Podatek od nieruchomości a nie podatek rolny od pola. Kiedy rolnik musi zapłacić wyższą daninę?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Podatek od nieruchomości a nie podatek rolny od pola. Kiedy rolnik musi zapłacić wyższą daninę?

25.10.2022autor: Alicja Moroz

Kupiłem niedawno dwie działki rolne. Okazało się, że część tego gruntu jest sklasyfikowana nie jako grunty rolne, a tereny różne. Poprzedni właściciel użytkował je rolniczo, uprawiał kukurydzę, podobnie jak ja to robię. Muszę jednak płacić od tego kawałka podatek od nieruchomości, a nie rolny. W urzędzie gminy powiedziano mi, że tak musi być, ponieważ podatek jest obliczany według tego, co jest zapisane w ewidencji gruntów i budynków. Czy rzeczywiście nie ma żadnego wyjścia z tej sytuacji?

Z artykułu dowiesz się

  • Jak rolnik może uniknąć płacenia podatku od nieruchomości na gruncie rolnym?
  • Jakie grunty podlegają opodatkowaniu?
  • Kto ma obowiązek określenia rodzaju gruntu?

Jak rolnik może uniknąć płacenia podatku od nieruchomości na gruncie rolnym?

Wyjściem jest zmiana klasyfikacji gruntów, którą musiałby Pan przeprowadzić na własny koszt. Dopóki to nie nastąpi, będzie Pan musiał płacić wyższy podatek od nieruchomości. Tak wynika z art.  21 ust. 1 ustawy z 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne. Zgodnie z tym przepisem podstawę planowania gospodarczego, planowania przestrzennego, wymiaru podatków i świadczeń, oznaczania nieruchomości w księgach wieczystych, statystyki publicznej, gospodarki nieruchomościami oraz ewidencji gospodarstw rolnych stanowią dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków.

r e k l a m a

Jakie grunty podlegają opodatkowaniu?

Na tej podstawie wymierzane są w szczególności: podatek rolny, podatek leśny i podatek od nieruchomości. Opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.

Dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków mają walor dokumentu urzędowego, o którym mowa w art.  194 Ordynacji podatkowej, i stanowią dowód tego, co zostało w nich stwierdzone. Ewidencja gruntów i budynków jest urzędowym źródłem informacji faktycznych wykorzystywanych w postępowaniach administracyjnych i w każdym przypadku, gdy dane zawarte w deklaracji czy informacji złożonej przez podatnika są niezgodne z danymi wynikającymi z ewidencji, rozstrzygające znaczenie dla opodatkowania gruntów mają zapisy wynikające z ewidencji.

Potwierdza to jednoznacznie orzecznictwo sądów administracyjnych, m.in. niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 lipca 2022 r. (sygn. akt: III FSK 751/21), w którym stwierdzono, że w sytuacji gdy opodatkowanie dotyczyło gruntu sklasyfikowanego w ewidencji jako tereny różne (Tr), to argumentacja, że teren był faktycznie wykorzystywany na cele działalności rolniczej, a błędna kwalifikacja w ewidencji jest wynikiem zaniedbania poprzedniego właściciela, nie może odnieść skutku.

Kto ma obowiązek określenia rodzaju gruntu?

Sąd podkreślił, że organy podatkowe nie są kompetentne do określania rodzaju gruntów i mają prawny obowiązek przyjmować dane pochodzące z ewidencji gruntów i budynków. Podstawą normatywną takiego postępowania organów podatkowych jest przepis art.  21 ust. 1 ustawy z 17 maja 1998 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne. W ocenie sądu brzmienie tego przepisu nie pozostawia wątpliwości, że przy dokonywaniu wymiaru podatku od nieruchomości dla organów podatkowych wiążące są dane wynikające z ewidencji. Organy podatkowe, ustalając wysokość zobowiązań w podatku od nieruchomości, nie są uprawnione do przyjęcia innej podstawy wymiaru podatku niż dane wskazane w ewidencji i nie mogą dokonywać samodzielnych ustaleń w tej mierze. Od tej reguły nie zostały przewidziane żadne wyjątki.

Alicja Moroz
fot. John Deere

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jaki podatek zapłaci rolnik od czynszu za farmę fotowoltaiczną?

Jestem rolnikiem i wydzierżawiłem ziemię pod farmę fotowoltaiczną. Jak będę rozliczał podatek od czynszu dzierżawnego? Czy muszę zgłosić do urzędu skarbowego, że otrzymuję takie wynagrodzenie, czy zrobi to ten, kto mi płaci? Do jakiej grupy podatników zostanę zaliczony? Czy będę rozliczał ten podatek jako osoba fizyczna?

czytaj więcej

Czy tarcza antyinfacyjna będzie nadal obowiązywać w 2023 roku?

Z końcem roku kończą się obniżone stawki VAT na gaz, paliwa silnikowe i nawozy. Rząd twierdzi, że to efekt sprzeciwu Komisji Europejskiej, która nie chce się zgodzić na ich przedłużenie i zapowiada wprowadzenie tarczy antyinflacyjnej, ale w innej formie. Czyli jakiej?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Pierwszy na świecie podatek od emisji metanu: co na to rolnicy i hodowcy?

Premier Nowej Zelandii, Jacinda Ardern zaproponowała w zeszłym  tygodniu pierwszy na świecie system nakładania podatków od emisji metanu i podtlenku azotu na rolników i ich stada. Można wywnioskować, że propozycja nie spotkała się z entuzjazmem tamtejszego środowiska rolniczego.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)