Zakup ziemi rolnej a zwolnienie z podatku rolnego i PCC
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zakup ziemi rolnej a zwolnienie z podatku rolnego i PCC

15.01.2020autor: Paweł Mikos

Rolnicy chcąc powiększyć swoje gospodarstwo i kupując ziemię rolną zastanawiają się czy mogą jednocześnie skorzystać ze zwolnienia w podatku od czynności cywilnoprawnych oraz z ulgi w podatku rolnym. Jak to jest związane z pomocą de minimis dla rolnictwa? 

Z artykułu dowiesz się

  • Kiedy rolnik uzyska zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych?
  • Kiedy można uzyskać zwolnienie od podatku rolnego, a kiedy na jego obniżenie?

Czy pomoc de minimis dla rolnictwa jest wyczerpana czy już została odblokowana?

– Zamierzam kupić 10 ha gruntów na powiększenie gospodarstwa rolnego. Chciałem nabyć ziemię jeszcze w grudniu ubiegłego roku, ale nie mogłem skorzystać ze zwolnienia w podatku od czynności cywilnoprawnych. Czy to prawda, że ta preferencja podatkowa jest także pomocą de minimis w rolnictwie, która podobno została wykorzystana? Czy po nabyciu gruntów rolnych mogę skorzystać ze zwolnienia, a następnie ulgi na powiększenie gospodarstwa rolnego w podatku rolnym? Czy teraz mogę skorzystać z tych preferencji podatkowych? – dopytuje się rolnik, jeden z Czytelników „Tygodnika Poradnika Rolniczego”. 

Odpowiedzi na to pytanie udzieliła prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń, ekspertka prawa rolnego na stałe współpracująca z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym. 

r e k l a m a

Jakie są limity pomocy de minimis w rolnictwie?

Kwota pomocy de minimis w rolnictwie przyznanej przez państwo członkowskie jednemu przedsiębiorstwu (gospodarstwu rolnemu) nie może przekroczyć 20 000 euro w okresie 3 lat podatkowych. Obowiązuje ona do 31 grudnia 2027 r.
Od 1 stycznia 2020 r. można korzystać z pomocy de minimis w rolnictwie. Wykorzystanie limitu pomocy de minimis w rolnictwie na dzień 09.01.2020 r. było na poziomie 72,6%.

 

Kiedy rolnik będzie zwolniony z uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych?

Według art. 9 pkt 2 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, sprzedaż gruntów stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym zwalnia się od podatku, pod warunkiem że w wyniku dokonania czynności zostanie utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne. Powierzchnia gospodarstwa rolnego utworzonego lub powstałego w wyniku powiększenia nie może być mniejsza niż 11 ha i większa niż 300 ha. Gospodarstwo natomiast musi być prowadzone przez nabywcę przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia. 

 

W jakiej sytuacji rolnik może stracić zwolnienia od podatku PCC?

Zwolnienie to stanowi pomoc de minimis w rolnictwie i dotyczy właśnie tego 5-letniego okresu prowadzenia gospodarstwo rolnego od dnia nabycia. Zdaniem niektórych urzędów skarbowych prowadzenie gospodarstwa ma się rozpocząć już w dniu sporządzenia umowy w formie aktu notarialnego. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 25.09.2016 r. stwierdził, że „Zarówno zbycie części gruntów, jak i zmiana ich przeznaczenia przed upływem 5 lat od dnia ich nabycia spowoduje utratę zwolnienia w całości”.

Kiedy można uzyskać zwolnienie od podatku rolnego?

Według art. 12 ust. 1 pkt 4) zwalnia się od podatku rolnego grunty przeznaczone na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do powierzchni nieprzekraczającej 100 ha: 

  • będące przedmiotem prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego, nabyte w drodze umowy sprzedaży, 
  • będące przedmiotem umowy o oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste, 
  • wchodzące w skład ZWRSP objęte w trwałe zagospodarowanie. 

Jeżeli podatnik nabywa lub obejmuje grunty o powierzchni mniejszej niż 100 ha, zwolnienie dotyczy gruntów kolejno nabywanych lub obejmowanych w trwałe zagospodarowanie do powierzchni łącznie nieprzekraczającej 100 ha. 

Należy także zaznaczyć, że w razie nabycia gruntów od indywidualnych właścicieli gospodarstw rolnych nie stosuje się zwolnienia, jeżeli nabywca jest małżonkiem, krewnym w linii prostej lub jego małżonkiem, pasierbem, zięciem lub synową sprzedawcy gruntów. 

 

Kiedy rolnik może liczyć na obniżenie podatku rolnego?

Po upływie okresu zwolnienia (czyli 5 lat) stosuje się ulgę w podatku rolnym, polegającą na obniżeniu podatku w pierwszym roku o 75% i w drugim roku o 50%.

Zwolnienia i ulgi z tytułu zakupu gruntów z ZWRSP nie stosuje się, jeżeli przedmiotem nabycia są grunty objęte uprzednio przez nabywcę w trwałe zagospodarowanie (dzierżawę lub użytkowanie na okres nie krótszy niż 10 lat).        

 

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
Fot. pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jan Białkowski – nowy wiceminister rolnictwa od ziemi rolnej

Jan Białkowski, dotychczasowy zastępca szefa Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa został nowym wiceministrem rolnictwa. Ma odpowiadać m.in. za finansów, gospodarki ziemią oraz hodowli i ochrony roślin. Zastąpił na tym stanowisku Rafała Romanowskiego.

czytaj więcej

Termin uiszczenia opłaty planistycznej za sprzedaż gruntu rolnego

Czy sprzedając część działki rolnej, która w planie zagospodarowania przestrzennego nie jest wykorzystywana na działalność rolniczą trzeba uiścić opłatę planistyczną? Pyta czytelnik "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

czytaj więcej

Czy tylko rolnik może należeć do wspólnoty gruntowej?

Czy osoba spoza wsi, która kupi w niej ziemie, może stać się udziałowcem wspólnoty gruntowej? Czy należy przy tym być rolnikiem? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)