Kto ma prawo do oszczędności po zmarłym?
Fakt sprawowania opieki nad kuzynką nie rodzi prawa do jej oszczędności. Pani brat mógłby się ubiegać jedynie o wypłatę kwoty odpowiadającej kosztom pogrzebu, jeżeli je poniósł. Oszczędności zgromadzone w banku wchodzą do masy spadkowej, czyli podlegają dziedziczeniu. Mogą więc być wypłacone tylko osobom mającym prawo do spadku. Wyjątek od tej zasady ustanawiają art. 55 oraz art. 56 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe.
Zgodnie z pierwszym z tych przepisów, w przypadku śmierci posiadacza rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej bank jest obowiązany wypłacić z tych rachunków:
- kwotę wydatkowaną na koszty pogrzebu posiadacza rachunku osobie, która przedstawiła rachunki stwierdzające wysokość poniesionych przez nią kosztów – w wysokości nieprzekraczającej kosztów urządzenia pogrzebu zgodnie ze zwyczajami przyjętymi w danym środowisku,
- kwotę równą wpłatom na rachunki dokonanym przez organ wypłacający świadczenie z ubezpieczenia lub zabezpieczenia społecznego albo uposażenie w stanie spoczynku, które nie przysługiwały za okres po śmierci posiadacza rachunku, wskazaną we wniosku organu wypłacającego to świadczenie lub uposażenie, skierowanym do banku wraz z podaniem numerów rachunków, na które dokonano wpłat.