Zwolnienie z podatku od nieruchomości. Dla kogo i kiedy przysługuje?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zwolnienie z podatku od nieruchomości. Dla kogo i kiedy przysługuje?

29.01.2020autor: Michał Czubak

Zwolnienie od podatku od nieruchomości. Dla kogo? Kiedy przysługuje i jakie regulacje obowiązują w tym zakresie? Na pytania szczegółowo odpowiada prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Z artykułu dowiesz się

  • Co podlega zwolnienie od podatku od nieruchomości?
  • Jakie trudności są napotykane?
  • Jakie są regulacje prawne?
Mam problem z uzyskaniem zwolnienia od podatku od nieruchomości od wszystkich budynków wykorzystywanych do działalności rolniczej. Jakie regulacje obowiązują w tym zakresie? - zastanawia się czytelnik "Tygodnika Poradnika Rolniczego". Odpowiada mu prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
r e k l a m a

Podatek od nieruchomości czyli co podlega zwolnieniu od podatku

Według art. 7 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych zwalnia się od podatku od nieruchomości budynki gospodarcze lub ich części:
•    służące działalności leśnej lub rybackiej,
•    położone na gruntach gospodarstw rolnych, służące wyłącznie działalności rolniczej,
•    zajęte na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości nie bez problemów

W praktyce jednak występują problemy z tymże zwolnieniem, o czym świadczy bogate orzecznictwo sądowe. Przykładowo Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 25 września 2019 r. (sygn. akt: II FSK 3388/17) orzekł, że zwolnienie przewidziane w przepisie art. 7 ust. 1 pkt 4 lit. b u.p.o.l. ma charakter przedmiotowy i dotyczy budynków gospodarczych lub ich części położonych na gruntach gospodarstw rolnych służących wyłącznie działalności rolniczej. Zwolnienie to nie obejmuje określonej kategorii podatników (rolników), lecz wiąże się z rodzajem działalności. Samo kryterium podmiotowe (posiadanie statusu rolnika) nie ma wiążącego prawnie znaczenia na gruncie tego uregulowania.

Z kolei Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 11 lipca 2018 r. (sygn. akt: I SA/Gd 480/18) doszedł do wniosku, że sam sposób faktycznego wykorzystania budynku położonego na terenie nienależącym do gospodarstwa rolnego nie może mieć decydującego znaczenia dla skorzystania przez podatnika ze zwolnienia z art. 7 ust. 1 pkt 4 lit. b u.p.o.l. Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 Prawa geodezyjnego i kartograficznego w zakresie klasyfikacji gruntów i budynków, organ podatkowy jest związany zapisami wynikającymi z ewidencji gruntów i budynków. Zasadą jest, że to podatnik kwestionujący prawidłowość danych z ewidencji gruntów i budynków powinien wszcząć procedurę ich zmiany w organie prowadzącym ewidencję, którym obecnie jest starosta.

Dopiero w przypadku uwzględnienia jego zastrzeżeń, na podstawie zmienionych danych z ewidencji, może wnosić o wzruszenie ostatecznych decyzji ustalających wysokość zobowiązań podatkowych.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Termin uiszczenia opłaty planistycznej za sprzedaż gruntu rolnego

Czy sprzedając część działki rolnej, która w planie zagospodarowania przestrzennego nie jest wykorzystywana na działalność rolniczą trzeba uiścić opłatę planistyczną? Pyta czytelnik "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

czytaj więcej

Podatek cukrowy przyczyni się do spadku zapotrzebowania przetwórstwa na owoce i warzywa o 95 tys. ton rocznie

Warsaw Enterprise Institute wskazuje negatywne konsekwencje opłaty cukrowej. W ocenie WEI, podatek cukrowy jest kolejnym przypadkiem, gdy ustawodawca proponuje niebezpieczne i nieskuteczne rozwiązanie w imię szlachetnych wartości i ideałów walki o zdrowie publiczne.

czytaj więcej

Polagra Premiery 2020 odwiedziło 30 tys. rolników

Dziesiątki tysięcy odwiedzających Międzynarodowe Targi Rolnicze Polagra Premiery 2020 mogło zapoznać się z blisko 400 markami z czego niemal połowa to nowości. Wydarzenie odbyło się po raz ósmy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)