Kto ma prawo do oszczędności z konta po śmierci właściciela rachunku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kto ma prawo do oszczędności z konta po śmierci właściciela rachunku?

04.02.2022autor: Alicja Moroz

Brat opiekował się naszą kuzynką, która nie założyła włas­nej rodziny. Przekazała mu ziemię odziedziczoną po rodzicach. Niedawno zmarła, zostawiając oszczędności. Czy brat ma do nich jakieś prawo w związku z tym, że się nią zajmował?

Kto ma prawo do oszczędności po zmarłym?

Fakt sprawowania opieki nad kuzynką nie rodzi prawa do jej oszczędności. Pani brat mógłby się ubiegać jedynie o wypłatę kwoty odpowiadającej kosztom pogrzebu, jeżeli je poniósł. Oszczędności zgromadzone w banku wchodzą do masy spadkowej, czyli podlegają dziedziczeniu. Mogą więc być wypłacone tylko osobom mającym prawo do spadku. Wyjątek od tej zasady ustanawiają art. 55 oraz art. 56 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe.

Zgodnie z pierwszym z tych przepisów, w przypadku śmierci posiadacza rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej bank jest obowiązany wypłacić z tych rachunków:

  • kwotę wydatkowaną na koszty pogrzebu posiadacza rachunku osobie, która przedstawiła rachunki stwierdzające wysokość poniesionych przez nią kosztów – w wysokości nieprzekraczającej kosztów urządzenia pogrzebu zgodnie ze zwyczajami przyjętymi w danym środowisku,
  • kwotę równą wpłatom na rachunki dokonanym przez organ wypłacający świadczenie z ubezpieczenia lub zabezpieczenia społecznego albo uposażenie w stanie spoczynku, które nie przysługiwały za okres po śmierci posiadacza rachunku, wskazaną we wniosku organu wypłacającego to świadczenie lub uposażenie, skierowanym do banku wraz z podaniem numerów rachunków, na które dokonano wpłat.
r e k l a m a

Wypłata z konta po śmierci własciciela rachunku bankowego

Z kolei art. 56 wymienionej wyżej ustawy przewiduje, że posiadacz rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej może polecić pisemnie bankowi dokonanie – po swojej śmierci – wypłaty z rachunku wskazanym przez siebie osobom: małżonkowi, wstępnym, zstępnym lub rodzeństwu, określonej kwoty. Bez względu na liczbę wydanych dyspozycji nie może ona być wyższa niż dwudziestokrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, ogłaszane przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku.

Kwoty wypłacone osobie, która poniosła koszty pogrzebu, lub w ramach dyspozycji na wypadek śmierci nie wchodzą do spadku po posiadaczu rachunku.

Alicja Moroz
fot. M. Czubak

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wywłaszczenie gruntów rolnych pod drogę. jakie warunki?

Gmina ma zamiar budować drogę, która ma przebiegać przez grunt mój i sąsiada. Ma nastąpić wywłaszczenie części mojego gruntu. Jaka jest procedura? Czy mogę nie zgodzić się na wywłaszczenie?

czytaj więcej

8400 złotych za kolację z Kamilą z Rolnik szuka żony

25 osób wzięło udział w licytacji spędzenia wspólnego czasu i kolacji z Kamilą Boś, rolniczką i bohaterką 8 edycji "Rolnik szuka żony". Fani mogli także wylicytować zaproszenie do gospodarstwa Anny i Grzegorza Bardowski oraz spotkanie z Joanną i Kamilem. Jakie sumy tu padły?

czytaj więcej

Kto będzie reprezentować rolników w RN Krajowej Spółki Cukrowej?

Już wiadomo kto będzie z ramienia plantatorów zasiadać w Radzie Nadzorczej Krajowej Spółki Cukrowniczej. Wybory do RN odbyły się pod koniec stycznia 2022 roku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)