Kwotą netto czy brutto rozliczyć wydatki inwestycyjne?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kwotą netto czy brutto rozliczyć wydatki inwestycyjne?

05.11.2020autor: Michał Czubak

Zakończyłem w październiku modernizację obory. Chcę złożyć wniosek o ulgę inwestycyjną w podatku rolnym. Jestem płatnikiem VAT. Jak powinna być naliczona ulga? W oparciu o wartość faktur związanych z wydatkami poniesionymi na modernizację netto czy brutto? Czy jeśli zostanie uwzględniona kwota brutto, to będę miał prawo do odliczeń od podatku VAT?

Z artykułu dowiesz się

  • ile wynosi ulga inwestycyjna?
  • co dołączyć do wniosku o ulgę?
  • kiedy netto, a kiedy brutto?

Ile wynosi ulga inwestycyjna?

Zgodnie z art. 13 ust. 2 ustawy z 15 listopada 1984 r., ulga inwestycyjna przyznawana jest po zakończeniu inwestycji i polega na odliczeniu od należnego podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której została dokonana inwestycja – w wysokości 25% udokumentowanych rachunkami nakładów inwestycyjnych.

r e k l a m a

Co dołączyć do wniosku o ulgę?

Do wniosku o przyznanie ulgi będzie Pan musiał dołączyć zestawienie poniesionych wydatków inwestycyjnych oraz rachunków lub ich uwierzytelnionych odpisów stwierdzających wysokość tych wydatków.

Kiedy netto, a kiedy brutto?

To, czy w uldze inwestycyjnej zostanie uwzględniona kwota brutto, czy netto poniesionych wydatków, zależy właśnie od tego, czy rolnik jest płatnikiem VAT i co za tym idzie – czy ma prawo do odzyskania podatku związanego z zakupem towarów poprzez odliczenie go od podatku należnego. Jeżeli wnioskodawca nie jest płatnikiem podatku VAT w załączonym do wniosku o ulgę zestawieniu poniesionych wydatków inwestycyjnych, uwzględnia kwotę brutto wynikającą z rachunków (faktur) dołączonych do wniosku. Natomiast płatnik VAT, tak jak Pan, powinien w zestawieniu wydatków uwzględnić kwotę netto.

Alicja Moroz
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nasiona rzepaku z 5 czy 8-procentową stawką VAT?

– Sprzedawałem po żniwach rzepak do dwóch firm. Wystawiłem im faktury VAT, bo jestem rolnikiem rozliczającym się na zasadach ogólnych. Naliczyłem 5% VAT, kupujący zaakceptował te faktury. Przyjąłem więc, że wszystko jest w porządku. Ostatnio jednak księgowa zwróciła mi uwagę, iż faktury są wystawione błędnie, ponieważ stawka na nasiona rzepaku wzrosła do 8% – relacjonuje nasz Czytelnik, rolnik z okolic Żnina w województwie kujawsko-pomorskim.

czytaj więcej

Kiedy przysługuje ulga inwestycyjna z tytułu budowy obory i fotowoltaiki?

Wybudowałem oborę, na której zamontowałem instalację fotowoltaiczną. Mam pytanie o procedurę udzielenia ulgi w podatku rolnym z tytułu tych inwestycji. Obie są zakończone. Na jaki okres i w jakiej wysokości udzielana jest ulga?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)