Z artykułu dowiesz się
- Kiedy dzierżawca ma prawo pierwokupu?
- Jakie warunki muszą zostać spełnione?
- Na jakich zasadach właściciel może wypowiedzieć dzierżawę?
Z artykułu dowiesz się
Prawo pierwokupu wprawdzie Panu nie przysługuje, ale mimo zmiany właściciela umowa dzierżawy nadal będzie obowiązywać.
Przede wszystkim należy wyjaśnić, że właściciel ma prawo swobodnie dysponować swoim majątkiem i nie musi pytać dzierżawcy o zgodę ani powiadamiać go o zamiarze sprzedaży czy nawet o zawartej umowie. Prawo pierwokupu stanowi ingerencję w prawo własności i jest wyjątkiem od zasady swobody podejmowania przez właściciela decyzji dotyczących przedmiotu jego własności, również w odniesieniu do jej zbywania. Dlatego ma ono zastosowanie tylko w ściśle określonych przez prawo przypadkach. Zgodnie z art. 597 § 1 Kodeksu cywilnego, rzecz, której dotyczy prawo pierwokupu, może być sprzedana osobie trzeciej tylko pod warunkiem, że uprawniony do pierwokupu swego prawa nie wykona.
Prawo pierwokupu nieruchomości rolnych zostało uregulowane w ustawie z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. Zgodnie z jej art. 3 ust. 1, w przypadku sprzedaży takiej nieruchomości prawo pierwokupu przysługuje z mocy ustawy jej dzierżawcy, jeżeli:
Przepis ten ma zastosowanie także w przypadku sprzedaży gospodarstwa rolnego, z tym że prawo pierwokupu przysługuje wówczas wyłącznie dzierżawcy całego gospodarstwa.
Według art. 81 k.c., data pewna to przede wszystkim urzędowe poświadczenie zawarcia umowy. Czynność prawna ma datę pewną także w wypadkach następujących:
W Pana przypadku warunek daty pewnej jest spełniony, ponieważ umowa dzierżawy została zgłoszona do ewidencji gruntów i budynków. Jednak zbyt krótko umowa była wykonywana. Wymagane są bowiem 3 lata. Prawo pierwokupu zatem nie przysługuje. Jednak nie oznacza to, że zostanie Pan pozbawiony możliwości korzystania z ziemi.
Zgodnie z art. 678 k.c. (w związku z art. 694 k.c.), w razie zbycia rzeczy najętej lub wydzierżawionej w czasie trwania umowy nabywca wstępuje w stosunek najmu lub dzierżawy na miejsce zbywcy. Może jednak wypowiedzieć umowę z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia. Umowę dzierżawy można wypowiedzieć na rok naprzód na koniec roku dzierżawnego. Uprawnienie do wypowiedzenia umowy nie przysługuje jednak nabywcy, jeżeli umowa była zawarta na czas oznaczony z zachowaniem formy pisemnej i z datą pewną, a rzecz została najemcy lub dzierżawcy wydana. Te wymogi są w Pana przypadku spełnione, więc nie musi się Pan obawiać pozbawienia przedmiotu dzierżawy.
dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. pixabay
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 41/2022 na str. 12. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.
dr Aneta Suchoń
Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.
Najważniejsze tematy