300 tys. ton polskiego cukru popłynie w świat z portu w Gdańsku
r e k l a m a
Partnerzy portalu

300 tys. ton polskiego cukru popłynie w świat z portu w Gdańsku

27.10.2019

Krajowa Spółka Cukrowa zainwestowała ponad 100 milionów złotych w budowę Terminalu Cukrowego w Porcie Morskim Gdańsk. Pozwoli to KSC dotrzeć do nowych rynków w Azji i Afryce. „Polski Cukier” planuje poprzez port eksportować nawet 300 tys. t. cukru.

Terminal Cukrowy z silosem o pojemności 50 tys. ton stanął w Porcie Morskim w Gdańsku

10 października 2019 roku w Porcie Morskim Gdańsk został oddany do użytku Terminal Cukrowy należący do Krajowej Spółki Cukrowej. Obiekt został usytuowany na nabrzeżu w bezpośrednim sąsiedztwie Martwej Wisły, co umożliwi wpływanie i załadunek statków o dużej ładowności.
Terminal składa się między innymi z silosu o pojemności 50 tys. ton, pakowni cukru, magazynu logistycznego produktu gotowego o pojemności około 8 tys. ton i wysokości użytkowej 12 metrów oraz infrastruktury Nabrzeża Wiślanego umożliwiająca bezkolizyjną komunikację drogowo-kolejową.

Cała inwestycja umożliwia rozładunek cukru w kontenerach kolejowych oraz autosilosach. Nowoczesna infrastruktura przeładunkowo-wysyłkowa pozwoli na sprzedaż cukru w workach polipropylenowych układanych zarówno w kontenerach, jak i ładowniach statków konwencjonalnych. Na terenie terminalu powstają place manewrowe, parkingi samochodów ciężarowych i osobowych, a także zostaną zmodernizowane tory kolejowe.

r e k l a m a

Eksport drogą morską ma stanowić 30% całej sprzedaży KSC poza Polską

Własny terminal ograniczy konieczność wynajmowania powierzchni w magazynach zewnętrznych, co przyczyni się do znacznego obniżenia kosztów – mówi Krzysztof Kowa, prezes Krajowej Spółki Cukrowej.

„Polski Cukier” planuje utrzymać nie tylko obecnych odbiorców cukru w kraju i na świecie, ale także pozyskać nowych, którzy dotychczas byli nieosiągalni z powodu ograniczeń w transporcie drogą morską. W ciągu najbliższych lat KSC zamierza produkować cukier w ilości miliona t. cukru rocznie. Eksport poza Unie Europejską z wykorzystaniem drogi morskiej ma stanowić około 30%.
Krzysztof Kowa, prezes Krajowej Spółki Cukrowej uważa, że własny terminal pozwoli obniżyć koszty funkcjonowaniu spółki

  • Krzysztof Kowa, prezes Krajowej Spółki Cukrowej uważa, że własny terminal pozwoli obniżyć koszty funkcjonowaniu spółki

 

Terminal Cukrowy jest niezbędny, aby KSC mogła konkurować na rynkach, gdzie rośnie spożycie cukru

– Terminal Cukrowy jest znaczącym krokiem w rozwoju KSC. Spożycie cukru w Europie od wielu lat pozostaje na tym samym poziomie. Aby móc być konkurencyjnym na rynkach, gdzie rośnie spożycie cukru głównie w Azji i Afryce, konieczny jest własny Terminal przeładunkowy – twierdzi prezes KSC.

Umowę dotyczącą dzierżawy nieruchomości pod budowę nowego Terminalu przeładunkowo-wysyłkowego wraz z infrastrukturą dostępową, przeznaczoną do obsługi transportów cukru, Krajowa Spółka Cukrowa i Zarząd Morskiego Portu Gdańsk podpisały w listopadzie 2017 r. Za budowę Terminala rozpoczętą w kwietniu 2018 r. odpowiedzialna była firma TI Construction pod nadzorem pracowników KSC. Krajowa Spółka Cukrowa zatrudni w terminalu kilkudziesięciu nowych pracowników – magazynierów, wózkowych i logistyków. 

 Terminal Cukrowy został usytuowany na nabrzeżu w bezpośrednim sąsiedztwie Martwej Wisły, co umożliwi wpływanie i załadunek statków o dużej ładowności

  • Terminal Cukrowy został usytuowany na nabrzeżu w bezpośrednim sąsiedztwie Martwej Wisły, co umożliwi wpływanie i załadunek statków o dużej ładowności

Tomasz Ślęzak

Fot. Krajowa Spóła Cukrowa  

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Tania kukurydza z Ukrainy sprowadzana do Polski bez kontroli rujnuje nasze gospodarstwa

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do ministerstwa rolnictwa z prośbą o wprowadzenie regulacji, która zatrzyma niekontrolowany napływ kukurydzy do Polski. Przez to polscy rolnicy dostają niższą cenę kukurydzy niż w normalnych warunkach.

czytaj więcej

Wszystkie cukrownie KSC rozpoczęły kampanie buraczaną

Niedawno Krajowa Spółka Cukrowa S.A. informowała w komunikacie o rozpoczęciu kampanii cukrowniczej. 10 września skup i przerób buraków cukrowych zaczęła Cukrownia w Werbkowicach, 14 września ruszyła kampania w Malborku, a 18 września ruszyły Cukrownie Dobrzelin, Kluczewo i Krasnystaw. 28 września kampania zaczęła się w Kruszwicy i Nakle nad Notecią.

czytaj więcej

Eksperci: to nie wielkość gospodarstwa rolnego decyduje o jego sukcesie. Co o tym decyduje?

Zmiany klimatu, przyzwyczajeń żywieniowych, wybuch chorób, zakłócenia handlu – to główne wyzwania, z jakimi przychodzi się mierzyć dzisiejszemu rolnictwu. Dyskutowano o tym podczas XXVI Kongresu Stowarzyszenia Ekonomistów Rolnictwa i Agrobiznesu, który zorganizował w dniach 3–5 września Wydział Ekonomiczno-Społeczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)