Eurobarometr: ponad połowa Europejczyków za zwiększeniem dotacji dla rolników!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Eurobarometr: ponad połowa Europejczyków za zwiększeniem dotacji dla rolników!

22.10.2020autor: Magdalena Szymańska

Aż 76% obywateli UE uważa, że Wspólna Polityka Rolna daje korzyści nie tylko rolnikom, ale wszystkim obywatelom Unii, a ponad połowa respondentów uważa, że UE powinna zwiększyć swoje wsparcie dla rolników – podaje Eurobarometr. Jakie są jeszcze opinie o WPR i dotacjach dla rolników?

Komisja Europejska opublikowała 13 października 2020 roku wyniki najnowszego ogólnounijnego badania opinii publicznej Eurobarometr na temat rolnictwa i Wspólnej Polityki Rolnej. Badanie przeprowadzono od sierpnia do września 2020 r. Wzięło w nim udział ponad 27 200 respondentów w 27 państwach członkowskich.
Jak zatem WPR i dotacje dla rolników są postrzegane przez obywateli UE?
r e k l a m a

Wspólna Polityka Rolna przynosi korzyści wszystkim, nie tylko rolnikom

Niemal wszyscy respondenci (95%) uważają, że rolnictwo i obszary wiejskie są ważne dla „naszej przyszłości” w UE. Ponadto badanie pokazuje, że rośnie świadomość mieszkańców Unii na temat WPR – 73% badanych wie co to jest WPR.
Natomiast 76% twierdzi, iż przynosi ona korzyści wszystkim obywatelom, nie tylko rolnikom. W badaniu przeprowadzonym w 2017 r. wskaźniki te były odpowiednio o 6 oraz o 15 punktów procentowych niższe.

Głównym celem WPR powinno być zapewnienie bezpiecznej, zdrowej i wysokiej jakości żywności

Ponadto 62% respondentów zgodziło się, że głównym celem Wspólnej Polityki Rolnej powinno pozostać zapewnienie bezpiecznej, zdrowej i wysokiej jakości żywności. Tegoroczne badanie wykazało również, że ponad połowa mieszkańców Unii uważa, że jednym z głównych celów WPR powinna być też ochrona środowiska i przeciwdziałanie zmianie klimatu, a także zapewnienie odpowiedniego poziomu życia rolnikom.
Coraz więcej Europejczyków twierdzi, iż UE wypełnia swoją rolę w odniesieniu do kluczowych celów WPR. Aż 80% jest zdania, że Unia najlepiej spełnia swoją rolę w przypadku dbania o bezpieczeństwo żywnościowe.

Ponad połowa mieszkańców opowiada się za zwiększeniem dotacji dla rolnictwa

Co ciekawe: rośnie też odsetek unijnego społeczeństwa, które wskazuje, iż wsparcie udzielane rolnikom jest zbyt niskie.W 2017 r. tak uważało jedynie 26% respondentów, obecnie już 39%.
Znalazło to również odzwierciedlenie, gdy obywateli zapytano, czy uważają, że UE powinna zwiększyć swoje wsparcie dla rolników – za tak opowiedziało się 56% badanych.
Rolnictwo ma wpływ na walkę ze zmianami klimatycznymi
Wzrasta znajomość wśród mieszkańców Unii logo rolnictwa ekologicznego. Badanie wykazało, że 56% respondentów jest świadomych logo, co w porównaniu z 2017 r., stanowi wzrost o 29 punktów procentowych.
Pomimo tego, że coraz więcej mieszkańców unijnej wspólnoty uważa, że rolnictwo jest jedną z głównych przyczyn zmian klimatycznych (wzrost w ciągu 3 lat do 42%), pozytywnie oceniany jest wkład rolnictwa w walkę ze zmianami klimatu (ten pogląd podziela 55% obywateli).

Co się poprawiło, a co pogorszyło na obszarach wiejskich w ciągu ostatnich 10 lat?

Mieszkańcy obszarów wiejskich dobrze oceniają środowisko i krajobraz (82%), dostęp do rekreacji i kultury (56%) oraz do obiektów edukacyjnych (54%). Ich zdaniem, w ciągu ostatnich 10 lat najbardziej poprawił się na obszarach wiejskich dostęp do szybkiego Internetu. Niestety na niekorzyść wypadła ocena możliwości zatrudnienia.

O tym, jak w badaniu wypadły poszczególne kraje członkowskie, będzie można się dowiedzieć pod koniec listopada, kiedy zostanie opublikowane pełne sprawozdanie.


dr Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay
autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

8 MLD euro dotacji dla rolników od UE na pomoc covidową

Komisja Europejska i europarlament dogadały się w sprawie dotacji dla rolników dotkniętych przez kryzys wywołany pandemią koronawirusa, czyli tzw. pomocy covidowej. Kto i ile pieniędzy dostanie? Kiedy rozpocznie się wypłacanie dotacji dla rolników?

czytaj więcej

Dopłaty do kredytów dla młodych rolników na nowych zasadach

ARiMR poinformowała, że zmieniły się zasady udzielania kredytów z dopłatą do zakupu ziemi rolnej przez młodych rolników. Dzięki temu grono rolników, którzy będą mogli skorzystać z pożyczki zwiększy się. Na dopłaty do kredytów przeznaczono 30 mln złotych.

czytaj więcej

Ostatnia szansa na dotacje za przekazanie gospodarstwa rolnego

ylko do czwartku 29 października rolnicy mogą składać do ARiMR wnioski o dotacje za trwałe przekazanie małego gospodarstwa rolnego innemu gospodarzowi. Na jakie pieniądze może liczyć rolnik, który odda swoje gospodarstwo?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)