Przekazanie gospodarstwa. Komu przysługują dopłaty bezpośrednie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Przekazanie gospodarstwa. Komu przysługują dopłaty bezpośrednie?

28.01.2020autor: Michał Czubak

Czytelnik "Tygodnika Poradnika Rolniczego" zastanawia się nad tym, komu będą przysługiwały dopłaty bezpośrednie, jeśli gospodarstwo przekaże w darowiźnie synowi. Jeśli będzie to w I lub w II kwartale tego roku, kto z nich otrzyma płatności bezpośrednie? Na pytanie odpowiada prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń.

Z artykułu dowiesz się

  • Kiedy należy złożyć wniosek aby płatności otrzymał przekazujący?
  • Co mówią przepisy na ten temat?
  • Jakie obowiązują zasady?
Jestem w trakcie załatwiania formalności z przekazaniem gospodarstwa w darowiźnie synowi. Jeśli nie uda mi się tego zrobić w I kwartale br. i przekazanie nastąpi już w II, komu będą przysługiwały płatności bezpośrednie? Jaka jest procedura i jakie należy przedłożyć dokumenty do ARiMR? - napisał do "Tygodnika Poradnika Rolniczego" jeden z naszych czytelników. Rolnik zastanawia się, komu przypadną płatności bezpośrednie.

r e k l a m a
Odpowiedzi na postawione przez naszego czytelnika pytanie udziela prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń.

Wykładnia prawa o płatnościach bezpośrednich

Kwestia została uregulowana w ustawie z 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Artykuł 26 wskazuje, że w przypadku przekazania gospodarstwa rolnego, rozumianego jako sprzedaż, dzierżawa lub jakikolwiek inny podobny rodzaj transakcji, płatności bezpośrednie, o które ubiega się przekazujący, są przyznawane przejmującemu, jeżeli:
  • przekazanie zostało dokonane nie później niż do dnia 31 maja roku, w którym złożono wniosek o przyznanie tych płatności,
  • spełnia on warunki do przyznania danej płatności, z tym że w przypadku gdy przekazujący ubiega się o płatności związane do zwierząt, warunek posiadania zwierząt przez okresy określone w art. 16 ww. ustawy uznaje się za spełniony, jeżeli zwierzęta objęte wnioskiem o przyznanie tych płatności złożonym przez przekazującego były w posiadaniu przekazującego lub przejmującego przez te okresy,
  • przejmujący złoży wniosek do dnia 30 czerwca roku, w którym złożono wniosek o przyznanie tych płatności.
Przejmujący we wniosku o dopłaty podaje numer identyfikacyjny nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów albo dołącza do tego wniosku kopię wniosku o wpis do takiej ewidencji. Musi też złożyć oświadczenie o objęciu w posiadanie gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego oraz zwierząt objętych wnioskiem o przyznanie płatności związanych do zwierząt.

Poza tym przejmujący dołącza do wniosku umowę, na podstawie której przekazano grunty oraz zwierzęta objęte płatnościami lub kopię takiej umowy potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez notariusza albo upoważnionego pracownika ARiMR. Wniosek należy złożyć do kierownika biura powiatowego Agencji, do którego złożył wniosek przekazujący.

Istotne są terminy składania wniosków

W przypadku przekazania gospodarstwa rolnego po 31 maja roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich, płatności te przysługują przekazującemu. Muszą być jednak spełnione warunki do ich przyznania. Gdy przekazujący ubiega się o płatności związane do zwierząt, zasada jest podobna jak przy przekazaniu gospodarstwa przed 31 maja.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy czekają na dopłaty i pomoc suszową

Już za kilkanaście dni rozpocznie się przyjmowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2020 rok. Jednak wielu rolników skarży się, że wciąż nie otrzymało dopłat za 2019 rok. Wskazują także, że wypłata zaliczek dopłat była znacznie niższa niż się spodziewali. Wiele gospodarstw też czeka na pomoc suszową.

czytaj więcej

Zielony Ład – szansa czy zagrożenie dla polskiego rolnictwa?

Dla Komisji Europejskiej ochrona środowiska jest jednym z głównych priorytetów na najbliższe lata. Stąd pomysł wprowadzenia Zielonego Ładu (Green Deal). Czy rolnictwo na tym zyska? To jeden z  tematów Dialogu Obywatelskiego z Januszem Wojciechowskim, komisarzem ds. rolnictwa. 

czytaj więcej

Czy polscy rolnicy dostaną wyższe dopłaty bezpośrednie?

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa, prowadzi rozmowy dotyczące zrównania dopłat bezpośrednich dla polskich rolników z płatnościami dla farmerów z innych państw UE. Ostatnio takie rozmowy minister rolnictwa prowadził w Parlamencie Europejskim.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)