300 zł. Wnosi ją osoba składająca wniosek. Mogą się także pojawić koszty związane z powołaniem przez sąd biegłego i sporządzeniem przez niego opinii odnośnie do podziału oraz koszty zastępstwa procesowego.

r e k l a m a

Czy strony kosztami zawsze dzielą się po połowie?

W myśl art. 520 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, każdy uczestnik ponosi koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie. Jeżeli jednak uczestnicy są w różnym stopniu zainteresowani w wyniku postępowania lub ich interesy są sprzeczne, sąd może stosunkowo rozdzielić obowiązek zwrotu kosztów lub włożyć go na jednego z uczestników w całości. Jeżeli interesy uczestników są sprzeczne, sąd może włożyć na uczestnika, którego wnioski zostały oddalone lub odrzucone, obowiązek zwrotu kosztów postępowania poniesionych przez innego uczestnika. Tak więc jeśli brat będzie domagał się zniesienia współwłasności w inny sposób niż zaproponowany przez Pana, a jego wniosek zostanie oddalony, sąd może nakazać mu zwrot kosztów poniesionych przez Pana.

dr hab. Agnieszka Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Własne sery i zagroda edukacyjna - pomysł na rozwój gospodarstwa, który został doceniony

Agnieszka Piętka od 7 lat produkuje sery z własnego mleka, do tego prowadzi również zagrodę edukacyjną "Ranczo na Kolonii" i właśnie te elementy innowacyjności sprawiły, że zdobyła pierwsze miejsce na szczeblu wojewódzkim w konkursie "Rolniczki motorem innowacji gospodarstw rolnych w Polsce", a jej kandydaturę zgłosiła pracownica miejscowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

czytaj więcej
Wypadki rolnicze

Krowy staranowały mężczyznę. Właściciel zwierząt usłyszał wyrok

Rolnik z hrabstwa Lancashire (Anglia) został skazany na karę więzienia po tym, jak 83-letni mężczyzna został śmiertelnie zaatakowany przez jego bydło w 2020 roku.

czytaj więcej

Wywłaszczenie gruntów rolnych pod drogę. jakie warunki?

Gmina ma zamiar budować drogę, która ma przebiegać przez grunt mój i sąsiada. Ma nastąpić wywłaszczenie części mojego gruntu. Jaka jest procedura? Czy mogę nie zgodzić się na wywłaszczenie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)