Na jakich warunkach rolnik ma prawo pierwokupu dzierżawionej ziemi?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Na jakich warunkach rolnik ma prawo pierwokupu dzierżawionej ziemi?

13.10.2022autor: dr Aneta Suchoń

Od dwóch lat dzierżawię ziemię na podstawie umowy pisemnej zawartej na 10 lat. Umowa ta jest zgłoszona do ewidencji gruntów i budynków. Dowiedziałem się przypadkiem, że właściciel gruntu chce go sprzedać innej osobie. Czy może to zrobić bez mojej zgody, a nawet bez powiadomienia mnie? Czy przysługuje mi prawo pierwokupu?

Z artykułu dowiesz się

  • Kiedy dzierżawca ma prawo pierwokupu?
  • Jakie warunki muszą zostać spełnione?
  • Na jakich zasadach właściciel może wypowiedzieć dzierżawę?

Każdy właściciel dysponuje swoim majątkiem swobodnie

Prawo pierwokupu wprawdzie Panu nie przysługuje, ale mimo zmiany właściciela umowa dzierżawy nadal będzie obowiązywać.

Przede wszystkim należy wyjaś­nić, że właściciel ma prawo swobodnie dysponować swoim majątkiem i nie musi pytać dzierżawcy o zgodę ani powiadamiać go o zamiarze sprzedaży czy nawet o zawartej umowie. Prawo pierwokupu stanowi ingerencję w prawo własności i jest wyjątkiem od zasady swobody podejmowania przez właściciela decyzji dotyczących przedmiotu jego własności, również w odniesieniu do jej zbywania. Dlatego ma ono zastosowanie tylko w ściśle określonych przez prawo przypadkach. Zgodnie z art. 597 § 1 Kodeksu cywilnego, rzecz, której dotyczy prawo pierwokupu, może być sprzedana osobie trzeciej tylko pod warunkiem, że uprawniony do pierwokupu swego prawa nie wykona.

r e k l a m a

Na czym polega prawo pierwokupu nieruchomości rolnych?

Prawo pierwokupu nieruchomości rolnych zostało uregulowane w ustawie z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. Zgodnie z jej art. 3 ust. 1, w przypadku sprzedaży takiej nieruchomości prawo pierwokupu przysługuje z mocy ustawy jej dzierżawcy, jeżeli:

  • umowa dzierżawy została zawarta w formie pisemnej i ma datę pewną oraz była wykonywana co najmniej przez 3 lata, licząc od tej daty, oraz
  • nabywana nieruchomość rolna wchodzi w skład gospodarstwa rodzinnego dzierżawcy.

Przepis ten ma zastosowanie także w przypadku sprzedaży gospodarstwa rolnego, z tym że prawo pierwokupu przysługuje wówczas wyłącznie dzierżawcy całego gospodarstwa.

Według art. 81 k.c., data pewna to przede wszystkim urzędowe poświadczenie zawarcia umowy. Czynność prawna ma datę pewną także w wypadkach następujących:

  • w razie stwierdzenia dokonania czynności w jakimkolwiek dokumencie urzędowym – od daty dokumentu urzędowego;
  • w razie umieszczenia na obejmującym czynność dokumencie jakiejkolwiek wzmianki przez organ państwowy, organ jednostki samorządu terytorialnego albo przez notariusza – od daty wzmianki;
  • w razie opatrzenia kwalifikowanym elektronicznym znacznikiem czasu dokumentu w postaci elektronicznej – od daty opatrzenia kwalifikowanym elektronicznym znacznikiem czasu.

W Pana przypadku warunek daty pewnej jest spełniony, ponieważ umowa dzierżawy została zgłoszona do ewidencji gruntów i budynków. Jednak zbyt krótko umowa była wykonywana. Wymagane są bowiem 3 lata. Prawo pierwo­kupu zatem nie przysługuje. Jednak nie oznacza to, że zostanie Pan pozbawiony możliwości korzystania z ziemi. 

Kiedy właściciel może wypowiedzieć umowę dzierżawy?

Zgodnie z art. 678 k.c. (w związku z art. 694 k.c.), w razie zbycia rzeczy najętej lub wydzierżawionej w czasie trwania umowy nabywca wstępuje w stosunek najmu lub dzierżawy na miejsce zbywcy. Może jednak wypowiedzieć umowę z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia. Umowę dzierżawy można wypowiedzieć na rok naprzód na koniec roku dzierżawnego. Uprawnienie do wypowiedzenia umowy nie przysługuje jednak nabywcy, jeżeli umowa była zawarta na czas oznaczony z zachowaniem formy pisemnej i z datą pewną, a rzecz została najemcy lub dzierżawcy wydana. Te wymogi są w Pana przypadku spełnione, więc nie musi się Pan obawiać pozbawienia przedmiotu dzierżawy.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM

fot. pixabay

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 41/2022 na str. 12. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

 

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie pierwiastki są najbardziej korzystne dla roślin rolniczych?

Nie są niezbędne dla roślin. Jeżeli nie są obecne w glebie, roślina może zrealizować swój cykl życiowy. Nie ma też rozpoznanych i opisanych objawów niedoboru pierwiastków korzystnych. 

czytaj więcej

Jakie prawa ma członek spółdzielni?

Czy będąc członkiem spółdzielni mam prawo prosić o ksero uchwał, statutów i innych dokumentów?

czytaj więcej

Zjazd delegatów KZSM niemal jak zebranie spółdzielni mieszkaniowej

W środę 21 września w siedzibie Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rew. odbył się Zjazd Delegatów. W zjeździe uczestniczyło 79 delegatów na 138 uprawnionych. A więc frekwencja wyniosła zaledwie 57,24 procenta.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)