Nasiona rzepaku z 5 czy 8-procentową stawką VAT?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nasiona rzepaku z 5 czy 8-procentową stawką VAT?

17.12.2020autor: Michał Czubak

– Sprzedawałem po żniwach rzepak do dwóch firm. Wystawiłem im faktury VAT, bo jestem rolnikiem rozliczającym się na zasadach ogólnych. Naliczyłem 5% VAT, kupujący zaakceptował te faktury. Przyjąłem więc, że wszystko jest w porządku. Ostatnio jednak księgowa zwróciła mi uwagę, iż faktury są wystawione błędnie, ponieważ stawka na nasiona rzepaku wzrosła do 8% – relacjonuje nasz Czytelnik, rolnik z okolic Żnina w województwie kujawsko-pomorskim.

Z artykułu dowiesz się

  • kiedy można stosować obniżony VAT na nasiona rzepaku?
  • rzepak jadalny i rzepak na biopaliwa – czy jest różnica w podatku?
  • dwa różne załączniki i dwie stawki na nasiona rzepaku

Kiedy można stosować obniżony VAT na nasiona rzepaku?

Rolnik był świadomy, iż od lipca br. obowiązuje nowa matryca stawek VAT. Przejrzał nowe przepisy i natknął się na interpretację, z której wynikało, iż stosowanie stawki obniżonej jest uzależnione od tego, czy nasiona rzepaku są przeznaczone do spożycia przez ludzi. Jeżeli tak, sprzedaż rzepaku będzie opodatkowana stawką 5%, a jeżeli nie – właściwa będzie stawka 8% VAT.

r e k l a m a

Dwa różne załączniki i dwie stawki na nasiona rzepaku

Po zmianie sposobu klasyfikacji towarów z PKWiU na nomenklaturę scaloną CN od 1 lipca rzepak znalazł się na pozycji 1205. Nasiona rzepaku lub rzepiku, nawet łamane. Od tej daty nasiona rzepaku mieszczą się w poz. 9 załącznika nr 3 do ustawy o VAT w dziale (CN) ex 12. Nasiona i owoce oleiste; ziarna, nasiona i owoce różne; rośliny przemysłowe lub lecznicze; słoma i pasza – z wyłączeniem towarów przeznaczonych do spożycia przez ludzi. Na te towary obowiązuje stawka 8% VAT.

Równocześnie, wprowadzając nowe przepisy, ustawodawca w poz. 9 załącznika nr 10 do ustawy o VAT wskazał, że nasiona rzepaku mieszczą się w dziale (CN) ex 12. Nasiona i owoce oleiste; ziarna, nasiona i owoce różne; rośliny przemysłowe lub lecznicze; słoma i pasza – wyłącznie towary przeznaczone do spożycia przez ludzi. Na te towary obowiązuje stawka 5% VAT.

Rzepak jadalny i rzepak na biopaliwa – jaka różnica w podatku?

Nasz rozmówca uznał, że jego rzepak został sprzedany jako towar przeznaczony do spożycia przez ludzi, i naliczył 5%. Brak reakcji ze strony kupującego utwierdził go w przekonaniu, że postąpił słusznie.

Skoro firma nie zanegowała moich faktur, przyjąłem, że rzepak, który im sprzedałem, został wykorzystany do konsumpcji na olej jadalny, a nie na biopaliwa czy pasze dla zwierząt. Po interwencji księgowej zacząłem się temu przyglądać dokładniej. Zadzwoniłem do firm, którym sprzedałem rzepak – tłumaczy nasz rozmówca.

Firma sama korygowała faktury nie informując o tym rolnika

Rolnik dowiedział się, że oni korygowali faktury, które wystawili na sprzedaż zakupionego od rolników rzepaku. – Szkoda, że mnie o tym nie poinformowali – mówi gospodarz.

Rozumowanie przyjęte przez naszego rozmówcę oraz pierwotnie przyjęte przez firmy, którym sprzedał rzepak, okazało się błędne. Znajduje to potwierdzenie zarówno w interpretacji Krajowej Izby Podatkowej opublikowanej 18 września br., jak i w stanowisku Ministerstwa Finansów przedstawionym 16 października br. Polskiemu Stowarzyszeniu Producentów Oleju oraz Krajowemu Zrzeszeniu Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

Departament Podatku od Towarów i Usług Ministerstwa Finansów wyjaśnił, że stawka 8% VAT, która ma zastosowanie na nasiona sklasyfikowane do działu CN 12. Nasiona i owoce oleiste; ziarna, nasiona i owoce różne; rośliny przemysłowe lub lecznicze; słoma i pasza dotyczy również materiału siewnego. Natomiast jej zastosowanie nie jest zależne od dalszego przeznaczenia produktów ich przetworzenia (np. oleju) na kolejnych etapach produkcji, które tym samym nie ma wpływu na opodatkowanie VAT samych nasion.

Martwy zapis podatkowy dla nasion rzepaku

Ministerstwo wskazało jednocześnie dotychczasową stawkę 5% jako nadal obowiązującą i właściwą, ale jedynie w przypadku nasion, które przeznaczane byłyby do bezpośredniego spożycia, co oczywiście w praktyce nie występuje. Tym samym ten zapis w przypadku nasion rzepaku pozostaje martwy.

Niewątpliwie ograniczenie spotkań rolników wywołane rozwojem pandemii na organizowanych zwyczajowo dniach pola, targach i wystawach sprawiło, iż nie do wszystkich producentów rzepaku dotarła ta informacja.

Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak rolnik ma rozliczyć VAT z fotowoltaiki?

Coraz częściej nad założeniem fotowoltaiki zastanawiają się właściciele gospodarstw rolnych. Zachęcają do tego uruchamiane w ostatnim czasie różne programy wsparcia. Kwestia jest godna rozważenia, zwłaszcza gdy w gospodarstwie prowadzona  jest produkcja powodująca duże zużycie energii. Rolników, którzy są czynnymi vatowcami, zastanawia kwestia rozliczania podatku VAT zarówno od zakupu instalacji, jak i produkowanej przez nią i wprowadzanej do sieci energii.

czytaj więcej

Kwotą netto czy brutto rozliczyć wydatki inwestycyjne?

Zakończyłem w październiku modernizację obory. Chcę złożyć wniosek o ulgę inwestycyjną w podatku rolnym. Jestem płatnikiem VAT. Jak powinna być naliczona ulga? W oparciu o wartość faktur związanych z wydatkami poniesionymi na modernizację netto czy brutto? Czy jeśli zostanie uwzględniona kwota brutto, to będę miał prawo do odliczeń od podatku VAT?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)