Przydomowa serowarnia – na co rolnik powinien zwrócić uwagę produkując samodzielnie sery?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Przydomowa serowarnia – na co rolnik powinien zwrócić uwagę produkując samodzielnie sery?

22.10.2020

18 września br. w gospodarstwie Agnieszki i Dariusza Piętków odbyło się otwarcie nowoczesnej przydomowej serowarni. Pani Agnieszka jest osobą bardzo przedsiębiorczą i wybudowała także obiekt do prowadzenia usług agroturystycznych oraz zainwestowała w zagrodę edukacyjną.

Z artykułu dowiesz się

  • Skąd u rolników wziął się pomysł na produkcję własnych serów
  • Jakie żywienie krów gwarantuje dobrą jakość surowca do produkcji serów
  • Jakie sery produkują w swoim gospodarstwie

Gospodarstwo inne niż wszystkie

Zawsze chciałam, by nasze gospodarstwo nie było zwyczajne, w którym tylko doi się krowy, by czymś się wyróżniało i stąd pomysł na produkcję serów. Ważne było dla mnie także zachowanie tradycji, bowiem już babcia mojego męża robiła sery i pomyślałam, że warto byłoby odtworzyć te tradycje serowarskie. Nasze gospodarstwo zlokalizowane jest blisko takich miast jak Otwock czy Józefów, gdzie jest zapotrzebowanie na sery zagrodowe. Postanowiłam więc spróbować i uczestniczyłam w szkoleniu prowadzonym przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Pozyskałam środki unijne na budowę nowej serowarni, co okazało się bardzo trudne, ale dzięki determinacji mojego męża i pomocy wielu ludzi udało nam się to osiągnąć – mówi Agnieszka Piętka.

r e k l a m a
Serowarnia nie jest jedyną inwestycją, na jaką zdecydowała się pani Agnieszka.

Widząc jak powoli zanika polska wieś i jej tradycje, próbuję pokazać młodzieży skąd tak naprawdę pochodzi mleko, jak się wytwarza sery. W związku z tym jesteśmy w trakcie tworzenia zagrody edukacyjnej o nazwie „Ranczo na Kolonii”. Widząc także, iż ludzie coraz częściej chcą odpoczywać od zgiełku miasta, pomyślałam, że agroturystyka będzie dobrym pomysłem na spięcie tego wszystkiego w całość i wybudowaliśmy domek dla gości. Jest tu dużo lasów, mamy jezioro oraz wiele cennych zabytków, więc warto do nas przyjeżdżać – mówi Agnieszka Piętka.

Żywienie krów bez kiszonki z kukurydzy

Przygodę z serami gospodyni rozpoczęła ponad 5 lat temu.

Bazuję tylko na własnym surowcu, dlatego jestem pewna jego jakości. Stado krów objęte jest oceną użytkowości mlecznej, a część mleka dostarczamy do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Garwolinie. Nie dążymy do dużych wydajności, ale stawiamy na szeroko rozumiany dobrostan zwierząt. Nasze stado od maja do listopada przebywa na pastwiskach, gdzie znajdują się także mniejsze zadrzewienia chroniące przed słońcem. System żywienia sprawił, że postawiliśmy na mniej wymagające mieszańce, których nie żywimy kiszonką z kukurydzy, bo w – mojej ocenie – negatywnie wpływa na smak produkowanego sera – mówi Agnieszka Piętka, która przerabia około 300 l mleka dziennie głównie na świeże sery podpuszczkowe.

Jakie sery produkują rolnicy?

Wprowadziłam już do sprzedaży sery podpuszczkowe dojrzewające, ale nie miałam na nie odpowiednio dużej przechowalni. W nowo powstałym obiekcie jest właściwe pomieszczenie, więc będziemy mogli zwiększyć produkcję serów dojrzewających. Obecnie sprzedaż bezpośrednią w gospodarstwie, ale jeżdżę też na targi, wstawiam moje produkty do okolicznych sklepików ze zdrową żywnością. Asortyment naszych produktów stale się powiększa. Wytwarzam około 18 smaków serów podpuszczkowych, sery dojrzewające, sery kwasowo-podpuszczkowe oraz twarożki zwykłe i ziołowe sonatki. Robię także jogurty naturalne ze wsadem owocowym, kefiry, masło i maślanki – mówi Agnieszka Piętka.


  • Agnieszka Piętka wspólnie z mężem Dariuszem, który pracuje także zawodowo, prowadzi w miejscowości Kolonia Pogorzel w gminie Osieck gospodarstwo rodzinne. W pracach pomagają także synowie gospodarzy oraz tata pana Dariusza. Specjalizacją jest hodowla bydła mlecznego. Powierzchnia gospodarstwa wynosi około 50 ha, część stanowią użytki zielone, a na gruntach ornych uprawiane są zboża takie jak: żyto, pszenżyto, owies i jara mieszanka zbożowa. Stado bydła składa się z 34 krów dojnych i 35 jałówek. Surowiec, który nie trafia na wyrób serów w gospodarstwie, dostarczany jest do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Garwolin w Woli Rębkowskiej
Wkrótce pani Agnieszka zacznie produkcję serów w nowym obiekcie
  • Wkrótce pani Agnieszka zacznie produkcję serów w nowym obiekcie
Prace w gospodarstwie państwa Piętków są ściśle podzielone. Do panów należy uprawa pól i żywienie bydła. Dój i wyrób serów jest domeną pani Agnieszki, która udziela się także społecznie.

Współpracuję z ODR-em i z urzędem gminy. Organizujemy warsztaty dla dzieci i dla seniorów. Należę także do koła gospodyń wiejskich i zespołu ludowego Kądziołeczka z Osiecka. W marcu br. założyłam Koło Gospodyń Wiejskich Pogorzelanki z Pogorzeli, dzięki któremu ludzie spotykają się, integrują i wspólnie robią coś ciekawego. Koło zdążyło już zorganizować inscenizację żniw i puszczanie wianków w noc świętojańską – mówi pani Agnieszka.

Podczas uroczystego otwarcia nowego obiektu odbyły się warsztaty serowarskie poprowadzone przez Krzysztofa Jaworskiego, serowara żuławskiego. Ponadto swoje wyroby zaprezentowała Tłocznia Szymanowice, oferująca soki naturalne oraz Małgorzata i Jacek Elisowie, producenci tradycyjnych wędlin z Pilawy. Imprezę uświetnił zespół ludowy Kądziołeczka.

Józef Nuckowski
Zdjęcia: Józef Nuckowski

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Renta a ustanie ubezpieczenie społecznego rolnika

Złożyłem wniosek o przyznanie renty rolniczej w sierpniu br. Lekarz rzeczoznawca KRUS stwierdził we wrześniu, że jestem całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie. Na początku października dostałem decyzję przyznającą prawo do renty od 1 sierpnia br. oraz decyzję o ustaniu ubezpieczenia dopiero z końcem tego roku. Z należnej wypłaty KRUS potrącił mi składkę na ubezpieczenie za 2 ostatnie miesiące. Nie rozumiem, dlaczego tak się stało?

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Raport KE: przez spadek cen mleka, rolnicy będą likwidować stada krów

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminową prognozę dla rynku mleka na 2023 rok. Zdaniem unijnych analityków, w bieżącym roku europejscy rolnicy bedą redukować pogłowie swoich stad w odpowiedzi na spadającą opłacalność produkcji mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)