Wyłączenie gruntów pod budynkami z produkcji rolniczej: kiedy i jaka procedura?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wyłączenie gruntów pod budynkami z produkcji rolniczej: kiedy i jaka procedura?

24.01.2023autor: dr Aneta Suchoń

Oprócz prowadzenia gospodarstwa rolnego mam zamiar wykonywać pozarolniczą działalność gospodarczą. Będę wykorzystywał budynki wchodzące w skład gospodarstwa. Czym jest obowiązek informacyjny związany z wyłączeniem budynków z produkcji rolniczej? 

Z artykułu dowiesz się

  • Czy działalność poza rolnicza w zabudowie zagrodowej musi być komuś zgłoszona?
  • Czy brak zgłoszenia może skutkować karą?

Czym jest zabudowa zagrodowa?

Według art. 4 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych pod pojęciem zabudowy zagrodowej rozumie się budynki mieszkalne oraz budynki i urządzenia służące wyłącznie produkcji rolniczej oraz przetwórstwu rolno-spożywczemu, jeżeli są położone na gruntach rolnych i wchodzą w skład gospodarstwa rolnego.

r e k l a m a

Czy działalność poza rolnicza w zabudowie zagrodowej musi być komuś zgłoszona?

Natomiast art. 12b ust. 3 wyżej wymienionej ustawy wskazuje, że osoba, która zamierza wykonywać w zabudowie zagrodowej działalność inną niż działalność rolnicza, powiadamia starostę o zamiarze wykonywania tej działalności. Jednocześnie składa do tego starosty wniosek o wyłączenie tych gruntów z produkcji w terminie 30 dni przed dniem planowanego podjęcia tej działalności, zobowiązując się do dalszego prowadzenia gospodarstwa rolnego, w skład którego wchodzi zabudowa zagrodowa. 

Ustęp 1 pkt 1 art. 12 ustawy określa, że obowiązek uiszczenia należności i opłat rocznych nie powstaje, jeżeli wyłączenie gruntów z produkcji dotyczy części gruntu rolnego pod zabudową zagrodową, którego powierzchnia nie przekracza 30% całkowitej powierzchni gruntu rolnego pod zabudową zagrodową w danym gospodarstwie rolnym, nie więcej niż 0,05 ha. 

Jakie dane powinny zostać przekazane?

W powiadomieniu wskazuje się dane ewidencyjne działki ewidencyjnej pod zabudową zagrodową. Dołącza się do niego plan budynków i urządzeń tworzących taką zabudowę ze wskazaniem: budynków i urządzeń, w których będzie wykonywana działalność inna niż rolnicza, całkowitej powierzchni zabudowy zagrodowej oraz powierzchni, na której będzie wykonywana działalność inna niż rolnicza. 

Jeżeli nie został złożony wniosek o wyłączenie gruntów z produkcji, uznaje się, że grunty rolne pod zabudową zagrodową zostały wyłączone z produkcji niezgodnie z przepisami ustawy.

Czy brak zgłoszenia może skutkować karą?

Według art. 29a ustawy o ochronie gruntów rolnych, kto w zabudowie zagrodowej podejmuje działalność inną niż działalność rolnicza, nie powiadamiając właściwego starosty, zgodnie z art. 12b ust. 3, podlega karze pieniężnej w wysokości od 5 do 30 tys. zł. Karę pieniężną wymierza, w drodze decyzji, starosta. Środki finansowe pochodzące z kar pieniężnych stanowią dochód budżetu powiatu.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
Fot. Pixabay
autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ile gruntów rolnych ma jeszcze KOWR do rozdysponowania?

Dzierżawa ziemi rolnej obecnie stanowi podstawową formę zagospodarowania państwowych gruntów rolnych. Obecnie w dzierżawie pozostaje 81% ziemi z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Ile gruntów rolnych zostało w Zasobie? Ile z nich może trafić do rolników

czytaj więcej
Porady prawne

Rolnik obsiał grunt bezumownie. Czy może zebrać plon?

Nasz Czytelnik omyłkowo obsiał grunt, na którym zakończył dzierżawę. Zawiadomił KOWR i uregulował opłatę za bezumowne korzystanie. Czy ma prawo do zebrania tego, co zasiał na polu? Zobacz odpowiedź prawnika!

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)