Kredyt obrotowy dla rolników z dopłatą i gwarancją BGK. Gdzie i na jakich warunkach?
W celu ograniczenia skutków pandemii COVID-19 Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach pakietu pomocowego umożliwia rolnikom oraz przetwórcom skorzystanie z gwarancji oraz dopłaty do kredytów obrotowych.
W jakich bankach dostępne są kredyty obrotowe dla rolników?
Kredyty objęte gwarancją oraz dopłata są dostępne w bankach, z którymi BGK podpisał umowę o współpracy. Są to:
- Alior Bank,
- Bank Pocztowy,
- Bank Polskiej Spółdzielczości,
- Bank Spółdzielczy w Brodnicy,
- Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie,
- BNP Paribas Bank Polska,
- Credit Agricole Bank Polska,
- mBank,
- SGB-Bank,
- Warmińsko-Mazurski Bank Spółdzielczy.
Do kiedy banki będą udzielały kredytów obrotowych dla rolników?
Pierwotnie kredyty obrotowe COVID-owe z gwarancją BGK miały być udzielane do 30 grudnia br. Jednakże, jak mówił na konferencji online, która odbyła się 4 grudnia, Piotr Natkański, dyrektor ds. sprzedaży w BGK, jest już decyzja o przedłużeniu ich udzielania do końca czerwca 2021 r.
Jakie warunki muszą być spełnione?
Warunkiem udzielenia kredytu obrotowego odnawialnego (w tym kredytu w rachunku bieżącym) z dopłatą jest skorzystanie z gwarancji BGK. Obejmuje ona 39 miesięcy i jest udzielna na okres nie dłuższy niż okres kredytowania wydłużony o 3 miesiące.
– Rolnik wnioskuje o gwarancję i dopłatę w swoim banku kredytującym, w którym składa wniosek o kredyt obrotowy. Jest on udzielany na uproszczonych zasadach. Dużym ułatwieniem jest brak obowiązku wykazywania związku kredytu z nakładami inwestycyjnymi. Do wniosku nie potrzeba załączać planu inwestycyjnego. Bank Gospodarstwa Krajowego jako gwarant nie wymaga od rolnika udowodnienia, że z powodu pandemii stracił płynność finansową. To bank kredytujący bada sytuację finansową rolnika i sprawdza, czy cel, na jaki chce uzyskać kredyt, jest adekwatny do jego potrzeb – wyjaśnia Natkański.
Ile wynosi dopłata do oprocentowania i jako okres obejmuje?
Dopłata do oprocentowania wynosi do 2% rocznie od kwoty udzielonego kredytu i obejmuje okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. W przypadku gdy naliczone odsetki za okres objęty dopłatą są niższe niż odsetki naliczone według stawki 2% rocznie, dopłata równa jest wysokości odsetek naliczonych przez bank kredytujący.
W przypadku rolników oraz przetwórców produktów rolnych dopłata do oprocentowania stanowi pomoc publiczną. Gwarancja nie może przekroczyć 80% kwoty kredytu oraz w przypadku rolnika 5 mln zł, a przetwórcy – 10 mln zł.
Do jakiej wysokości rolnik może zaciągnąć kredyt obrotowy?
Kredyt obrotowy może być udzielony do kwoty nieprzekraczającej równowartości w złotych 200 tys. euro. Jak wyjaśnia Natkański, rolnik bądź przetwórca może wziąć kilka odnawialnych COVID-owych kredytów obrotowych, jeśli zmieści się w limicie 200 tys. euro. Pomoc polegająca na gwarancji i dopłacie do kredytów obrotowych odnawialnych nie musi dotyczyć wyłącznie kredytów nowych.
Gwarancją można objąć też kredyty obrotowe odnawialne, ale tylko na etapie podwyższania kwoty kredytu lub odnowienia limitu na kolejny okres. Wówczas od tego momentu kredyt, jeśli kredytobiorca skorzysta z oferty BGK, powinien być już przedłużony na lepszych warunkach – tłumaczy ekspert z BGK.
Gwarancja nie kosztuje
Jak wyjaśnia Piotr Natkański, kredyty z gwarancją BGK to dobre narzędzie dla tych, którzy nie chcą podejmować ryzyka zabezpieczenia spłaty kredytów swoim majątkiem. Rozwiązuje on także problem, z punktu widzenia banków, braku odpowiednich zabezpieczeń, m.in. w związku z ograniczeniami w egzekucji z majątku rolnika. Za udzielenie gwarancji BGK nie pobiera żadnych opłat i prowizji.
Oprócz opisanego powyżej kredytu odnawialnego obrotowego udzielanego w związku z pandemią, BGK ma także ofertę gwarancji dla rolników i przetwórców dotyczącej kredytów inwestycyjnych oraz kredytu obrotowego nieodnawialnego. W przypadku kredytu inwestycyjnego udzielanego rolnikowi lub przetwórcy produktów rolnych gwarancja jest udzielana na 183 miesiące, a kredytu obrotowego nieodnawialnego – na 51 miesięcy.
Bank Gospodarstwa Krajowego udziela darmowej gwarancji na kredyty inwestycyjne przeznaczone na sfinansowanie kosztów inwestycji w gospodarstwie rolnym, w tym zakupu i instalacji systemów nawadniających.
W grę wchodzi również gwarancja kredytu przeznaczonego na nabycie rzeczy używanych, nie starszych niż 5 lat, zwierząt gospodarskich oraz zakupu gruntów do wysokości 10% kwoty kredytu. Warto zaznaczyć, iż gwarancją BGK może być objęty też kredyt na prefinansowanie projektów realizowanych ze wsparciem w formie dotacji z „Modernizacji gospodarstw rolnych” oraz „Przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych”.
Gwarancją BGK nie mogą być objęte kredyty preferencyjne z dopłatą ARiMR.
Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay
Magdalena Szymańska
Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki
Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych
Najważniejsze tematy