Czy synowa odziedziczy gospodarstwo po zmarłym synu, mimo że w nim nie pracowała?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy synowa odziedziczy gospodarstwo po zmarłym synu, mimo że w nim nie pracowała?

15.11.2021autor: dr Aneta Suchoń

Miesiąc temu zginął w wypadku mój 30-letni syn. Dwa lata temu przekazaliśmy mu w darowiźnie gospodarstwo rolne. Pół roku później syn się ożenił. Rok temu przekazaliśmy synowi i synowej działkę pod budowę domu. Syn nie miał dzieci, nie sporządził testamentu. Mam jeszcze dzieci uczące się w szkole wyższej i technikum, które mogłyby prowadzić gospodarstwo rolne. Czy to prawda, że synowa dziedziczy po nim część gospodarstwa rolnego, nawet gdy nigdy w nim nie pracowała?

Z artykułu dowiesz się

  • kto dziedziczy w pierwszej kolejności po zmarłym?
  • czy gospodarstwo po śmierci obdarowanego wróci do darczyńców?
  • jak uchronić się przed takimi sytuacjami?

Kto dziedziczy w pierwszej kolejności po zmarłym?

Przepisy dotyczące dziedziczenia nie są sprzyjające dla darczyńców. Według art. 931 §  1 Kodeksu cywilnego w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek – dziedziczą w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Z kolei artykuł 932 k.c. wskazuje, że w przypadku braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice.

Zatem połowa gospodarstwa rolnego będzie należała w ramach dziedziczenia do synowej, a połowa przypadnie Panu i Pana żonie. Natomiast w odniesieniu do działki budowlanej tylko jedna czwarta będzie Państwa włas­nością w ramach dziedziczenia. W mojej ocenie, takie zasady nie są zgodne z zasadami współżycia społecznego, czyli art. 5 k.c. Według niego nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony. Podczas procedury sądowej o stwierdzenie nabycia spadku można zawsze powołać się na ten artykuł.

r e k l a m a

Czy gospodarstwo po śmierci obdarowanego wróci do darczyńców?

Skoro przekazali Państwo synowi gospodarstwo rolne, gdyż miał je prowadzić, a Państwo byli rolnikami przez ponad 30 lat i dodatkowo są jeszcze dzieci, którym można przekazać gospodarstwo, to zgodne z zasadami współżycia społecznego byłoby, aby gospodarstwo wróciło do Państwa jako darczyńców. Takiej sytuacji jednak nie uwzględniają przepisy Kodeksu cywilnego bezpośrednio w dziale dotyczącym dziedziczenia.

Uważam, że przepisy powinny wskazywać, że w przypadku darowizny gospodarstwa rolnego po śmierci obdarowanego (który nie miał dzieci) przedmiot darowizny, na wniosek darczyńcy, powinien z powrotem stać się jego własnością.

Synowa w ramach działu spadku może, oczywiście, przekazać Państwu gospodarstwo rolne nieodpłatnie. Może także odrzucić spadek, co wynika z art. 1012 k.c. Według art. 1015 k.c. § 1 oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Paragraf tego artykułu wskazuje, iż brak oświadczenia spadko­biercy w terminie określonym w § 1 jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Jak uchronić się przed takimi sytuacjami?

W przypadku przekazania gospodarstwa rolnego warto poprosić obdarowanego o sporządzenie testamentu w formie aktu notarialnego, z zapisem windykacyjnym, że w przypadku śmierci obdarowanego gospodarstwo rolne dziedziczą darczyńcy.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Unsplash

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wysokie ceny nawozów i pasz spowodują spadek produkcji żywności

Czy czeka nas spadek produkcji żywności? Taki obraz wyłania się z rozmów z rolnikami tej jesieni. Twierdzą, że wysokie ceny nawozów zmusiły ich do ograniczenia zakupów, a to sprawi, że po pierwsze, zbiorą mniej zbóż. Po drugie, wyprodukują mniej paszy dla zwierząt.

czytaj więcej

Makabryczna śmierć młodego rolnika podczas wykopków

Nie żyje młody rolnik. 26-latek został wciągnięty przez wałek łączący ciągnik rolniczy z kombajnem do zbioru ziemniaków. 26-latek nie miał żadnych szans. Do wypadku doszło w woj. świętokrzyskiego. To nie jedyny wypadek w tym województwie w ostatnich dniach.

czytaj więcej

Dramatyczny spadek pogłowia śwń. GUS pokazał dane

Pogłowie świń w Polsce spadło do bardzo niskiego poziomu. Od ponad dekady sektor się zwija, zamiast rozwijać. Marzenia o tym, że Polska stanie się liderem w produkcji wieprzowiny możemy więc "włożyć między bajki". Dlaczego tak drastycznie spada pogłowie trzody w naszym kraju?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)