Każdy członek spółdzielni ma równe prawa i dostęp do regulaminów
Artykuł 18 Prawa spółdzielczego określa, że prawa i obowiązki wynikające z członkostwa w spółdzielni są dla wszystkich członków równe. Według § 2 wymienionego artykułu, członek spółdzielni ma prawo do otrzymania odpisu statutu i regulaminów, zaznajamiania się z uchwałami organów spółdzielni, protokołami obrad organów spółdzielni, protokołami lustracji, rocznymi sprawozdaniami finansowymi, umowami zawieranymi przez spółdzielnię z osobami trzecimi. Może też żądać rozpatrzenia przez właściwe organy spółdzielni wniosków dotyczących jej działalności.
Z kolei art. 31 określa, że zarząd spółdzielni powinien wydać każdemu członkowi na jego żądanie odpis statutu oraz regulaminów wydanych na jego podstawie.
Natomiast według art. 18 § 3 Prawa spółdzielczego, spółdzielnia może odmówić członkowi wglądu do umów zawieranych z osobami trzecimi, jeżeli naruszałoby to prawa tych osób lub jeżeli istnieje uzasadniona obawa, że członek wykorzysta pozyskane informacje w celach sprzecznych z interesem spółdzielni i przez to wyrządzi spółdzielni znaczną szkodę. Odmowa powinna być wyrażona na piśmie. Członek, któremu odmówiono wglądu do umów zawieranych przez spółdzielnie z osobami trzecimi, może złożyć wniosek do sądu rejestrowego o zobowiązanie spółdzielni do udostępnienia tych umów. Wniosek należy złożyć w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia członkowi odmowy na piśmie. W przypadku odmowy doręczonej z wykorzystaniem usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego do ustalenia dnia doręczenia stosuje się przepis art. 42 Ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych § 4.
Członkowi spółdzielni przysługują również inne prawa określone w ustawie lub w statucie. Zasadne jest zatem posiadanie statutu i zapoznanie się z jego treścią. Ponadto członek spółdzielni ma obowiązek:
- przestrzegania przepisów prawa, postanowień statutu i opartych na nich regulaminów,
- dbania o dobro i rozwój spółdzielni oraz uczestniczenia w realizacji jej zadań statutowych.