Wysokie ceny nawozów i pasz spowodują spadek produkcji żywności
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wysokie ceny nawozów i pasz spowodują spadek produkcji żywności

18.10.2021autor: Paweł Kuroczycki Krzysztof Wróblewski

Czy czeka nas spadek produkcji żywności? Taki obraz wyłania się z rozmów z rolnikami tej jesieni. Twierdzą, że wysokie ceny nawozów zmusiły ich do ograniczenia zakupów, a to sprawi, że po pierwsze, zbiorą mniej zbóż. Po drugie, wyprodukują mniej paszy dla zwierząt.

Rekordowe ceny... wszystkiego. Od pasz, po paliwa i energię

Rekordowe ceny pasz białkowych, paliw, energii i innych środków produkcji, nie będą sprzyjały wydajnej produkcji mleka i mięsa. Spadek produkcji żywności będzie spowodowany złą sytuacją ekonomiczną wielu zakładów przetwórczych, które nie wytrzymają gwałtownie rosnących kosztów i obciążeń fiskalnych, no i rzecz jasna agresywnej polityki wielkich sieci handlowych polegającej na systematycznym zaniżaniu cen zbytu.

r e k l a m a

Bijemy na alarm!

Naszym zdaniem, spadek produkcji żywności może być głośnym sygnałem ostrzegawczym, który zwróciłby uwagę rządzących – zarówno Unią Europejską, jak i Polską – na problemy, z jakimi boryka się szeroko rozumiana branża rolnicza. Bowiem prędzej czy później doprowadzi do wzrostów cen w sklepach, a co za tym idzie, do jeszcze większej inflacji. Ta zmusi Radę Polityki Pieniężnej do dalszych podwyżek stóp procentowych, co z kolei zmusi banki do podniesienia oprocentowania kredytów mieszkaniowych płaconych głównie przez mieszkańców miast. I co będzie dalej? Czekamy, aż na ulice tych miast wyjdą kredytobiorcy protestujący przeciw drogim kredytom. I czyja to będzie wina? Oczywiście rolnika! A nie proinflacyjnej polityki czy też wielkich sieci handlowych, które zawsze na drożyźnie zbijają kasę. Oczywiście postępująca inflacja, nad którą Narodowy Bank Polski i rząd zaczynają tracić kontrolę, dotknie też mocno rolników. Jednak ta grupa zawodowa nie jest zbyt dobrze traktowana przez wielką politykę czy też wielkie media. Tylko przed wyborami nieco głośniej się mówi o problemach tych co orzą i sieją! Jednak, jak miastowi wyjdą na ulicę to może rządzącym przypomni się oczywisty fakt, że to rolnicy, a nie różne Lidle i Biedronki są gwarantami bezpieczeństwa żywnościowego Polski.

Ceny w skupie niewspółmierne do kosztów produkcji

Spadek produkcji mleka we Francji o 4 procent i w Niemczech o 3 procent to przyczyna sporego zamieszania na całym unijnym rynku mleka. W Polsce wpływa to na wzrost cen produktów eksportowych. Odtłuszczone mleko w proszku sprzedawane jest po około 12 zł i 60 groszy za kilogram. Jednak część producentów proszku oczekuje, że w listopadzie cena sięgnie granicy 3 tysięcy euro za tonę (13,70 zł/kg). Najbardziej jednak widoczny jest wzrost jednostki tłuszczu w śmietanie przerzutowej do 29 groszy, a nawet i 30 groszy. Co oznacza, że tylko sprzedaż masła powyżej 24 zł za kilogram byłoby lepszym spieniężeniem niż sprzedaż śmietany przerzutowej. Rosną też ceny skupu mleka. Ale z tego co wiemy, nawet rolnicy z OSM Piątnica uważają, że ich cena skupu nie przystaje do gwałtownie rosnących kosztów produkcji.

Artykuł ukazał się w „Tygodniku Poradniku Rolniczym” nr 42/2021 na str. 03 Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Oprac. M. Czubak na podstawie materiału autorstwa:
Paweł Kuroczycki i Krzysztof Wróblewski
redaktorzy naczelni Tygodnika Poradnika Rolniczego
fot. Unsplash.com

autor Paweł Kuroczycki

Paweł Kuroczycki

Redaktor Naczelny Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor naczelny "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Krzysztof Wróblewski

Krzysztof Wróblewski

Redaktor Naczelny Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor naczelny "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Znak Produkt Polski nadużywany. Pod nim sprzedawano nawet pomarańcze z Hiszpanii!

Mak ze Słowacji, pomarańcze z Hiszpanii, a słonecznik z Ukrainy. Wyniki kontroli stosowania znaku PRODUKT POLSKI wykazały szereg nieprawidłowości. Jak ministerstwo rolnictwa reaguje na to, że producenci oszukują konsumentów?

czytaj więcej

Czy synowa odziedziczy gospodarstwo po zmarłym synu, mimo że w nim nie pracowała?

Miesiąc temu zginął w wypadku mój 30-letni syn. Dwa lata temu przekazaliśmy mu w darowiźnie gospodarstwo rolne. Pół roku później syn się ożenił. Rok temu przekazaliśmy synowi i synowej działkę pod budowę domu. Syn nie miał dzieci, nie sporządził testamentu. Mam jeszcze dzieci uczące się w szkole wyższej i technikum, które mogłyby prowadzić gospodarstwo rolne. Czy to prawda, że synowa dziedziczy po nim część gospodarstwa rolnego, nawet gdy nigdy w nim nie pracowała?

czytaj więcej

koMEMtarz rolniczy: wysokie ceny nawozów i cen paliw

Ceny nawozów tak wzrosły, że to już jest bardziej spekulacja niż sensowny wzrost cen. Ceny paliw także galopują i na wielu stacjach przekroczyły już 6 złotych. Czasem nie pozostaje już nic innego jak tylko to sko-MEM-tować nieco mniej poważnie. A Wy macie jakieś własne memy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)