Dramatyczny spadek pogłowia śwń. GUS pokazał dane
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dramatyczny spadek pogłowia śwń. GUS pokazał dane

15.09.2021autor: Kamila Szałaj

Pogłowie świń w Polsce spadło do bardzo niskiego poziomu. Od ponad dekady sektor się zwija, zamiast rozwijać. Marzenia o tym, że Polska stanie się liderem w produkcji wieprzowiny możemy więc "włożyć między bajki". Dlaczego tak drastycznie spada pogłowie trzody w naszym kraju?

Niska opłacalność produkcji i szalejący wirus ASF powodują, że pogłowie trzody chlewnej w Polsce mocno spada. Z danych opublikowanych dziś przez GUS wynika, że w czerwcu wynosiło ono 11 mln sztuk. To aż o 3,5 proc. mniej niż rok temu. Spadek wystąpił we wszystkich grupach produkcyjno – użytkowych trzody chlewnej. Najbardziej zmniejszyło się stado loch na chów - o 59,6 tys. sztuk (o 7,5%) do poziomu 735,2 tys. sztuk, w tym pogłowie loch prośnych spadło o 43,3 tys. sztuk (o 7,9%) do 506,9 tys. sztuk. Wynika to oczywiście ze wzmożonego importu warchlaków i rozwijającego się tuczu nakładczego, przez który spada zapotrzebowanie na krajowy materiał hodowlany. W 2020 r. do Polski sprowadzono 6,6 mln świń o wadze do 30 kg, a w pierwszym półroczu tego roku przyjechało aż 3,4 mln sztuk.

r e k l a m a

Pogłowie świń spadło prawie o 27 proc.!

Tendencja spadkowa obserwowana jest już od ponad 10 lat. Z ostatniego Spisu Rolnego wynika bowiem, że w okresie 2010–2020 nastąpił istotny spadek liczby świń – o 26,8 proc., w tym loch o 42,8 proc. Wynika on głównie z niskiej opłacalności tuczu i występowania ognisk ASF. 

- Wielu użytkowników gospodarstw rolnych utrzymujących trzodę chlewną wycofało się w ciągu ostatnich 10 lat z produkcji żywca wieprzowego. Niekorzystna koniunktura wpłynęła szczególnie na redukcję gospodarstw o małej skali chowu świń. W 2020 r. tylko ok. 85 tys. podmiotów utrzymywało świnie wobec 389 tys. gospodarstw w 2010 roku. Część producentów żywca wieprzowego prowadzących chów świń z przeznaczeniem na rzeź wyspecjalizowało się w odchowie świń z zakupu, pochodzących głównie z importu - czytamy w podsumowaniu Spisu Rolnego.  

W strukturze stada świń, w porównaniu z wynikami spisu z 2010 r., odnotowano spadek udziału grupy prosiąt (o 7,8 proc.), loch (o 2,0 proc.) i warchlaków (o 0,4 proc.), przy jednoczesnym wzroście udziału pozostałej trzody chlewnej (o 10,2 proc.) w tym tuczników (o 10,3 proc.).

Spada też liczba hodowców świń

Spadek pogłowia trzody chlewnej w Polsce idzie w parze z malejąca liczbą gospodarstw utrzymujących świnie. Na przestrzeni sześciu lat zmniejszyła się drastycznie, bo aż trzykrotnie. W 2015 roku świnie były w ponad 250 tys. gospodarstw, a w tym roku są tylko w 84,7 tys. gospodarstw. 

- Zmiany w produkcji świń wskazują na specjalizację gospodarstw w kierunku intensywnego tuczu zwierząt pochodzących z zakupu, głównie z importu i znaczne ograniczenie stada podstawowego – ocenia GUS.

Kamila Szałaj

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy synowa odziedziczy gospodarstwo po zmarłym synu, mimo że w nim nie pracowała?

Miesiąc temu zginął w wypadku mój 30-letni syn. Dwa lata temu przekazaliśmy mu w darowiźnie gospodarstwo rolne. Pół roku później syn się ożenił. Rok temu przekazaliśmy synowi i synowej działkę pod budowę domu. Syn nie miał dzieci, nie sporządził testamentu. Mam jeszcze dzieci uczące się w szkole wyższej i technikum, które mogłyby prowadzić gospodarstwo rolne. Czy to prawda, że synowa dziedziczy po nim część gospodarstwa rolnego, nawet gdy nigdy w nim nie pracowała?

czytaj więcej

Jak sporządzić testament, żeby był ważny?

Mam pytanie o testament. Jakie wymogi muszą być spełnione, aby był ważny? Czy może być sporządzony w domu, czy wyłącznie u notariusza?

czytaj więcej

Wyrównanie cen za świnie ze stref ASF. Kto i kiedy może ubiegać się o pomoc?

Producenci świń ze stref ASF mogą się ubiegać się o wyrównanie ceny ze sprzedaży świń. Jaka jest wysokość pomocy? Do kiedy i gdzie należy złożyć wniosek?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)