Z artykułu dowiesz się
- Jak rolnik może uniknąć płacenia podatku od nieruchomości na gruncie rolnym?
- Jakie grunty podlegają opodatkowaniu?
- Kto ma obowiązek określenia rodzaju gruntu?
Z artykułu dowiesz się
Wyjściem jest zmiana klasyfikacji gruntów, którą musiałby Pan przeprowadzić na własny koszt. Dopóki to nie nastąpi, będzie Pan musiał płacić wyższy podatek od nieruchomości. Tak wynika z art. 21 ust. 1 ustawy z 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne. Zgodnie z tym przepisem podstawę planowania gospodarczego, planowania przestrzennego, wymiaru podatków i świadczeń, oznaczania nieruchomości w księgach wieczystych, statystyki publicznej, gospodarki nieruchomościami oraz ewidencji gospodarstw rolnych stanowią dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków.
Na tej podstawie wymierzane są w szczególności: podatek rolny, podatek leśny i podatek od nieruchomości. Opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.
Dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków mają walor dokumentu urzędowego, o którym mowa w art. 194 Ordynacji podatkowej, i stanowią dowód tego, co zostało w nich stwierdzone. Ewidencja gruntów i budynków jest urzędowym źródłem informacji faktycznych wykorzystywanych w postępowaniach administracyjnych i w każdym przypadku, gdy dane zawarte w deklaracji czy informacji złożonej przez podatnika są niezgodne z danymi wynikającymi z ewidencji, rozstrzygające znaczenie dla opodatkowania gruntów mają zapisy wynikające z ewidencji.
Potwierdza to jednoznacznie orzecznictwo sądów administracyjnych, m.in. niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 lipca 2022 r. (sygn. akt: III FSK 751/21), w którym stwierdzono, że w sytuacji gdy opodatkowanie dotyczyło gruntu sklasyfikowanego w ewidencji jako tereny różne (Tr), to argumentacja, że teren był faktycznie wykorzystywany na cele działalności rolniczej, a błędna kwalifikacja w ewidencji jest wynikiem zaniedbania poprzedniego właściciela, nie może odnieść skutku.
Sąd podkreślił, że organy podatkowe nie są kompetentne do określania rodzaju gruntów i mają prawny obowiązek przyjmować dane pochodzące z ewidencji gruntów i budynków. Podstawą normatywną takiego postępowania organów podatkowych jest przepis art. 21 ust. 1 ustawy z 17 maja 1998 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne. W ocenie sądu brzmienie tego przepisu nie pozostawia wątpliwości, że przy dokonywaniu wymiaru podatku od nieruchomości dla organów podatkowych wiążące są dane wynikające z ewidencji. Organy podatkowe, ustalając wysokość zobowiązań w podatku od nieruchomości, nie są uprawnione do przyjęcia innej podstawy wymiaru podatku niż dane wskazane w ewidencji i nie mogą dokonywać samodzielnych ustaleń w tej mierze. Od tej reguły nie zostały przewidziane żadne wyjątki.
Alicja Moroz
fot. John Deere
Alicja Moroz
Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
Najważniejsze tematy