Nowe zasady dla kredytów z częściową spłatą kapitału na zakup ziemi
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nowe zasady dla kredytów z częściową spłatą kapitału na zakup ziemi

08.11.2020autor: Magdalena Szymańska

Zmieniły  się przepisy dotyczące wymogu prowadzenia gospodarstwa przez młodego rolnika, który chce skorzystać z kredytu z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych (linia MRcsk).

Kto udziela kredytów?

Dopuszczalny czas prowadzenia gospodarstwa rolnego przed złożeniem wniosku o udzielenie kredytu wydłużono z 12 do 24 miesięcy.

Kredyty z linii MRcsk są dostępne w: Banku Polskiej Spółdzielczości, SGB-Banku, a także w zrzeszonych i współpracujących Bankach Spółdzielczych oraz w bankach BNP Paribas Bank Polska, Santander Bank Polska oraz Krakowskim Banku Spółdzielczym i Banku Spółdzielczym w Brodnicy.

r e k l a m a

Ile rolnik może otrzymać?

Wysokość pomocy nie może być wyższa niż równowartość w złotych 20 tys. euro, przeliczonej według średniego kursu NBP ustalonego na dzień jej udzielenia, i nie może przekroczyć 60% kwoty udzielonego kredytu. Okres od udzielenia kredytu do całkowitej jego spłaty wraz z odsetkami nie może być krótszy niż 5 lat.

Pomoc wypłacana jest w dwóch ratach:

  • pierwsza w wysokości 80% kwoty pomocy,
  • druga w wysokości 20% kwoty pomocy po 5 latach od dnia zawarcia umowy kredytu, chyba że kredyt został wcześniej spłacony.

Ile wynosi okres kredytowania?

Okres kredytowania oraz okres ewentualnej karencji w spłacie kredytu określane są w umowie kredytu. Okres od udzielenia kredytu do całkowitej jego spłaty wraz z odsetkami nie może być krótszy niż 5 lat.

Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kredyt obrotowy dla rolników z dopłatą i gwarancją BGK. Gdzie i na jakich warunkach?

W celu ograniczenia skutków pandemii COVID-19 Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach pakietu pomocowego umożliwia rolnikom oraz przetwórcom skorzystanie z gwarancji oraz dopłaty do kredytów obrotowych.

czytaj więcej

Jak rolnik ma rozliczyć VAT z fotowoltaiki?

Coraz częściej nad założeniem fotowoltaiki zastanawiają się właściciele gospodarstw rolnych. Zachęcają do tego uruchamiane w ostatnim czasie różne programy wsparcia. Kwestia jest godna rozważenia, zwłaszcza gdy w gospodarstwie prowadzona  jest produkcja powodująca duże zużycie energii. Rolników, którzy są czynnymi vatowcami, zastanawia kwestia rozliczania podatku VAT zarówno od zakupu instalacji, jak i produkowanej przez nią i wprowadzanej do sieci energii.

czytaj więcej

Znamy zasady skupu chryzantem przez ARMiR

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przedstawiła szczegóły pomocy finansowej dla producentów i sprzedawców kwiatów, którzy w związku z zamknięciem cmentarzy w okresie 31 października - 2 listopada ponieśli straty. Pula pomocy wynosi 180 mln zł, ale na razie nie wiadomo jaka będzie stawka. Kto będzie mógł się ubiegać o wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)