Z artykułu dowiesz się
- jeden licznik czy dwa?
- jakie stawki VAT obowiązują do modułów fotowoltaicznych?
- czy instalację można odliczyć od podatku?
Z artykułu dowiesz się
Sprawa jest prostsza, gdy w gospodarstwie są dwa liczniki energii: jeden dla domu, drugi uwzględniający zużycie energii na potrzeby gospodarstwa. Podobnie będzie, gdy instalacja jest montowana nie na domu mieszkalnym, a pozyskana z niej energia jest wykorzystywana wyłącznie na potrzeby działalności rolniczej.
Często bywa jednak tak, że rolnicy nie mają oddzielnych liczników energii – prąd zużywany w gospodarstwie oraz w domu są rozliczane przez jeden wspólny licznik, a instalacja jest montowana na domu mieszkalnym. Należy również podkreślić, iż rolnicy, którzy posiadają instalacje OZE, są rozliczani jako prosumenci, nie mają więc obowiązku do rozliczania energii pozyskanej np. z fotowoltaiki montować drugiego licznika.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174 z późn. zm.), prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje tylko w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
W sytuacji gdy w gospodarstwie jest tylko jeden licznik, rolnik musi więc sam ustalić proporcję zużycia energii oddzielnie dla domu (dla którego nie ma zobowiązania podatkowego) i działalności rolniczej. Należy to zrobić rzetelnie, aby nie narazić się fiskusowi. Ciężar rzetelnego rozdziału wydatków dotyczących wykorzystania energii elektrycznej oraz ogniw fotowoltaicznych dla potrzeb produkcji rolniczej i części wykorzystanej dla potrzeb gospodarstwa domowego spoczywa zawsze na podatniku.
Jeżeli więc poniesione wydatki na zużycie energii elektrycznej oraz zakup i montaż ogniw fotowoltaicznych są udokumentowane jedną fakturą, dotyczącą zarówno prowadzonej przez rolnika działalności, jak i jego prywatnych celów, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w części, która dotyczy prowadzonej działalności – tylko ta część może pomniejszać podatek należny. Takie stanowisko zostało przedstawione przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji 0113-KDIPT1-3.4012.157.2019.2.MJ.
Analogicznie, powinno się też rozliczać wydatki poniesione na eksploatację instalacji. Należy jednak zaznaczyć, iż interpretacje są wydawane na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy. W sytuacjach wątpliwych, aby nie narazić się fiskusowi, warto zawsze samemu zwrócić się o interpretację przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie, w którym powstają wątpliwości.
Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii z 7 czerwca 2018 r., poza wieloma innymi zmianami, uchyliła art. 4 ust. 9. Dzięki temu wprowadzanie energii elektrycznej do sieci, a także pobieranie tej energii z sieci są świadczeniem usług i sprzedażą w rozumieniu ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Są więc traktowane jako zwykła dostawa lub zakup. Jednocześnie podczas nowelizacji utrzymano zapis wskazujący, iż „wytwarzanie i wprowadzanie do sieci energii elektrycznej (…) nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców”. Co oznacza, iż rolnik, który będzie wytwarzał energię z paneli fotowoltaicznych i wprowadzał ją do sieci, nie musi zakładać działalności gospodarczej.
Rolnicy, którzy posiadają instalacje OZE, są rozliczani jako prosumenci. Korzystają więc z systemu upustów. Rozliczenie w ramach upustu odbywa się w okresie rocznym lub krótszym – w zależności od zapisów w umowie kompleksowej ze sprzedawcą energii, przy czym dla instalacji o mocy do 10 kW za 1 kWh oddaną do sieci prosument może odebrać 0,8 kWh.
W przypadku instalacji o mocy 10–40 kW rozliczenie odbywa się w stosunku ilościowym 1: 0,7. Rolnicy będący czynnymi płatnikami VAT korzystający z fotowoltaiki za okresy, w których wystąpi nadwyżka energii dostarczanej do sieci w stosunku do pobranej z sieci, powinni wystawić po rozliczeniu z odbiorcą energii fakturę VAT. Nadwyżka będzie obwarowana stawką VAT na poziomie 23%. Nie trzeba natomiast rozliczać VAT za energię zużytą na własne potrzeby.
Dla montażu modułów fotowoltaicznych obowiązują dwie stawki podatku VAT: 8% i 23%. Na preferencyjną stawkę VAT 8% na panele fotowoltaiczne liczyć mogą inwestorzy indywidualni, czyli indywidualne gospodarstwa domowe, co ma miejsce, gdy instalację fotowoltaiczną montuje się w domu prywatnym o powierzchni budynku nieprzekraczającej 300 m2. Jeśli jednak rolnik będzie wykorzystywał instalację również na potrzeby prowadzonej działalności rolniczej, zachowując stosowne proporcje, musi uwzględnić wyższy VAT.
Magdalena Szymańska
Fot. M. Szymańska
Magdalena Szymańska
Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki
Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych
Najważniejsze tematy