Renta a ustanie ubezpieczenie społecznego rolnika
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Renta a ustanie ubezpieczenie społecznego rolnika

24.10.2020autor: Michał Czubak

Złożyłem wniosek o przyznanie renty rolniczej w sierpniu br. Lekarz rzeczoznawca KRUS stwierdził we wrześniu, że jestem całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie. Na początku października dostałem decyzję przyznającą prawo do renty od 1 sierpnia br. oraz decyzję o ustaniu ubezpieczenia dopiero z końcem tego roku. Z należnej wypłaty KRUS potrącił mi składkę na ubezpieczenie za 2 ostatnie miesiące. Nie rozumiem, dlaczego tak się stało?

Z artykułu dowiesz się

  • co ma wpływ na datę ustania ubezpieczenia?
  • ustanie ubezpieczenia z poślizgiem. Czy to zgodne z prawem?

Ustanie ubezpieczenia z poślizgiem. Czy to zgodne z prawem?

Decyzja KRUS w sprawie potrącenia składek za IV kwartał br. jest zgodna z obowiązującymi przepisami. Co prawda, rzeczywiście wydaje się dziwne, że ustanie ubezpieczenia następuje z poślizgiem w stosunku do dnia, od którego przyznano świadczenie emerytalno-rentowe.

Zgodnie z art. 129 ust. 1 Ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w zw. z art. 52 ust. 1 pkt 2 Ustawy z 20 grudnia 1990 r. ubezpieczeniu społecznym rolników, świadczenia wypłaca się, poczynając od dnia powstania prawa do tych świadczeń, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek.

Jednak zgodnie z art. 3a ust. 4 Ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, jeżeli złożony został wniosek o rentę lub emeryturę, obowiązek ubezpieczenia ustaje od dnia następującego po dniu, w którym wydano decyzję o przyznaniu świadczenia. Jednak nie wcześniej niż od dnia, w którym ubezpieczony nabył to prawo.

r e k l a m a

Co ma wpływ na datę ustania ubezpieczenia?

Tak więc o dacie ustania ubezpieczenia nie decyduje data, od której ustalono prawo do emerytury (renty), lecz data wydania decyzji przyznającej to świadczenie, w sytuacji, gdy świadczenie jest przyznane od dnia, w którym wydano decyzję lub od daty wcześniejszej.

Zgodnie z art. 50 ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, kasa może potrącać z wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia zaległe składki na ubezpieczenie społeczne rolników indywidualnych i członków ich rodzin lub na ubezpieczenie, wraz z odsetkami, a także składki na ubezpieczenie za bieżący kwartał. Dotyczy to tylko składek za osobę pobierającą świadczenie, z wyjątkiem domownika oraz składek, do których opłacenia zobowiązana jest ta osoba. Ponadto z emerytur i rent mogą być potrącane inne należności na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

Do 1 października 2009 r., bez względu na faktyczny okres spełniania warunków do podlegania ubezpieczeniu w danym kwartale, obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników istniał za cały kwartał. Obecnie, w myśl art. 4 ust. 2 ww. Ustawy, obowiązek opłacenia składki powstaje od dnia, w którym powstało ubezpieczenie, a ustaje od dnia, w którym ono ustało.

Alicja Moroz
Fot. Pixabay

 

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy będą dodatkowe pieniądze na ubezpieczenia upraw z dopłatą?

Wielu rolników nie zdążyło skorzystać z ubezpieczeni upraw rolniczych z dopłatą. Pieniądze jakie na ten cel przekazał rząd bardzo szybko zostały wykorzystane. Rolnicy apelowali o zwiększenie tej puli. Jak do tej prośby odniósł się nowy minister rolnictwa?

czytaj więcej

Eurobarometr: ponad połowa Europejczyków za zwiększeniem dotacji dla rolników!

Aż 76% obywateli UE uważa, że Wspólna Polityka Rolna daje korzyści nie tylko rolnikom, ale wszystkim obywatelom Unii, a ponad połowa respondentów uważa, że UE powinna zwiększyć swoje wsparcie dla rolników – podaje Eurobarometr. Jakie są jeszcze opinie o WPR i dotacjach dla rolników?

czytaj więcej

Przydomowa serowarnia – na co rolnik powinien zwrócić uwagę produkując samodzielnie sery?

18 września br. w gospodarstwie Agnieszki i Dariusza Piętków odbyło się otwarcie nowoczesnej przydomowej serowarni. Pani Agnieszka jest osobą bardzo przedsiębiorczą i wybudowała także obiekt do prowadzenia usług agroturystycznych oraz zainwestowała w zagrodę edukacyjną.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)