Termin uiszczenia opłaty planistycznej za sprzedaż gruntu rolnego
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Termin uiszczenia opłaty planistycznej za sprzedaż gruntu rolnego

30.01.2020autor: Michał Czubak

Czy sprzedając część działki rolnej, która w planie zagospodarowania przestrzennego nie jest wykorzystywana na działalność rolniczą trzeba uiścić opłatę planistyczną? Pyta czytelnik "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

Z artykułu dowiesz się

  • o terminie pobierania opłaty planistycznej.
  • o wysokości opłaty planistycznej dla nieruchomości.
  • o wartości renty dla części nieruchomości.

Sprzedaż części gruntu a opłata planistyczna

Według planu zagospodarowania przestrzennego część naszej działki rolnej może być wykorzystywana na cele niezwiązane z działalnością rolniczą. Czy sprzedając grunt rolny w terminie 3 lat od uchwalenia planu, będziemy musieli płacić opłatę planistyczną? Odpowiada prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń.
r e k l a m a

Co mówią krajowe przepisy?

Kwestię reguluje art. 36 ust. 4ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Określa on, że jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą wartość nieruchomości wzrosła, a właściciel lub użytkownik wieczysty zbywa tę nieruchomość, wójt (burmistrz albo prezydent miasta) pobiera jednorazową opłatę ustaloną w tym planie, określoną w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości. Opłata ta jest dochodem własnym gminy. Jej wysokość nie może być wyższa niż 30% wzrostu wartości nieruchomości. Ustala się ją na dzień sprzedaży nieruchomości.

Wzrost wartości nieruchomości stanowi różnica między wartością nieruchomości określoną przy uwzględnieniu przeznaczenia terenu obowiązującego po uchwaleniu lub zmianie planu miejscowego a jej wartością określoną przy uwzględnieniu przeznaczenia terenu, obowiązującego przed zmianą tego planu lub faktycznego sposobu wykorzystywania nieruchomości przed jego uchwaleniem.

Termin pobierania opłaty planistycznej

Opłata może być pobierana w terminie 5 lat od dnia, w którym plan miejscowy albo jego zmiana stały się obowiązujące. Jeśli dojdzie do sprzedaży gruntu o podwyższonej wartości, notariusz, w terminie 7 dni od dnia sporządzenia umowy notarialnej jest zobowiązany przesłać wójtowi (burmistrzowi albo prezydentowi miasta) wypis z tego aktu. Ten z kolei ustala opłatę, w drodze decyzji, bezzwłocznie po otrzymaniu wypisu z aktu notarialnego.

Aktualna wartość nieruchomości z uchwalonym planem miejscowym

Właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości, której wartość wzrosła w związku z uchwaleniem lub zmianą planu miejscowego, może żądać ustalenia, w drodze decyzji, wysokości opłaty planistycznej (art. 37 ustawy) jeszcze przed jej zbyciem.

Zmiany dla części gruntu

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z dnia 25 lipca 2019 r. (sygn. akt: II SA/Łd 152/19) orzekł, że jeśli zmiany przeznaczenia dotyczą części gruntu, wartość renty oblicza się wyłącznie dla tej części nieruchomości, która objęta jest zmianą wynikającą z postanowień planu. Uwzględnienie w jakikolwiek sposób wartości nieruchomości, której przeznaczenie nie zmieniło się po uchwaleniu planu, oznacza bezpodstawne obciążenie właściciela obowiązkiem uiszczenia opłaty nienależnej.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zwolnienie z podatku od nieruchomości. Dla kogo i kiedy przysługuje?

Zwolnienie od podatku od nieruchomości. Dla kogo? Kiedy przysługuje i jakie regulacje obowiązują w tym zakresie? Na pytania szczegółowo odpowiada prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

czytaj więcej

Przekazanie gospodarstwa. Komu przysługują dopłaty bezpośrednie?

Czytelnik "Tygodnika Poradnika Rolniczego" zastanawia się nad tym, komu będą przysługiwały dopłaty bezpośrednie, jeśli gospodarstwo przekaże w darowiźnie synowi. Jeśli będzie to w I lub w II kwartale tego roku, kto z nich otrzyma płatności bezpośrednie? Na pytanie odpowiada prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń.

czytaj więcej

Zakup ziemi rolnej a zwolnienie z podatku rolnego i PCC

Rolnicy chcąc powiększyć swoje gospodarstwo i kupując ziemię rolną zastanawiają się czy mogą jednocześnie skorzystać ze zwolnienia w podatku od czynności cywilnoprawnych oraz z ulgi w podatku rolnym. Jak to jest związane z pomocą de minimis dla rolnictwa? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)