Jakie prawa ma członek spółdzielni?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie prawa ma członek spółdzielni?

10.10.2022autor: dr Aneta Suchoń

Czy będąc członkiem spółdzielni mam prawo prosić o ksero uchwał, statutów i innych dokumentów?

Każdy członek spółdzielni ma równe prawa i dostęp do regulaminów

Artykuł 18 Prawa spółdzielczego określa, że prawa i obowiązki wynikające z członkostwa w spółdzielni są dla wszystkich członków równe. Według § 2 wymienionego artykułu, członek spółdzielni ma prawo do otrzymania odpisu statutu i regulaminów, zaznajamiania się z uchwałami organów spółdzielni, protokołami obrad organów spółdzielni, protokołami lustracji, rocznymi sprawo­zdaniami finansowymi, umowami zawieranymi przez spółdzielnię z osobami trzecimi. Może też żądać rozpatrzenia przez właściwe organy spółdzielni wniosków dotyczących jej działalności.

Z kolei art. 31 określa, że zarząd spółdzielni powinien wydać każdemu członkowi na jego żądanie odpis statutu oraz regulaminów wydanych na jego podstawie.

Natomiast według art. 18 § 3 Prawa spółdzielczego, spółdzielnia może odmówić członkowi wglądu do umów zawieranych z osobami trzecimi, jeżeli naruszałoby to prawa tych osób lub jeżeli istnieje uzasadniona obawa, że członek wykorzysta pozyskane informacje w celach sprzecznych z interesem spółdzielni i przez to wyrządzi spółdzielni znaczną szkodę. Odmowa powinna być wyrażona na piśmie. Członek, któremu odmówiono wglądu do umów zawieranych przez spółdzielnie z osobami trzecimi, może złożyć wniosek do sądu rejestrowego o zobowiązanie spółdzielni do udostępnienia tych umów. Wniosek należy złożyć w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia członkowi odmowy na piśmie. W przypadku odmowy doręczonej z wykorzystaniem usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego do ustalenia dnia doręczenia stosuje się przepis art. 42 Ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych § 4.

Członkowi spółdzielni przysługują również inne prawa określone w ustawie lub w statucie. Zasadne jest zatem posiadanie statutu i zapoznanie się z jego treścią. Ponadto członek spółdzielni ma obowiązek:

  • przestrzegania przepisów prawa, postanowień statutu i opartych na nich regulaminów,
  • dbania o dobro i rozwój spółdzielni oraz uczestniczenia w realizacji jej zadań statutowych.
r e k l a m a

Członek spółdzielni ma prawo do skrytykowania działania organów spółdzielni

Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 18 kwietnia 2013 r. orzekł, że status członka spółdzielni daje temu członkowi uprawnienia do żądania informacji na temat szeroko rozumianego jej funkcjonowania, w tym pracy jej organów, kwestii rozliczeń, prawidłowości zarządzania mieniem spółdzielni. Niekwestionowanym prawem członka jest również krytyka działania organów spółdzielni. Oczywistym jest to, że na spółdzielni spoczywa obowiązek udzielania adekwatnych wyjaśnień i informacji na żądanie członków, przedstawiania im dokumentów, regulaminów, uchwał itp. Jednak za działanie zgodne z prawem może być uznane tylko takie postępowanie członka spółdzielni, które wspomniane uprawnienia wykorzystuje w sposób celowy, to jest po to, aby uzyskać wiedzę co do interesujących go zagadnień związanych z działalnością spółdzielni. Także krytyka wyrażana pod adresem organów spółdzielni mieści się w granicach prawa, o ile pozostaje rzeczowa, to jest odnosi się do konkretnych zagadnień i posługuje merytorycznymi argumentami służącymi korekcie wadliwych poczynań podmiotu krytykowanego.

Kiedy krytyka organów spółdzielni może być bezprawna?

Działania wykraczające poza te granice mogą mieć charakter bezprawny – nosić znamiona szykany, przejawiającej się jako celowe, uporczywe i złośliwe zmuszanie do przygotowywania i udzielania odpowiedzi na korespondencję przekraczającą rzeczywiste potrzeby. Zdaniem SA takie zaś zachowanie należy zakwalifikować jako naruszające dobre obyczaje i zasady współżycia społecznego.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. pixabay

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 41/2022 na str. 11. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie są efekty restrukturyzacji Łódzkiej Spółdzielni Mleczarskiej JOGO?

29 września odbyło się Zebranie Przedstawicieli Łódzkiej Spółdzielni Mleczarskiej „JOGO” w siedzibie mleczarni. Czyli prawie rok od powołania nowego zarządu w osobach prezes Patrycji Nowak-Sroki i wiceprezes Izabelli Mikołajczyk, który rozpoczął realizację planu restrukturyzacji prowadzącego do poprawy sytuacji ekonomicznej spółdzielni.

czytaj więcej

Na jakich warunkach rolnik ma prawo pierwokupu dzierżawionej ziemi?

Od dwóch lat dzierżawię ziemię na podstawie umowy pisemnej zawartej na 10 lat. Umowa ta jest zgłoszona do ewidencji gruntów i budynków. Dowiedziałem się przypadkiem, że właściciel gruntu chce go sprzedać innej osobie. Czy może to zrobić bez mojej zgody, a nawet bez powiadomienia mnie? Czy przysługuje mi prawo pierwokupu?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)