Plony buraków cukrowych mają być niższe. Czy ceny buraków i cukru pójdą w górę?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Plony buraków cukrowych mają być niższe. Czy ceny buraków i cukru pójdą w górę?

27.08.2019autor: Magdalena Szymańska

Plony buraków cukrowych w UE zapowiadają się poniżej średniej, światowe ceny cukru nadal są jednak w trendzie spadkowym, ponieważ podaż cukru na świecie rośnie. Na światowym rynku cukru, prócz Unii, liczą się też tacy producenci jak Tajlandia, Brazylia i Indie. A ceny cukru w Europie coraz mocniej zależą od cen światowych.

Z artykułu dowiesz się

  • - Jakie są prognozy dla rynku cukru?
  • - Co wpływa na ceny cukru w UE?
  • - Dlaczego zamykane są cukrownie?

Polska i Francja z niższymi plonami buraka cukrowego. Niemcy z wyższym

Działający przy Komisji Europejskiej MARS obniżył szacunki plonów buraków cukrowych dla UE z czerwca br. do 73,9 dt/ha, byłoby to więcej niż w ubiegłym roku, ale poniżej średniej pięcioletniej. 

We Francji, największego producenta cukru w UE, oczekuje się plonów na poziomie 88,2 t/ha (o ponad 8% wyżej niż przed rokiem). Niemcy natomiast (drugi producent cukru w UE) mają mieć plony w wysokości 72,8 dt/ha (o 15% wyżej niż przed rokiem). Szacunki plonów buraków MARS dla Polski opiewają na 55,2 t/ha, tj. o ok. 8% mniej niż rok temu.

 

r e k l a m a

Analitycy: ceny cukru będą na niskim poziomie 

Holenderski Bank ABN Amro ocenia, iż bieżący oraz nadchodzący rok na rynku cukru będą stabilne, co oznacza stabilne ceny, ale na niskim poziomie. Analitycy swoje szacunki opierają między innymi na spadającej stopie wzrostu zużycia cukru na świecie. Co prawda Azjaci będą zwiększać nadal zużycie cukru na mieszkańca, ale już Europa oraz Ameryka Płn., głównie z powodów zdrowotnych, będą je ograniczać. Jednocześnie, zdaniem analityków, podaż cukru na świecie rośnie. 

Tajlandia (drugi producent cukru na świecie), osiąga tak wysokie wyniki w eksporcie, jak nigdy dotąd. Równie dobrze radzą sobie z wywozem cukru Indie. Monsun, który trwa tam od czerwca do września, przyniósł jak na razie mniej opadów (o 36%) niż długoterminowa średnia. Plony spadną o 10% w porównaniu do ubiegłego roku, co przełoży się na niższe plony cukru o 4%. Mimo tego Indie będą miały nadwyżkę cukru w wysokości 2 mln t, co (wg USDA) w połączeniu z zapasami, podwoi ich możliwości eksportowe w stosunku do ubiegłego roku. Potencjał eksportowy wyniesie 3,4 mln t.  

Światowe ceny cukru koryguje w dół rosnąca podaż, głównie cukru trzcinowego, to stawia plantatorów buraków cukrowych w niekorzystnej sytuacji
Światowe ceny cukru koryguje w dół rosnąca podaż, głównie cukru trzcinowego, to stawia plantatorów buraków cukrowych w niekorzystnej sytuacji
 
(fot. Magdalena Szymańska)

 

Indie zaskarżone do WTO za wspieranie produkcji cukru

Jak wskazują holenderscy analitycy, dzięki polityce wsparcia produkcji cukru, jaką stosują Indie, kraj ten może wyprzedzić pod względem produkcji Brazylię, największego dotychczas producenta cukru na świecie. Aczkolwiek Brazylia, Australia oraz Gwatemala zaskarżyły indyjskie wsparcie do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Chodzi o stałe ceny trzciny cukrowej, minimalne ceny sprzedaży oraz pomoc w zakresie przechowywania cukru i wsparcie dla plantatorów trzciny cukrowej. Według skarżących, ochrona przewyższa dopuszczalny poziom 10% wartości produkcji. Ponadto indyjskie subsydia wywozowe na cukier nie są zgodne z WTO. Konsekwencją są zakłócenia rynku poprzez nadprodukcję i wywieranie presji cenowej na światowym rynku. 

Bioetanol bardziej opłacalny niż cukier

W Brazylii obecnie bardziej opłaca się produkować bioetanol niż cukier. Jest na niego popyt, co sprawia, że cena jest korzystna. Do czerwca br. liczba cukrowni spadła tam do 251, w ciągu roku (czerwiec do czerwca) zamknięto 8 fabryk cukru. Ma to wpływ niewątpliwie na ograniczenie brazylijskiego eksportu cukru, który w analogicznym okresie spadł o 19%. Pomimo tego, Brazylia ma nadal duży wpływ na światowy rynek cukru. Ważnym czynnikiem dla wielkości eksportu pozostaje kurs wymiany brazylijskiego reala w stosunku do dolara, ale jego znaczenie od 2015 r. w porównaniu z poprzednim pięcioletnim okresem zmniejsza się. 

Rabobank przewiduje, że w trzecim kwartale bieżącego roku średni kurs cukru surowego na giełdzie w Nowym Jorku będzie o ok. 3% niższy niż w drugim kwartale i wyniesie 256 euro/t, w czwartym kwartale notowania cukru surowego wzrosną do 261 euro/t i w ciągu kolejnych sześciu miesięcy ustabilizują się na poziomie ok. 265 euro/t. 

dr Magdalena Szymańska
fot. Magdalena Szymańska

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

300 tys. ton polskiego cukru popłynie w świat z portu w Gdańsku

Krajowa Spółka Cukrowa zainwestowała ponad 100 milionów złotych w budowę Terminalu Cukrowego w Porcie Morskim Gdańsk. Pozwoli to KSC dotrzeć do nowych rynków w Azji i Afryce. „Polski Cukier” planuje poprzez port eksportować nawet 300 tys. t. cukru.

czytaj więcej

GUS: ceny ziemniaków o 100% w górę. Jak zmieniły się ceny innych produktów rolnych?

Główny Urząd Statystyczny podał średnie skupu podstawowych produktów rolnych w lipcu 2019 r.
 Są one niższe niż w czerwcu. Zboża staniały o kilkanaście procent. Za to znacznie zyskały na wartości ziemniaki.

czytaj więcej

Święto plantatorów buraka cukrowego w Starym Polu

W Starym Polu na Żuławach Wiślanych już po raz 17 odbył się organizowany przez Krajową Spółkę Cukrową Dzień Pola. Jest to coroczne święto, w którym udział biorą plantatorzy, pracownicy, władze „Polskiego Cukru” oraz przedstawiciele firm wchodzących w skład grupy kapitałowej Spółki.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)