Z artykułu dowiesz się
- ile wynosi ulga inwestycyjna?
- co dołączyć do wniosku o ulgę?
- kiedy netto, a kiedy brutto?
Z artykułu dowiesz się
Zgodnie z art. 13 ust. 2 ustawy z 15 listopada 1984 r., ulga inwestycyjna przyznawana jest po zakończeniu inwestycji i polega na odliczeniu od należnego podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której została dokonana inwestycja – w wysokości 25% udokumentowanych rachunkami nakładów inwestycyjnych.
Do wniosku o przyznanie ulgi będzie Pan musiał dołączyć zestawienie poniesionych wydatków inwestycyjnych oraz rachunków lub ich uwierzytelnionych odpisów stwierdzających wysokość tych wydatków.
To, czy w uldze inwestycyjnej zostanie uwzględniona kwota brutto, czy netto poniesionych wydatków, zależy właśnie od tego, czy rolnik jest płatnikiem VAT i co za tym idzie – czy ma prawo do odzyskania podatku związanego z zakupem towarów poprzez odliczenie go od podatku należnego. Jeżeli wnioskodawca nie jest płatnikiem podatku VAT w załączonym do wniosku o ulgę zestawieniu poniesionych wydatków inwestycyjnych, uwzględnia kwotę brutto wynikającą z rachunków (faktur) dołączonych do wniosku. Natomiast płatnik VAT, tak jak Pan, powinien w zestawieniu wydatków uwzględnić kwotę netto.
Alicja Moroz
Fot. Pixabay
Michał Czubak
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy